previous arrow
next arrow
Slider

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze Silver Label Road Race.
World Athletics co roku odznacza biegi certyfikatami: Gold, Silver oraz Bronze Label. Od 2020 roku imprezy mogą starać się również o odznakę Platinium. Statusy przyznawane są na podstawie wymagających kryteriów.


Na ubiegłorocznym, 18. PZU Cracovia Maraton pojawił się Pan Carlos Cardoso z Portugalii – Międzynarodowy Delegat Techniczny IAAF i oceniał szereg zaleceń zawartych w regulaminie IAAF, raportując następnie swoje spostrzeżenia do Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (obecnie World Athletics).


Wśród najważniejszych zaleceń znalazły się między innymi takie wymogi jak:
• Trasa posiadająca atest oraz oznaczenie kilometrażowe;
• Elita zawodników (co najmniej 5 mężczyzn i 5 kobiet), która znajduje się w wyznaczonym w regulaminie World Athletics rankingu sportowców;
• Zorganizowanie zawodnikom elity specjalnej odprawy przed startem biegu, podczas której zawodnicy zostaną zapoznani z trasą biegu (tzw. objazd trasy);
• Badanie antydopingowe po biegu dla co najmniej 8 osób (4 mężczyzn i 4 kobiet), a dwie osoby pod kątem EPO;
• Zapewnienie samochodu odmierzającego czas przed tzw. czołówką biegu (zarówno zawodnikom, jak i zawodniczkom);
• Transmisja on-line z maratonu.
To tylko niektóre z wielu wymogów, które musiały zostać spełnione, aby Cracovia Maraton uzyskał certyfikat World Athletics Silver Label Road Races.
W zestawieniu na 2020 rok, w kalendarzu World Athletics Cracovia Maraton – jako jedyny polski maraton – znajduje się wśród odznaczonych imprez ze statusem Silver Label Road Races.
Na ten moment, we wspomnianym kalendarzu World Athletics na 2020 rok znajdują się jeszcze dwa biegi uliczne z naszego kraju – Półmaraton Warszawski (Silver Label) i Maraton Warszawski (Bronze Label).

Languages »