previous arrow
next arrow
Slider

100 Marathon Club Polska – aktualizacja statystyki na dzień 30.06.2019

Przedstawiamy zaktualizowaną na dzień 30 czerwca 2019 roku oficjalną listę polskich biegaczy, którzy pokonali co najmniej 100 maratonów, ułożoną nie według uzyskanych rezultatów, a według ilości pokonanych maratonów i ultramaratonów. Jest to cykliczna, ukazująca się co pół roku Statystyka Polskiego Klubu 100 Maratonów (100MCP).
W ostatnim półroczu dokonało się kilka ciekawych zmian na liście, z których najbardziej spektakularną jest zmiana w czołówce – od marca 2019 roku pierwszym w zestawieniu został Ryszard Kałaczyński z Witunii, który wyprzedził dotychczasowego, wieloletniego lidera – Jerzego Bednarza z Poznania.
R.Kałaczyński dał się poznać większości biegaczy 2 lata temu, gdy z sukcesem zrealizował swój projekt „366 maratonów w ciągu jednego roku”. Nie dziwi więc, że kontynuując nawet w mniej intensywny sposób swoją pasję biegania maratonów, stał się Królem zestawienia 100MCP, co było tylko kwestią czasu.
W ciągu ostatniego półrocza, jako „okresu rozliczeniowego”, najwięcej maratonów pokonał Dariusz Darowski z Trzebnicy – 46! Na pierwszy rzut oka wydaje się to niewiarygodne, ale gdy weźmiemy pod uwagę, iż Dariusz w marcu ukończył imprezę „20 maratonów w 10 dni”, biegając maratony rano i wieczorem, rezultat ten staje się bardziej realny.
Na liście znajduje się 161 zawodników – z czego 8 biegaczy zadebiutowało na liście w bieżącym półroczu, 9% to kobiety (14 zawodniczek). Łącznie zawodnicy sklasyfikowani na liście 100MCP przebiegli 24.853 maratony i 4.206 biegi ultra, co daje średnią na każdego biegacza – 181 maratonów! Niemniej jednak, średnia ta nawet nie wystarcza, by znaleźć się w pierwszej pięćdziesiątce zestawienia – do tego potrzeba mieć na liczniku co najmniej 187 pokonanych maratonów!
Dane polskiego klubu 100MCP przekazywane są zwyczajowo jako wkład do światowego zestawienia, opracowywanego cyklicznie przez Japończyków. Gdy tylko światowe zestawienie się ukaże, opublikujemy je również na naszym portalu.

Grzegorz Wnuk (100 Marathon Club Polska)

100MCP_POL_2019_06_30

Languages »