previous arrow
next arrow
Slider

BMW BERLIN-MARATHON z Mocą Kobiet: Zdobywczyni Tytułu, Gladys Cherono powraca

Wysokiej klasy pojedynek dokona się na BMW BERLIN-MARATHON 29 września, na największym maratonie w Niemczech i jedocześnie biegu IAAF Gold Label. Gladys Cherono, obrończyni tytułu a jednocześnie rekordzistka na tej trasie, zmierzy się z koleżanką z Kenii Vivian Cheruiyot . Duet należy do elitarnego grona biegaczy światowej klasy, którzy w zeszłym roku poprawili swoje życiowe rekordy schodząc poniżej 2:19, wygrywając w znamienitych biegach w serii Abbott World Marathon Majors (AWMM). Ale obie będą musiały wystrzegać się niebezpiecznej Etiopki, Mare Dibaba, która dwukrotnie biegła poniżej 2:20 i zdobyła brązowy medal w maratonie olimpijskim 2016 w Rio.

„Jesteśmy oczywiście zachwyceni, że na starcie będziemy mieć broniącą tytułu mistrzynię Gladys Cherono” – powiedział dyrektor biegu Mark Milde i dodał: „W porównaniu do mężczyzn, kobiety w Berlinie mają trochę do nadrobienia. Z trzema bardzo silnymi rywalkami w składzie, bieg kobiet w dniu 29 września może przykuć uwagę wszystkich.” W ciągu ostatnich dwunastu lat bieg mężczyzn w BMW BERLIN-MARATHON wyprodukował szereg czasów światowej klasy z sześcioma rekordami świata. Obecność Gladys Cherono i Vivian Cheruiyot sugeruje, że te dwie Kenijki mogłyby stać się głównymi przedstawicielkami grupy elitarnych kobiet i przyciągnąć uwagę wszystkich.

Po zwycięstwach w 2015 i 2017 roku Gladys Cherono osiągnęła swój trzeci triumf w BMW BERLIN-MARATHON w zeszłym roku. 36-latka, która zdobyła tytuł World Half Marathon w 2014 roku, również pobiła rekord Japonki Mizuki Noguchi z 2:19:12, który był niepokonany przez 13 lat. Czas Cherono 2:18:11 był wielkim skokiem w stosunku do jej życiowego rekordu i pomógł jej dołączyć do ekskluzywnej grupy mistrzów kobiet w Berlinie z trzema zwycięstwami: Renaty Kokowskiej z Polski, ulubiona Uta Pippig i Etiopka Aberu Kebede. „Moim celem jest teraz wygrać po raz czwarty w Berlinie” – ogłosiła Gladys Cherono wkrótce po zakończeniu hat-tricka w zeszłym roku. Jej powrót jest wyraźną próbą zdobycia wyjątkowego czwartego tytułu.

Gladys Cherono może będzie musiała pobiec kolejny życiowy rekord, aby wygrać tytuł numer cztery. Wśród jej rywalek będzie jej rodaczka Vivian Cheruiyot, która zadebiutuje w BMW BERLIN-MARATHON. 35-letnia mistrzyni olimpijska 5 000 m w 2016 roku, wygrała zeszłoroczny maraton w Londynie, poprawiając swój rekord życiowy na 2:18:31. W tym roku w Londynie ukończyła na drugim miejscu, pokonując Gladys Cherono w obu przypadkach. Obie Kenijki znajdują się w pierwszej dziesiątce najszybszych zawodniczek maratońskich z Cherono na szóstym miejscu i Cheruiyot na ósmej pozycji, zatem możemy się przygotowywać na coś, co powinno być fascynującym starciem.

Kolejną debiutantką na BMW BERLIN-MARATHON będzie Mare Dibaba. 29-letnia Etiopka ma więcej doświadczenia w maratonie niż Gladys Cherono czy Vivian Cheruiyot. Zdobyła tytuł mistrza świata w Pekinie w 2015 roku, a rok później zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Rio. Ma najlepszy wynik 2:19:52, osiągnęła ten czas dwukrotnie, w 2012 i 2015 roku. Biorąc pod uwagę słynną szybka trasę Berlina, Dibaba będzie znowu dążyła do przebiegnięcia trasy w szybkim tempie i zmierzenia się z duetem Kenijek.

BMW BERLIN-MARATHON tworzy Abbott World Marathon Majors (AWMM) wraz z Tokio, Bostonem, Londynem, Chicago i Nowym Jorkiem. Po raz pierwszy BMW BERLIN-MARATHON 29 września będzie ostatnim biegiem w bieżącej serii. Podczas gdy wszystkie limity rejestracyjne do najbardziej prestiżowych biegów w Niemczech już dawno zostały osiągnięte, nadal istnieje ograniczona liczba miejsc dostępnych w biurach podróży i organizacjach charytatywnych. Więcej informacji można uzyskać na stronie biegu: www.bmw-berlin-marathon.com

Languages »