previous arrow
next arrow
Slider

Biegi w Pradze odwołane!

Złe informacje zza naszej południowej granicy: RunCzech odwołał biegi zaplanowane na przełomie sierpnia i września w Pradze. Przyczyn łatwo się domyślić – są zbyt duże, aby odbyły się w trakcie pandemii.

Z powodu konieczności zachowywania dystansu społecznego oraz innych ograniczeń, wciąż obowiązujących na imprezach masowych, a także ze względu na niepewną przyszłość, związaną z nowymi mutacjami wirusa, RunCzech podjął decyzję o odwołaniu bardzo popularnych propozycji dla biegaczy. Mowa o Sportisimo Półmaratonie w Pradze, a także praskim Grand Prix, firmowanym przez Birell (4-5 września) oraz o sztafecie w Pradze, która miała dojść do skutku 25 sierpnia.

Imprezy, o których tu mowa, wymagają wielomiesięcznych przygotowań. Niestety, organizator – RunCzech – nie może dać gwarancji, że wydarzenia dojdą do skutku ze względu na okoliczności. Nawet gdyby czasu było więcej, to z powodu rozmiaru biegów odpowiedzialni za ich przygotowanie musieliby rozłożyć start na etapy. A ponieważ do Pragi dotarłyby dziesiątki tysięcy biegaczy, zawody ciągnęłyby się w nieskończoność. Część zawodników czekałaby na start godzinami. Byłoby to również ogromne obciążenie dla wolontariuszy, którzy już teraz wykonują tytaniczną pracę. Ponadto miasto zostałoby zablokowane na zdecydowanie zbyt długi okres.

Według Carlo Capalbo, przewodniczącego komitetu organizacyjnego, mieszkańcy Pragi z entuzjazmem wspierają ich pracę: – Oni celebrują imprezy razem z nami. Ale zamykanie miasta na cały weekend i nakaz długiego czekania na start byłoby nie w porządku wobec biegaczy i mieszkańców.

Wszyscy zarejestrowani już zawodnicy, którzy uiścili opłatę startową, mają do wyboru kilka opcji. Po pierwsze – mogą przerejestrować się na edycję zaplanowaną na 2022 rok. Po drugie – mogą zamienić opłatę na bon do sklepu internetowego www.allrunnersarebeautiful.com. Wreszcie po trzecie – mogą wspomóc akcję „Wstań i biegaj”, organizowaną z myślą o uczniach. Jej celem jest poprawa warunków uprawania sportu w szkołach.

Tymczasem RunCzech wciąż organizuje następne regionalne przedsięwzięcia. Generali Ceska Red Run odbył się 24 lipca, natomiast 14 sierpnia zostanie przeprowadzony Mattoni Półmaraton w Ołomuńcu. Każdy z biegów organizowany jest w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa i jest jak najbardziej realny.

Co więcej, od sierpnia do końca października RunCzech zaprasza do wolnego od opłat wirtualnego wyzwania biegowego, zatytułowanego Mattoni FreeRun Run&Plog. Przedsięwzięcie jest przygotowywane we współpracy ze stowarzyszeniem Plogging Cesko. Obie instytucje inspirują biegaczy do zbierania odpadków w trakcie biegu i sprawiania, że okolica robi się coraz zieleńsza.

O tym, co dalej z Volkswagen Maratonem w Pradze, a także biegami w Uściu nad Łabą, Libercu oraz Czeskich Budziejowicach, jeszcze nie wiemy. Dyskusje, a także monitoring sytuacji odbywają się codziennie. Organizatorzy przekażą kolejne informacje w sierpniu.

RunCzech jest optymistą, ponieważ coraz więcej osób otrzymuje szczepionkę przeciw covid, a to sprawia, że regularny tryb organizacji imprez powinien wkrótce powrócić. W międzyczasie Carlo Capalbo ma prosty i pełen nadziei przekaz dla biegaczy: – Nie przestajcie trenować. My nie przestajemy myśleć.

Wszelkie techniczne informacje będą przekazywane biegaczom jak najszybciej i w pierwszej kolejności można ich wyszukać na www.runczech.com.

Languages »