previous arrow
next arrow
Slider

Broniący tytułu Brimin Misoi poprowadzi elitę biegaczy w Atenach

Mistrz olimpijski 2004 Stefano Baldini przedstawia oryginalną trasę maratonu na tle jego historii

Brimin Misoi, Kenijczyk, który w ubiegłym roku znalazł się na pierwszych stronach gazet z doniosłym zwycięstwem, zajmie pierwsze miejsce na linii startowej 37. edycji Maratonu w Atenach („Athens Marathon. The Authentic”) w niedzielę 10 listopada. Misoi pobiegł na trzeci najlepszy wynik w historii z 2:10:56 na słynnej, trudnej trasie od nadmorskiego miasta Maraton do serca Aten. Przekroczył linię mety na stadionie Panathenaic, miejscu Igrzysk Olimpijskich 1896, mając prawie dwie minuty przewagi nad najbliższym rywalem. Utrzymanie tytułu nie będzie łatwym zadaniem, mimo że Kenijczyk poprawił swój najlepszy wynik na 2:09:31 na Maratonie w Wiedniu w kwietniu, gdzie był szósty. Wśród jego rywali będzie rodak Daniel Muteti, którego najlepszy wynik osiągnięty w połowie września to 2:09:25, dał on mu drugie miejsce w Cape Town Marathon. Dopełnieniem historycznego blasku będzie mistrz olimpijski z 2004 roku Stefano Baldini. Powrót na pierwotny tor maratonu będzie dla Włocha raczej biegiem „turystycznym” aniżeli w towarzystwie elitarnych zawodników. Warto jednak pamiętać, że jego czas Olimpijski na poziomie 2:10:55 był o jedną sekundę lepszy niż w ubiegłym roku czas Brimin Misoi, co jest kolejnym dowodem wysokiej formy Kenijczyka.

Maraton Ateński pobił już rekordy jeśli chodzi o limity uczestników w maratonie i równoległych wydarzeniach. Dla obecnej edycji wszystkie miejsca są już w pełni zarezerwowane. Ponad 20 000 uczestników pobiegnie w maratonie, kolejne 12 000 weźmie udział w 10-kilometrowym biegu ulicznym, a kolejne 20 000 w 5-kilometrowym biegu ulicznym ZERO WASTE FUTURE (firmy Coca-Cola), podczas gdy całkowita liczba uczestników we wszystkich imprezach przekroczyła 60 000, to kolejny rekord. Tak jak w poprzednich latach, ten festiwal biegania organizowany jest przez Grecką Federację Lekkoatletyczną (Hellenic Athletics Federation SEGAS). Po raz pierwszy 10-kilometrowy bieg uliczny odbędzie się w sobotni wieczór w centralnych Atenach, a nie jak pozostałe imprezy biegowe, które odbędą się w niedzielę, co jest kolejną oznaką ogromnego wzrostu zainteresowania w ciągu ostatnich kilku lat, w tym gwałtownego wzrostu liczby biegaczy z innych państw. W tym roku 12 000 biegaczy z ponad 120 krajów będzie występować wśród 60 000 zawodników, co czyni Maraton Ateński jednym z najbardziej międzynarodowych biegów na świecie.

Kolejnym rekordem tego wydarzenia jest współudział w 13. AIMS Marathon Symposium i 7. Gali Nagród Najlepszych Maratończyków: obecni będą dyrektorzy biegów i przedstawiciele 80 międzynarodowych maratonów z 45 krajów.

Jeśli chodzi o bieg o najwyższe wyróżnienia, Brimin Misoi nie brał udziału w biegach od kwietniowego maratonu miejskiego w Wiedniu (Vienna City Marathon,) gdzie poprawił swój rekord życiowy na 2:09:31. Rywalem i rodakiem z Kenii, który wie, co to znaczy biegać na tym poziomie, jest Daniel Muteti, debiutujący na trasie w Atenach. Jeszcze 15 września pobiegł swój rekord życiowy 2:09:25 i zajął drugie miejsce w Kapsztadzie. To był dla niego ogólnie pracowity rok jeśli chodzi o maraton, rozpoczynając od 2:10:55 – czwartego miejsca w Mumbaju 20 stycznia. W Atenach, wśród trudnych podejść na kolejne pagórki i następnie zejściu na ostatnich 10 kilometrach jego zdolności regeneracji będą wystawione na ciężką próbę. Rhonzas Kilimo z Kenii odpadł ze swojego debiutanckiego maratonu w Hamburgu pod koniec kwietnia, ale zajął z kolei drugie miejsce w Półmaratonie Berlińskim z wynikiem 61:01, co zostawia przynajmniej nadzieję na maraton. Znany również jako Rhonzaz Lokitam rok temu w Walencji wystartował w półmaratonie z PB 60:49. Ci i inni biegacze mają szansę wystawić na próbę rekord trasy Felixa Kandie z 2014 roku: 2:10:37.

Jednym, z pewnych już rezultatów, jest to, że każdy finalista maratonu na Stadionie Panathenaic otrzyma własny kawałek historii w postaci medalu inauguracyjnego przedstawiającego historię biegu. Medal ten, który ma być przyznawany w ciągu najbliższych ośmiu lat, trafnie przedstawia Bitwę o Maraton, w której rozpoczęła się legenda o samotnym ateńskim żołnierzu-posłańcu.

Więcej informacji na: www.athensauthenticmarathon.gr

autor: www.photorun.net/AMA

Languages »