previous arrow
next arrow
Slider

Co słychać Pradze? Znamy kalendarz imprez na 2022 rok!

RunCzech, organizator największych i najbardziej oczekiwanych wydarzeń biegowych w stolicy naszych sąsiadów z południa, zaprezentował ich terminy. Tradycyjny półmaraton odbędzie się 2 kwietnia, maraton wraz z biegiem familijnym zostatnie zorganizowany 8 maja, natomiast Grand Prix Pragi zaplanowano na 3 września. To terminy przypisane tym wydarzeniom od paru ładnych lat. – Mocno wierzymy, że nie będzie już żadnych komplikacji związanych z koronawirusem, żadnych blokad i restrykcji dotykających sportu, tym bardziej że sami jesteśmy jednym z ogniw zwalczających epidemię – twierdzi Carlo Capalbo, prezes RunCzech. A więc, po miesiącach niepewności i odwoływaniu kolejnych biegów, program na 2022 rok ma zostać zrealizowany w stu procentach. Łącznie 39 tysięcy biegaczy weźmie udział w trzech wspomnianych wcześniej imprezach.

W ciągu kilku najbliższych dni wszyscy biegacze, którzy zapisali się wcześniej na odwołane biegi, otrzymają wiadomość (wysłaną pocztą elektroniczną) z prośbą o potwierdzenie udziału w biegach zaplanowanych na przyszły sezon. Zawodnicy będą musieli zdecydować, czy zamierzają wziąć w nich udział. – Jak zwykle zainteresowanie biegami w Pradze jest bardzo duże i to zarówno wśród Czechów, jak i osób z zagranicy. Dlatego jak najszybciej musimy wiedzieć, czy są biegacze, którzy zmienili decyzję odnośnie przełożonego startu, ponieważ tylko wtedy możemy ponownie otworzyć rejestrację dla reszty biegającego świata – dodaje Carlo Capalbo.

Przez ponad ćwierć wieku piękna praska sceneria cieszyła oczy zawodników, a organizowane tu wydarzenia stały się jednymi z najbardziej prestiżowych długodystansowych biegów na świecie. Według biegaczy i osób im towarzyszących, tysiące zakochanych w sporcie turystów odwiedzi Pragę podczas trzech największych imprez. Zgodnie z tradycją, biegi będą transmitowane do wielu krajów świata, a to wspaniały sposób na promocję czeskiej stolicy. – Poprzednie problemy związane z wirusem przeszkodziły biegom w mieście i to nie tylko w kontekście organizatorów, ale także utrudniły życie przedsiębiorcom, zarabiającym na obecności tłumów biegaczy. Dlatego też oczekujemy Pragi wypełnionej tysiącami aktywnych ludzi, zwłaszcza po tak długiej przerwie – mówi Vit Simral, odpowiedzialny w praskim samorządzie za sport. Miejskie biegi są także wspierane przez Czeską Federację Lekkiej Atletyki (CAS). – Sport (a zwłaszcza bieganie) jest bardzo ważny dla zdrowia i odporności człowieka. Dlatego jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że znaleziono sposoby bezpiecznego rozgrywania dużych biegów pomimo kolejnych fali pandemii – wyjaśnia Libor Varhanik, przewodniczący CAS.

Biegi przygotowywane przez RunCzech są również powiązane z akcjami charytatywnymi. W przyszłym roku nie będzie inaczej. Podczas rejestracji uczestnicy mogą w łatwy sposób wesprzeć jedną z wymienionych tam instytucji, na przykład zajmującą się sadzeniem kolejnych drzew w tak zwanej Maratońskiej Alei lub pomóc organizacjom typu Armia Zbawienia bądź Light for the World. Kwietniowy półmaraton w Pradze jest także częścią europejskiego, biegowego przedsięwzięcia pod nazwą SuperHalfs. Start tej serii został przełożony na 2022 rok z powodu pandemii. Pozostałe miasta, które uczestniczą w inicjatywie to Lizbona, Kopenhaga, Cardiff i Walencja.

***

* RunCzech organizuje biegowe wydarzenia w Republice Czeskiej i we Włoszech, przy wsparciu Napoli Running. Ponadto, z pomocą lokalnych podmiotów, przygotowuje imprezy w Japonii i Chinach.

* Spółka pod nazwą „Międzynarodowy Maraton w Pradze” została założona w 1995 roku przez Carlo Capalbo, prezesa Komitetu Organizacyjnego. Celem spółki jest przeprowadzanie międzynarodowego maratonu klasy światowej na praskiej ziemi.

* Prawie 1,2 miliona biegaczy wzięło do tej pory udział w biegach zorganizowanych przez RunCzech. W 2019 roku uhonorowano 120 tysięcy osób ze 101 krajów.

* „WSZYSCY BIEGACZE SĄ PIĘKNI” („ALL RUNNERS ARE BEAUTIFUL”) to sposób RunCzech na powitanie każdego w biegowym świecie.

* Inicjatywy takie jak RunCzech Runing League (Liga Biegowa) i SuperHalfs zostały wykreowane, aby zmotywować zwykłych biegaczy. W celu wsparcia elity europejskich lekkoatletów, utworzono wyzwanie pod nazwą „EuroHeroes Challenge”.

* RunCzech Racing to program wspierający rozwój młodych sportowców, wzmacniający więzi społeczne i doskonalący sportowe umiejętności. Osiem rekordów świata ustanowionych do tej pory, a także 150 miejsc na podium to dotychczasowe owoce pracy tej drużyny.

* W 2021 roku RunCzech zaprezentował unikalne biegowe przedsięwzięcie pod nazwą „Bitwa Drużyn” („The Battle of the Teams”). Profesjonalni maratończycy współzawodniczyli w drużynach, których składy ustalono na podstawie rekordów życiowych, przez co każdy zespół miał poważną szansę na zwycięstwo.

* RunCzech organizuje też inne wydarzenia: dla dzieci (Bambini), dla rodzin (Family), a także Młodzieżowe Mistrzostwa w Maratonie jako zachęta dla młodych ludzi do sportowej rywalizacji.

* Stworzono również „FreeRun” – sieć krótkich biegowych tras przełajowych na terenie Republiki Czeskiej.

* Running Mall to centrum biegowe, będące sercem biegowego świata w Pradze.

Languages »