previous arrow
next arrow
Slider

A może na maraton do Splitu?

Polacy lubią obierać kurs na Chorwację. Wycieczki nad Adriatyk są o tyle mniej ryzykowne, że w przeciwieństwie do wypraw nad Morze Bałtyckie, zwykle nie można tam narzekać na brak słońca. A i ceny w Chorwacji bywają przystępne.

To właśnie na chorwackiej ziemi, a konkretnie w mieście Split odbędzie się wkrótce 21. edycja popularnego maratonu. Datę wydarzenia wyznaczono na niedzielę, 26 września. Imprezami towarzyszącymi są sztafeta maratońska oraz półmaraton. Zapisy trwają.

W Splicie, mieście cesarza Dioklecjana (przełom III i IV wieku naszej ery), sport stanowi ważną część codzienności. Nic więc dziwnego, że profesjonalnie przygotowane biegi gromadzą niezłą stawkę, wywołując duże emocje wśród mieszkańców i turystów. Poprzedni maraton odbył się 23 lutego 2020 roku, a więc jeszcze zanim świat stanął w miejscu. I zanim w Splicie słońce nie dawało o sobie zapomnieć. Najszybciej królewski dystans pokonał Kenijczyk, Ndiwa Sakong (2:18:08), natomiast wśród pań zwyciężyła Chorwatka, Nikolina Sustić – Stanković (2:49:53). Najlepszy wynik w półmaratonie uzyskał dobrze znany również w Polsce Hillary Kimaiyo (Kenia, 1:04:08). Jego rodaczka, Vivian Jerop Kemboi wygrała rywalizację kobiet (1:16:47).

Nim ujrzymy profesjonalistów i ambitnych amatorów, dzień wcześniej, 25 września (co staje się miłą tradycją imprez biegowych na dużych dystansach) szansę wykazania się otrzymają miłośnicy skromniejszych wyzwań. O 18:00 zacznie się bieg na 5 kilometrów, natomiast od czwartej po południu swoje pięć minut będą miały dzieci i młodzież. Dla najmłodszych przewidziano trzy dystanse: na 650 metrów, 1250 metrów oraz 2,5 kilometra.

Start do głównego dania zaplanowano na wczesny niedzielny poranek. Konkretnie na 7:30. Limit na ukończenie maratonu wynosi 6 godzin, natomiast półmaratonu – dwukrotnie mniej. Sztafeta maratońska, zgodnie z wytycznymi władz światowej lekkoatletyki, to rywalizacja drużyn złożonych z czterech zawodników (samych kobiet lub mężczyzn albo dwóch kobiet i dwóch mężczyzn). Trzej pierwsi mają do pokonania 10 kilometrów, natomiast czwarty z uczestników zalicza pozostałą część dystansu.

Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie www.splitmarathon.com. Również tę, że kolejna edycja maratonu w Splicie odbędzie się już w tradycyjnym, lutowym terminie (27.02.2022 roku).

Languages »