Slider

Chicago Maraton odwołany

Z powodu pandemii wirusa COVID-19 Bank of America Chicago Marathon został odwołany. Oświadczenie o anulowaniu imprezy wydał burmistrza Chicago, Lori Lightfoot wraz z wieloletnim dyrektorem imprezy Careyem Pinkowskim. Głównym argumentem zawartym w treści jest oczywiście zdrowie i bezpieczeństwo uczestników. A biorąc pod uwagę ogromny rozmiar maratonu zachowanie środków ostrożności nie byłoby możliwe. Uczestnicy, kibice, zespół organizacyjny i wolontariusze tworzą podczas maratonu gigantyczne skupisko i narażanie ich na zakażenie byłoby bardzo nieodpowiedzialne. Maraton, który miał odbyć się 11 października, jest kolejnym odwołanym w USA po Bostonie i Nowym Jorku. W związku z tym, żadna z imprez wchodzących w skład lukratywnej serii Abbott World Marathon Majors nie odbędzie się w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku.

„Chicago Maraton to nasza ukochana impreza sportowa, w której udział bierze 45000 uczestników i dziesiątki widzów kibicujących na trasie. W maratoński weekend wszyscy są jedną wielką rodziną celebrując wspólnie sportowe święto. Podobnie jak wszyscy mieszkańcy miasta jestem rozczarowany faktem, że impreza nie odbędzie się. Ale z niecierpliwością czekam kiedy maraton powróci do naszego chicagowskiego kalendarza. Tęsknimy za tymi emocjami, których świadkami będziemy na pewno jeszcze nie raz” – powiedział Lori Lightfoot, burmistrz miasta.

Bieg w Chicago jest drugim pod względem frekwencji maratonem w USA. W 2019 roku linię mety minęło 45962 osób. Impreza ruszyła w 1977 roku. Jeden raz, 10 lat po pierwszej edycji organizatorzy zmuszeni byli odwołać wydarzenie ze względu na wycofanie się sponsora, firmy Beatrice Foods. Aby zachować ciągłość zdecydowano się zorganizować półmaraton z limitem 3 tysięcy zawodników, bez nagród finansowych dla najlepszych.

„Trudniej jest zmniejszyć skalę wydarzenie niż je budować. Wolałbym odpuścić jeden rok i wrócić z większą siłą w kolejnym” – powiedział Lee Flaherty, założyciel maratonu w Chicago.

Pandemia ze szczególną siłę uderzyła w organizatorów dużych imprez biegowych. Takie wydarzenia są szczególnym widowiskiem, którym żyje całe miasto. Zjeżdżają do niego najlepsi zawodnicy świata i tysiące miłośników biegania. Miliony widzów na świecie obserwują święto biegania. Maraton ma dziś ogromny wkład w gospodarkę miasta. W przypadku Chicago do kasy miasta wpływa około 400 milinów dolarów. Chociaż Illinois radziło sobie lepiej niż inne duże stany to jednak nadzwyczajna sytuacja nie pozwoliła na zorganizowanie imprezy.

„Nadzieja jest ogromny motorem napędowym dla biegaczy i ludzi w ogóle. I ja taką nadzieję miałem, że zobaczę tysiące roześmianych biegaczy na mecie maratonu. Bezpieczeństwo i zdrowie całej masy uczestniczących ludzi począwszy od zawodników, przez kibiców, sztab organizacyjny, a na wolontariuszach kończąc, jest dla nas absolutnie priorytetowe. Wierzę, że wrócimy za rok, a powrót ten udowodni, że jesteśmy potężni, wytrwali i ponownie dotrzemy do mety.” – powiedział Carey Pinkowski, dyrektor imprezy od 1990 roku.

Organizatorzy wprowadzili różne opcje dla zapisanych na tegoroczną edycję biegacz – zwrot oplaty startowej lub przeniesienie rejestracji na rok 2021, 2022 lub 2023. Każdy z uczestników zostanie poinformowany drogą elektroniczną o dostępnych możliwościach. Będzie można pobiec wirtualnie nie wyjeżdżając ze swojego domu.

W tym roku odbył się tylko jeden maraton z serii Abbott World Marathon Majors, Tokio. Bieg miał jednak charakter elitarny, pozbawiony tysięcy innych biegaczy. Odwołany został również Berlin Maraton, który miał się odbyć 27 września. Na chwilę obecną organizatorzy Virgin Money London Marathon twierdzą, że ich bieg się odbędzie. Dodajmy, że został przełożony z 26 kwietnia na 4 października. Wkrótce mają poinformować uczestników.

Languages »