previous arrow
next arrow
Slider

Barcelona 1992. Triumf sportu i jedności

O apartheidzie, który dzielił ludzi na lepszych i gorszych ze względu na kolor skóry, mówi się dziś ze wstydem i zażenowaniem. Trudno uwierzyć, że jeszcze w latach 80. poprzedniego wieku Republika Południowej Afryki praktykowała segregację rasową. Szczęśliwie, możemy posłużyć się tutaj czasem przeszłym. W 1993 roku Nelson Mandela i Frederik de Klerk otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla za obalenie polityki apartheidu w RPA. Rok wcześniej, podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, również byliśmy świadkami symbolicznego zdarzenia.

Piątek, 7 sierpnia 1992 roku. Finał biegu kobiet na 10 000 metrów. Faworytką jest Brytyjka Liz McColgan, wówczas mistrzyni świata na tym dystansie. Jednak tym razem zwycięża ktoś inny. Konkretnie Etiopka, Derartu Tulu – pierwsza czarnoskóra Afrykanka, która zdobywa olimpijskie złoto. Po srebrny medal sięga Elana Meyer, biała biegaczka z RPA. Był to z kolei pierwszy indywidualny krążek zdobyty przez Republikę Południowej Afryki po obaleniu apartheidu.

Z powodu nieludzkiej polityki, kraj ze stolicą w Pretorii wykluczono z Igrzysk po 1960 roku. Powrót na sportową scenę nastąpił dopiero w Barcelonie. Doświadczona Elana Meyer debiutowała właśnie tam, choć jej wielkie umiejętności predystynowały ją do startu już wcześniej. Niestety, jeszcze raz polityka rozłożyła sport na łopatki.

Wróćmy do 7 sierpnia. Z perspektywy lat można śmiało powiedzieć, że to, co najważniejsze, zdarzyło się po zakończeniu biegu. Otóż złota i srebna medalistka utonęły we wzajemnym uścisku, po czym chwyciły się za ręce i – trzymając narodowe flagi – wykonały rundę honorową. Dzisiaj ten gest byłby jednym z wielu, ale wówczas, gdy rany po apartheidzie były jeszcze świeże, odebrano go z wielkim entuzjazmem. Jedno, wydawałoby się, błahe okrążenie, przebiegnięte przez ludzi dwóch ras zjednoczyło i zachwyciło milony serc.

Niezapomniany Nelson Mandela powiedział kiedyś: „Sport ma w sobie moc zmieniania świata. Ma moc inspiracji. Ma moc jednoczenia ludzi w taki sposób, jak niewiele innych dziedzin.”. Trudno z tą opinią polemizować.

Na podstawie informacji własnych i artykułu ze strony www.worldathletics.com
Zdjęcia: www.olympics.com

Languages »