previous arrow
next arrow
Slider

BIEGI NA TRASACH ATESTOWANYCH

W kalendarzu imprez figuruje już wiele biegów ulicznych na trasach atestowanych. Niestety, od czasu do czasu zdarza się, że niektóre z nich rozgrywa się na niepełnych dystansach (niezgodnie z atestem). Występują tu różnorakie przyczyny, tj. decyzje administracyjne, remonty ulic i inne obiektywne ale niestety też i wynikające z winy organizatora. Nie byłoby takich przypadków gdyby ekipy techniczne organizatora ściśle kierowały się wytycznymi zawartymi w dokumentacji atestatora. Różne są przy tym okoliczności tych zdarzeń.

Ostatni miał miejsce przy organizacji Bełchatowskiej Piętnastki. Tuż przed biegiem próbowałem ustalić dlaczego start i meta usytuowane zostały w niewłaściwym miejscu. Niestety, moje uwagi zostały zlekceważone i nikt się tym nie zainteresował. W efekcie do pełnego dystansu zabrakło 60,90 m. Zapewne organizatorowi chodziło o to aby start i meta były w tym samym miejscu. Gorzej, że zawodnicy nie zostali poinformowani o tym, że bieg był rozegrany niezgodnie z atestem. Niektórzy organizatorzy obowiązek ten spełniają ale zapewne głównie dlatego, że nie dało się tego ukryć ze względu na skalę niedopatrzeń.

Na stronie www.taddziek.pl rejestruję przypadki rozgrywania biegów niezgodnie z atestem. W tym roku było ich kilka ale żaden z organizatorów nie poinformował mnie o tym, że do tego doszło. Zapewne nie są to wszystkie przypadki tego rodzaju.

Organizatorom tych i innych biegów należą się oczywiście podziękowania za wkładany trud ale powinni oni wyciągać wnioski z zaistniałych niedociągnięć.
A tak na marginesie – poszukuję komunikatów z wynikami Mistrzostw Polski Weteranów w biegu górskim z 1998 i 1999 roku (26.09.1999 – Ustroń).

Tadeusz Dziekoński
Administrator PZLA ds. atestacji tras w biegach ulicznych

Languages »