previous arrow
next arrow
Slider

AIMS GOSPODARZEM PRESTŻOWEJ GALI ‘NAJLEPSZY MARATOŃCZYK’ W GRECJI W ATENACH.

Dwójka Mistrzów Świata w Maratonie – Lelisa Desisa (Etiopia) i Ruth Chepngetich (Kenia) – powrócili do domu jako zdobywcy AIMS Best Marathon Runner (BMR) Awards na rok 2019.

Długodystansowcy Lelisa Desisa i Ruth Chepngetich zostali wyróżnieni przez Stowarzyszenie Międzynarodowych Maratonów i Biegów Dystansowych (AIMS) nagrodą „Best Marathon Runner” dla mężczyzn i kobiet.
Ich osiągnięcia zyskały światowe uznanie w miejscu narodzin Maratonu w Atenach w Grecji wieczorem w piątek 8 listopada 2019 r. podczas siódmej dorocznej gali AIMS Best Marathon Runner (BMR).
Lelisa i Ruth zostali wybrani na podstawie swoich wyników przez Komitet Nominacyjny Sportowców AIMS jako wybitni kandydaci do nagrody dla Najlepszych Maratończyków w 2019 roku.

2019 AIMS Nagroda za życiowe osiągnięcia – Alain Lunzenfichter:

Dla każdego z nich było to pierwsze wyróżnienie nagrodą AIMS.
Lelisa Desisa (29) wygrał TCS New York City Marathon w listopadzie 2018 r., zanim został Mistrzem Świata w Maratonie, zwyciężając podczas IAAF World Athletics Championships w Doha, w Katarze, 6 października 2019 r., odnotowując czas 2:10:40.
Ruth Chepngetich (25) została Mistrzynią Świata w Maratonie, wygrywając na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce IAAF 2019 w Doha w Katarze z czasem 2:32:43. W ubiegłym roku dodała do puli także zwycięstwa na Maratonie w Stambule, Standard Chartered Dubai Marathon (2:17:08 – drugi najszybszy czas w roku), Vodafone Istanbul Half Marathon, Seiryu Half Marathon i Media Maraton de Bogota.

2019 AIMS Social Award – Benjamin Chandelier (Harmony Geneva Marathon for UNICEF)

Lelisa Desisa komentuje: „Podziękowania dla AIMS, ich Członków i Partnerów za wyróżnienie mnie tą nagrodą. To doniosły moment w mojej karierze”.
Ruth Chepngetich komentuje: „Bardzo się cieszę, że otrzymałam tę nagrodę w Atenach, gdzie narodził się maraton. To wielki zaszczyt być wyróżnioną właśnie w ten sposób”.

Prezydent AIMS Paco Borao: „Jestem bardzo dumny z tego, że goszczę tych dwóch znakomitych sportowców w Atenach i wręczam im Nagrodę dla Najlepszego Maratończyka (the Best Marathon Runner Award) w imieniu 473 członków AIMS, łącznie ze 124 krajów”.

2019 AIMS Green Award – Hua Yun (Xiamen Marathon)

Podczas gali rozdania nagród Best Marathon Runner rozdano także kilka innych nagród.

Nagrody i odpowiednio osoby nimi wyróżnione przedstawiają się następująco:

AIMS Lifetime Achievement Award – Nagroda za życiowe osiągnięcia

Nagrodę AIMS Lifetime Achievement Award otrzymał Alain Lunzenfichter, ikona dziennikarstwa lekkoatletycznego. Alain (70) zajmował stanowisko Zastępcy Edytora czasopisma L’Equipe we Francji przez 38 lat w latach 1975–2013, gdzie zrelacjonował 17 Igrzysk Olimpijskich.

2019 Najlepszy Maratończyk Wśród Kobiet – Ruth Chepngetich

Współpracował również z Canal + w ich relacjach z lekkoatletyki, maratonów i Igrzysk Olimpijskich. W 2006 r. Został Prezesem „Światowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Olimpijskich” do 2014 r., kiedy to został Honorowym Prezesem.
Przez całą swoją karierę opublikował wiele książek i pełnił wiele funkcji kierowniczych w lekkoatletyce i dziennikarstwie. Został powołany do różnych komisji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), w tym do walki z dopingiem, reformy MKOl, prasy, kultury i komunikacji.

Alain Lunzenfichter komentuje: „To zaszczyt być wyróżnionym nagrodą AIMS Lifetime Achievement Award. Zawsze miałem ten honor by opisywać wydarzenia sportowe i tylu wielkich mistrzów. Kiedy widzę tak znakomitych, poprzednich zwycięzców tej nagrody, czuję się szczególnie wyróżniony, gdyż zostałem postawiony obok nich. Dziękuję AIMS i ich Członkom za wręczenie mi tej nagrody ”.
Prezydent AIMS, Paco Borao, komentuje: „Z wielką przyjemnością witamy Alaina w Atenach, aby uczcić jego wybitną karierę. Mówi się, że dziennikarze piszą„ pierwszy szkic historii ”. W takim przypadku Alain jest odpowiedzialny za napisanie dużych części historia naszego sportu ”.

