previous arrow
next arrow
Slider

Bieg Papieski: lokalnie i z uśmiechem

Pierwsza edycja Biegu Papieskiego im. Jana Pawła II odbyła się na początku kwietnia 2009 roku. Wydarzenie zainicjował Walenty Buzała, którego wsparli przyjaciele ze Starej Łubianki (powiat pilski). Z czasem impreza zyskała dużą popularność i stała kluczową częścią powiatowego cyklu „Biegaj z nami”.

10 kwietnia 2010 roku zawody trzeba było przełożyć z powodu katastrofy nad Smoleńskiem. Trzy tygodnie później  bieg odbył się bez przeszkód. Podobnie jak kolejne edycje, aż do 2020 roku, kiedy wydarzenie wyhamował koronawirus. Po sierpniowej edycji z poprzedniego sezonu, udało się wrócić do tradycyjnego, wiosennego terminu. XIII Bieg Papieski ze Skrzatusza do Starej Łubianki odbył się w sobotę, 7 maja.

Tym razem impreza, jak zawsze starannie przygotowana przez Stowarzyszenie Biegaczy Gminy Szydłowo, przyciągnęła na start ponad sto osób. Dokładnie 124 biegaczy i 15 zawodników z kijkami. Skromnie, ale sympatycznie. I całkiem szybko. Wśród panów pierwsze miejsce na niełatwej, przełajowej trasie o długości 8,5 km zajął dziewiętnastoletni Mikołaj Czechowicz, na co dzień reprezentant klubu lekkoatletycznego Gwda Piła (czas 28:33). Kolejne miejsca zajęli Marcin Palicki (Wysoka) i Szymon Drożdż (Stara Łubianka). W gronie pań triumfowała Paulina Kłundukowska z Tarnówki (36:53), wyprzedzając Justynę Hałkę (Łobez) i Kamilę Kubińską (Osiek nad Notecią). Rywalizację u kijkarzy zdominowali Wojciech Deja (Złotów) i Marlena Michelus (Dobino).

Warto podkreślić, że – tak jak w poprzednich latach – 10 procent funduszy pozyskanych z wpisowego organizatorzy przekazali na leczenie i rehabilitację potrzebujących dzieci z gminy Szydłowo.

Kolejnym wyzwaniem, jakiego podejmie się ambitne Stowarzyszenie Biegaczy, będzie jesienny Bieg Trzeźwości. Też tradycyjny, bowiem w tym roku czeka nas ósma edycja tego interesującego wydarzenia. Wkrótce zostaną uruchomione zapisy.

Szczegółowe wyniki można znaleźć TUTAJ

Zdjęcia: Wiesław Szmagaj (Tygodnik Pilski)

 

Languages »