previous arrow
next arrow
Slider

„BIEG LECHITÓW – najstarszy półmaraton w Polsce!”

W niedzielę 19 września 2021 r. odbędzie się 44. edycja Biegu Lechitów, najstarszego półmaratonu w Polsce, który swoją historię rozpoczął w 1978 roku. Jeden z dwóch najstarszych biegów ulicznych w kraju, przebiega na dystansie półmaratonu, historyczną trasą z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Tę samą trasę, jak podają kroniki, przebył pieszo cesarz Otton III w ramach swojej pielgrzymki na Zjazd Gnieźnieński w 1000 roku.

Bieg Lechitów to wyjątkowe święto nie tylko dla gnieźnieńskiego środowiska biegowego. Jest to też impreza, którą cenią osoby, które same nie startują. Przyjeżdżają na trasę, na metę, by kibicować i wspólnie cieszyć się tym wydarzeniem. Atmosfera, która wtedy tam panuje jest niepowtarzalna – powiedział Prezydent Gniezna Tomasz Budasz. Włodarz Pierwszej Stolicy Polski podkreśla również wymiar promocji zdrowego stylu życia, którego elementem jest sport na świeżym powietrzu. To bezcenne dla naszego zdrowia – zwłaszcza po tak długim zamknięciu w domach, spowodowanym pandemią. Warto i trzeba się ruszać – dodaje.

Jak dodają przedstawiciele sponsorów: Bieg Lechitów to wielkie święto biegania i duże wydarzenie dla całego regionu. Łączy sportową rywalizację, lekcję historii, doskonałą zabawę i akcję dobroczynną. Wszystkim życzymy dobrych emocji i zabawy!  Zachęcamy też do udziału w akcji charytatywnej „biegnę dla Olgi” . Dotarcie do mety z identyfikatorem akcji da podwójną satysfakcję  – mówi Robert Smelkowski, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Gnieźnie.

Jesteśmy niezmiernie dumni mogąc współtworzyć to wyjątkowe święto biegowe, zwłaszcza że jako firma rodzinna zawsze z miłą chęcią wspieramy idee związane z kulturą fizyczną, zdrowym stylem życia oraz historią lokalnych ziem.  To dla nas z kulturą niezwykła przyjemność, że po raz kolejny jako sponsor strategiczny możemy wspierać wszystkich zawodników. Życzymy wytrwałości, dobrej zabawy, sukcesów i mocno trzymamy kciuki za naszych biegaczy. Do zobaczenia na MECIE! – dodaje Mateusz Wrzesiński manager marketingu firmy Altom.

Oprócz tradycyjnego biegu na trasie z Ostrowa Lednickiego do Gniezna, w którym 19 września wystartuje 1500 biegaczy, umożliwiony będzie także start osobom, które ze względu na pandemię COVID-19, sytuację rodzinną lub zdrowotną nie mogą uczestniczyć
w klasycznej formie. Specjalnie dla nich uruchomiono dwie formuły tzw. biegi korespondencyjne, na dystansie 21km oraz dla osób, które wracają do formy i nie są jeszcze w stanie pokonać klasycznego półmaratonu „Piątkę Lechitów” na trasie 5km. W tym przypadku biegacz musi pokonać wyznaczony dystans w dowolnym miejscu i przesłać zapis GPS do firmy Datasport, która obsługuje bieg.

Zapisy na 44. Bieg Lechitów trwają do wyczerpania limitu 1500 miejsc, a każdy uczestnik wraz z pakietem startowym otrzyma pamiątkową koszulkę oraz medal, który jest kontynuacją dwuletniego cyklu. Podczas zeszłorocznej, 43. edycji zawodnicy mieli okazję zdobyć medal z wizerunkiem prawego skrzydła Drzwi Gnieźnieńskich, unikatowego zabytku sztuki romańskiej przedstawiającego życie i śmierć św. Wojciecha. W tym roku medal przedstawia lewe skrzydło, co daje możliwość stworzenia kompletnej i niepowtarzalnej pamiątki. Co ważne, uczestnicy, którzy pokonają trasę w jednej z formuł korespondencyjnych również otrzymają pakiet startowy z pamiątkową koszulką i medalem!

„Aktualnie zgłosiło się ok. 1300 osób, a zapisy trwają do osiągnięcia limitu. Wszystkich niezdecydowanych zapraszamy do wspólnej biegowej zabawy, spotkania, rywalizacji i powrotu do normalności, ponieważ jak wiemy wiele zawodów w tym roku w ogóle się nie odbyło” – dodał Andrzej Krzyścin, dyrektor Biegu Lechitów

Od pierwszej edycji ideą Biegu Lechitów jest również propagowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Jak co roku odbędą się biegi młodzieżowe (więcej na: www.bieglechitow.pl/biegi-mlodziezowe-zapisy) oraz Staropolskie Igrce Małych Lechitów czyli specjalna strefa aktywności dla przedszkolaków, która znajdować się będzie przy Placu Św. Wojciecha w Gnieźnie (pierwszych 300 przedszkolaków otrzyma koszulki i medale)

Szczegóły wraz z regulaminem 44. Biegu Lechitów dostępne są na stronie www.bieglechitow.pl oraz Facebooku i Instagramie biegu.

www.bieglechitow.pl

kontakt: biuro@klubaltom.pl

facebook.com/bieglechitow

tel.: +48 882 044 122

instagram.com/bieglechitow

Languages »