Slider

„BIEG EUROPEJSKI na czas pandemii”

W sobotę i niedzielę 29-30 maja 2021 r. nad Jeziorem Winiary w Gnieźnie (pot. Łazienki) odbędzie się XVIII edycja Biegu Europejskiego, który swoją historię rozpoczął w roku podpisani Traktatu Aneksyjnego, na mocy którego rok później Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Dlatego też każda edycja odbywa się pod innym hasłem związanym z państwem członkowskim. Tegoroczne hasło to: „Teraz Węgry”.

„Od kilku lat mamy tradycję, że naszym partnerem biegu jest jedno z państw Unii Europejskiej. W tym roku to Węgry, tym bardziej cieszy mnie, że są to Węgry gdzie mamy zaprzyjaźnione miasto partnerskie, Pierwszą Stolicę i siedzibę Prymasostwa – Esztergom. Jako ciekawostkę powiem, że będą również biegacze z tego miasta.” – powiedział Prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Ostatni rok związany z pandemią COVID-19 to wiele odwołanych biegów więc w tym trudnym dla wszystkich czasie postanowiliśmy wyjątkowo zmienić formułę naszego wydarzenia. Zawody na zasadzie „open track” to na pewno novum podczas gnieźnieńskich
biegów ale zależało nam by sprostać wszystkim obostrzeniom. Zachowane będą limity osób startujących, a w biegu można uczestniczyć o dowolnej porze, zarówno w dzień jak i w nocy. Pozwoli to uniknąć tłoczenia się zawodników na starcie. Po odebraniu numeru startowego w biurze zawodów, z zamieszczonym chipem rejestrującym czas, trasę będzie można pokonać od soboty godz. 10:00 do niedzieli godz.18:00. Zawodnicy przebiegną cztery okrążenia dookoła Jeziora czyli trasę 10 km. Zapisy na Bieg Europejski trwają do 28 maja ale dla osób, które nie zdążą tego zrobić w terminie, przewidujemy kilkadziesiąt wolnych miejsc by móc wziąć udział „z marszu”. Każdy uczestnik wraz z pakietem startowym otrzyma pamiątkową koszulkę oraz medal.

„W tym roku bieg będzie trwał 2 dni, w formie festiwalu biegowego. Zaczynamy 29 maja o godzinie 10:00, a cała trasa Biegu Europejskiego została wytyczona dookoła Jeziora Winiary w Gnieźnie z tego względu, że na chwilę obecną nie mogliśmy wystąpić o zgodę na przeprowadzenie biegu w mieście choćby w związku z ograniczeniami 250 osób. Ta sytuacja gdzie bieg będzie trwał przez dwa dni, pozwala nam unikać nadmiernego gromadzenia się osób w jednej chwili w jednym miejscu. Każdy będzie mógł sobie dobrać porę taką jaka mu pasuje…w ciągu dnia lub w nocy. Przede wszystkim mamy namiastkę normalności w postaci możliwości aktywnego spędzania czasu w jakimś większym gronie”. – dodał Andrzej Krzyścin, dyrektor Biegu Europejskiego

Jak co roku pamiętaliśmy również o najmłodszych. W niedzielę 30 maja o godz. 14:30 dla dziewczynek i 15:00 dla chłopców, na boisku hokejowym przy hali GOSIR, odbędzie się charytatywny Bieg Przedszkolaka, z którego dochód przekazany będzie na pomoc dla Olgi Miśkiewicz.

Szczegóły wraz z regulaminem Biegu Europejskiego dostępne są na stronie http://www.biegeuropejski.pl/ oraz Facebooku biegu.

materiał video z piątkowej konferencji prasowej XVIII Biegu Europejskiego
https://drive.google.com/file/d/1HdYzxkFQUHPI4mfYwxdWvl-3-DIUiJk6/view

www.biegeuropejski.pl kontakt: biuro@klubaltom.pl
facebook.com/biegeuropejskigniezno tel.: +48 882 044 122
instagram.com/biegeuropejskigniezno

Languages »