previous arrow
next arrow
Slider

Agnes Tirop – gwiazda, która zgasła zbyt szybko

Wciąż trudno uwierzyć, że TO stało się naprawdę. Nieco ponad miesiąc temu tragicznie zmarła kenijska biegaczka, Agnes Tirop Chebet. Jeszcze bardziej boli fakt, że prawdopodobnie śmiertelne ciosy zadał jej własny mąż…

Mimo stosunkowo młodego wieku (w chwili śmieci Agnes miała niespełna 26 lat), Kenijka osiągnęła w biegach bardzo wiele. Najwspanialszymi sukcesami były dwa brązowe medale, wywalczone przez lekkoatletkę w biegach na 10 000 metrów podczas mistrzostw świata w 2017 (Londyn) i 2019 roku (Doha). Były też inne medalowe akcenty. Na przykład seria krążków zdobytych w biegach przełajowych. W 2013 roku czempionat globu juniorek odbył się w Bydgoszczy. Tam niepozorna nastolatka z Afryki wybiegała srebro w rywalizacji indywidualnej i złoto w drużynowej. Dwa lata później, na chińskiej ziemi, w Guiyang, znów sięgnęła po złoty i srebrny medal, z tym że zwyciężyła indywidualnie, a z zespołem stanęła na drugim stopniu podium. I tym razem rywalizowała już w gronie seniorek.

W ostatnim roku jej krótkiego życia Agnes Tirop z dumą reprezentowała swój kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Tym razem postawiła na dystans 5 000 metrów. W biegu finałowym zajęła świetne, czwarte miejsce. Do brązu zabrakło jej niespełna sekundy. Jeszcze później osiągnęła kosmiczny rezultat w biegu ulicznym na 10 kilometrów, rozgrywanym na terenie niemieckiej Bawarii. Agnes zwyciężyła w zawodach zorganizowanych tylko dla kobiet, uzyskując najlepszy czas w historii (30:01). W Genewie, 3 października, było tylko odrobinę wolniej. Czas 30:20, wykręcony 10 dni przed tragiczną śmiercią, zapewnił jej drugą lokatę.

– To był brylant, gigant biegów długich, który wciąż się rozwijał. Straciliśmy wielki skarb – podsumowała w gorzkich słowach śmierć swojej gwiazdy Kenijska Federacja Lekkiej Atletyki. Podobnych słów użył Sebastian Coe, szef World Athletics.

Możemy być pewni, że pamięć o Agnes Tirop nie zginie. Szkoda tylko, że ta wyjątkowa zawodniczka nie będzie nas zachwycać swoją formą tu, na ziemi…