AIMS Green Award – Nagroda za dokonania w dziedzinie ochrony środowiska

Xiamen Marathon z Chin otrzymał AIMS Green Award, stając się pierwszym chińskim biegiem, który zdobył tę nagrodę. Organizatorzy biegu wykazują znaczne wysiłki w zakresie zmian klimatycznych, ograniczenia odpadów i podnoszenia świadomości ekologicznej. Linia startu i mety ma miejsce w Międzynarodowym Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Xiamen, do którego prowadzi wiele środków transportu publicznego promowanych przez bieg. Zapewnione są bezpłatne autobusy kursujące podczas biegu oraz wspólny parking dla rowerów. W 2019 r. ponad 40 tysięcy osób skorzystało z opcji transportu publicznego.
Od 2015 r. Maraton Xiamen przekazał ponad 130 tysięcy sadzonek, tworząc „Las miłości Xiamen” we współpracy z projektem „Million Forest” prowadzonym przez China Green Foundation.
Ruan Dunliang, wiceprezes Xiamen Marathon, komentuje: „Jesteśmy bardzo dumni z tego, że zostaliśmy wyróżnieni tą bardzo prestiżową nagrodą AIMS. Bardzo poważnie podchodzimy do kwestii odpowiedzialności za środowisko. Od 2020 roku będziemy promować Dzień bez Samochodu w dniu biegu a w międzyczasie będziemy kontynuować budowę „Lasu Miłości Maratonu Xiamen” i promować plan UNEP dotyczący czyszczenia oceanu w celu zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska ”.
Paco Borao, prezes AIMS: „Z przyjemnością witam Xiamen Marathon w Atenach na Gali Best Marathon Runner w imieniu członków, partnerów i sponsorów AIMS. Wszyscy nasi członkowie mogą inspirować się waszym przykładem zorganizowania wydarzenia o tak zrównoważonym charakterze. Chcielibyśmy podziękować i pogratulować wszystkim biegom członkowskim, które zgłosiły swoją kandydaturę do nagrody AIMS Green Award. ”

2019 Najlepszy Maratończyk Wśród Mężczyzn – Lelisa Desisa

AIMS Social Award – Nagroda za działalność społeczną

W uznaniu za działalność charytatywną na rzecz Unicef laureatem AIMS Social Award w 2019 r. został Maraton Harmonii w Genewie (The Harmony Geneva Marathon). Od 2010 r. Maraton Harmony w Genewie współpracuje z Unicef, wspierając program ‚WASH: Water, Sanitation, Hygiene’ (program, którego celem jest zapewnienie dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych dzieciom w Afryce przyp. tlum.) oraz ich cel Zrównoważonego Rozwoju, jakim jest zapewnienie dostępu do urządzeń sanitarnych dla wszystkich. Do dnia biegu zebrano ponad 440 000 franków szwajcarskich, które sfinansowały instalację 1000 pomp wodnych w różnych krajach. Od 2020 r. Maraton Harmony w Genewie na rzecz UNICEF będzie wspierać UNICEF Malawi dostarczając słonecznych pomp wodnych – niezawodnego, zrównoważonego, przyjaznego dla użytkownika i ekologicznego, rozwiązania technologicznego dla społeczności wiejskich.

Ponadto w ramach biegu zorganizowany jest punkt zbiórki ubrań w wiosce maratonu we współpracy z organizacją Bilifou (www.bilifou.ch), aby pomóc młodym ludziom w Burkino Faso. W ramach tego partnerstwa zebrano ponad 1000 kg ubrań. Organizacja zajmuje się także innymi działaniami związanymi z osobami niepełnosprawnymi i uchodźcami, aby nikogo nie pominąć w ramach tej imprezy.
Benjamin Chandelier, Dyrektor biegu Harmony Geneva Marathon for Unicef, komentuje: „Maraton Harmonii w Genewie na rzecz UNICEF ma długą i dumną historię współpracy z Unicef na rzecz społeczności w różnych krajach. Mamy ambitne cele na przyszłość i czekamy na podzielenie się naszą historią z AIMS. Chcielibyśmy podziękować AIMS, ich partnerom i sponsorom za wręczenie nam tej nagrody. To wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez naszych 1000 wolontariuszy lub niezachwianego wsparcia Kantonu i Miasta Genewy oraz Chêne-Bourg, którzy byli gospodarzami na linii startu i wszystkich wiosek, przez które przebiega ta piękna trasa. Na koniec chciałbym również podziękować wszystkim naszym partnerom za ich ciągłe wsparcie i zaangażowanie ”.

Paco Borao, prezes AIMS, komentuje: „Maraton Harmonii w Genewie na rzecz Unicef jest doskonałym przykładem biegu wspomagającego społeczności w potrzebie. Ich sukcesy są jasne, a ich plany są ekscytujące. Wszyscy w AIMS życzą im sukcesów w przyszłości”.
O Gali Najlepszych Maratończyków:

Celem Gali jest:

I. Przedstawić i uhonorować najlepszych maratończyków wśród kobiet i mężczyzn w danym roku poprzez przyznanie AIMS BEST MARATHON RUNNER (BMR) Award – NAGRODY DLA NAJLEPSZEGO MARATOŃCZYKA.

II. Wyróżnienie i uhonorowanie wyjątkowych postaci i osobistości Maratonu za ich wkład w rozwój ruchu Maratonowego.

III. Publikację i promowanie najlepszych praktyk i inicjatyw członków AIMS (ponad 460 organizatorów biegów) poprzez ustanowienie specjalnych nagród za działalność społeczną i na rzecz środowiska.
IV. Rozwinięcie roli, programów i usług AIMS.

Wydarzenie miało miejsce w Atenach w Grecji i jest organizowana wspólnie z Grecką Federacją Lekkoatletyczną (SEGAS -Hellenic Athletics Federation) Maratonem w ), ‚Athens Marathon. The Authentic.’ oraz Regionem Attyki, organizowanym pod egidą „Greckiej krajowej organizacji turystycznej” (‚Greek National Tourism Organisation’) i „Międzynarodowego Lotniska w Atenach” (‚Athens International Airport’).

2019 Najlepsi Maratończycy Wśród Kobiet i Mężczyzn Razem – Lelisa Desisa (po lewej) oraz Ruth Chepngetich (po prawej)

Languages »