previous arrow
next arrow
Slider

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA 50+ część 1

Kilka lat temu Polskie Stowarzyszenie Biegów koordynowało projekt dotyczący aktywności seniorów w rekreacyjnych imprezach biegowych. Projekt ten dotyczył biegów na dystansie 5 km, który realizowano w 8 miejscowościach o liczbie ludności od około 20 do 500 tysięcy mieszkańców Na Zdjęciach 1 i 2 przedstawiono bieg dla seniorów, który odbył się we Wrocławiu jesienią 2018r. Przyjęto wówczas, że seniorem jest osoba powyżej 60 lat, co dotyczyło zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Jeden z wniosków wskazywał na mały udział osób w tej kategorii wiekowej, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Zdj. 1 Seniorzy na 5 km trasie

Zdj. 2 Seniorki na mecie biegu na dystansie 5 km

W oparciu o wyniki poszczególnych biegów stwierdzono, że większość seniorów przygodę z biegami rozpoczynała kilka lat wcześniej, niektórzy nawet ok. 20 lat temu. Zastanawiający jest natomiast niewielki udział w tych biegach nowych biegaczy seniorów.

Niniejsza publikacja poświęcona będzie możliwości zwiększenia uczestnictwa biegaczy seniorów, zwłaszcza w biegach długodystansowych zarówno dla rozpoczynających przygodę z bieganiem jak i biegających od szeregu lat.

Poszczególne prezentacje dotyczyć będą motywacji seniorów do biegania, ich treningów przed imprezą, nawodnienia przed i w czasie imprezy, posiłków oraz dotyczących ich opłat startowych.

Jako granicę wieku seniora przyjęliśmy wiek 50+ i tej kategorii wiekowej dotyczyć będzie dalsza część artykułu.

Ponieważ planując jakąkolwiek aktywność fizyczną należy przede wszystkim określić cel, jaki pragniemy osiągnąć poniżej przedstawiono główne cele motywujące do rekreacyjnego biegania.

 

Cel biegania

1. Najprostszy sposób utrzymania lub popraw kondycji fizycznej to rekreacyjne bieganie.

Bieganie rekreacyjne służące ww celowi zazwyczaj realizowane jest indywidualnie jako samotne bieganie lub szybkie chodzenie. Wymaga to znacznej wewnętrznej dyscypliny, aby po pracy lub obowiązkach domowych zdobyć się na wyjście z domu, często niezależnie od warunków atmosferycznych. Wskazane jest następujące wyposażenie:

– wygodne obuwie sportowe (buty do biegania). Szczegóły doboru obuwia można znaleźć w odnośniku (https://treningbiegacza.pl/artykul/jak-dobrac-buty-do-biegania), lub zasięgnąć rady w sklepie prowadzącym obuwie sportowe.
– spodnie od dresu,
– kurtka lub bluza z długim /krótkim rękawem
– nakrycie głowy.

Wskazane jest określenia czasu ciągłego marszu lub biegu (nie krótszy niż 15 min.) oraz odległości jaką się przebyło. W tym przypadku posłużyć się można mapami zamieszczonymi w internecie (https://onthegomap.com/#/create, GPS w zegarku lub telefonie komórkowym. Dla własnych celów wskazane jest zapisywanie w notesie czasu marszu lub biegu, dystansu oraz warunków atmosferycznych (temperatura, słońce, wiatr , deszcz). Rozpoczynając marsze lub biegi wskazane jest robić to indywidualnie, aby „wsłuchać” się w sygnały płynące z własnego organizmu i np. zmniejszyć lub zwiększyć intensywność wysiłku.

 

2. Uczestnictwo w krótkich biegach ulicznych.

Osoby, które osiągnęły cel wymieniony w pkt 1 i potrafią w czasie np. 45 min. bez odpoczynku przebiec lub przetruchtać dystans 4-5 km mogą pokusić się o udział w biegach rekreacyjnych na dystansie 5 km. Spis tego typu biegów można znaleźć w Kalendarzu Biegów Polskiego Stowarzyszenia Biegów na 2020 r. lub na stronie internetowej http://psb-biegi.com.pl/. zakładka KALENDARZ PSB. Inna witryna zawierająca spis biegów, triatlonów, biegów przełajowych itp. To https://www.maratonypolskie.pl/ zakładka KALENDARZ Na ww stronach odszukać można biegi na dystansie 5 km odbywające się bliżej i dalej miejsca zamieszkania na przestrzeni całego roku. Zapisy oraz opłaty startowe realizuje się obecnie przez Internet, co w przypadku niektórych seniorów wymaga pomocy dzieci lub wnuków.
Celem takiego biegu powinno być ukończenie go niezależnie od uzyskanego czasu czy miejsca w odpowiedniej grupie wiekowej, a nie założenie wygrania go czy zajęcia wysokiego miejsca. Przyjemnością jest bieg w grupie biegaczy, często w podobnym wieku, przy czym należy utrzymywać swoje własne tempo. Pierwsze biegi są stresujące ze względu na lokowanie się w końcu stawki biegaczy, następne biegi będą coraz przyjemniejsze. Atutem tych biegów jest, zapewniona przez organizatorów, pierwsza opieka przedmedyczna lub medyczna, co w przypadku wkładania dużego wysiłku w pokonanie dystansu jest nie bez znaczenia.

 

3. Poprawianie swoich rekordów.

Osoby uczestniczące w biegach na dystansach od 5 km, 10 km, półmaratonu i maratonu, często startują mając za jedyny cel poprawienie swojego dotychczasowego rekordu życiowego na atestowanej trasie. Biegaczki/e rozważają wtedy nie tylko warunki atmosferyczne jakie mogą panować w dniu zawodów, ale i ukształtowanie trasy (płaska czy w pofałdowanym terenie – zbiegi i podbiegi). Najbardziej płaską trasą biegu, w której uczestniczył autor był bieg na dystansie 10 km wokół pasa startowego lotniska.

Należy nadmienić, że wraz z upływem lat coraz trudniej jest ustanowić nowe rekordy, w związku z tym dla wytrawnych biegaczy liczy zajęcie jak najlepszego miejsca w swojej kategorii wiekowej.

Opracował Bogdan Czajka

Languages »