Slider

Dwukrotna mistrzyni olimpijska, Etiopka Meseret Defar otrzymała nagrodę AIMS Inspirational Woman Award

Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegów Ulicznych i Maratonów (AIMS) przyznało w Addis Abebie nagrodę AIMS Inspirational Woman Award wybitnej, etiopskiej biegaczce Meseret Defar. 36-letnia zawodniczka jest dwukrotną mistrzynią olimpijską w biegu na 5000m z Aten 2004 i Londynu 2012. Dwa razy sięgała też po złote medale mistrzostw świata na wspomnianym dystansie, w Osace 2007 i Moskwie 2013. Dwukrotnie ustanawiała rekordy świata w biegu na 5000m. Pierwszy dokonała tej sztuki w 2006 roku w Nowym Jorku notując 14:24.53. Rok później podczas mitingu w Oslo przesunęła fizjologiczną barierę o kolejne sekundy pokonując dystans w 14:16.63.

Meseret otrzymała wieniec laurowy tuż przed biegiem „Woman First 5k”, którego sama jest ambasadorką. Wieniec, który został przywieziony prosto z kolebki maratonu Aten, wręczyła zawodniczce etiopska minister do spraw kobiet, dzieci i młodzieży, pani Semegne Wube Haile. Wręczenie wieńca laurowego jest niezwykle symboliczne, sięga starożytnych igrzysk olimpijskich i igrzysk pytyjskich rozgrywanych niegdyś w połowie olimpiady, czyli czterolecia dzielącego olimpijskie zmagania.

 

Wyróżnienie zostało przyznane przez AIMS Women’s Commission, światowy ruch biegających kobiet, którego celem jest zwiększenie liczby pań w biegowym świecie, a z drugiej strony pokazanie i umocnienie poprzez bieganie silnej pozycji jaką dzisiaj zajmują w świecie kobiety.

Pierwszą laureatką nagrody AIMS Inspirational Woman Award była Helalia Johannes, mistrzyni Igrzysk Wspólnoty Narodów, która otrzymała nagrodę po zwycięskim maratonie w Nagoyi, największym maratonie świata kobiet (20 tysięcy uczestniczek, co jest oficjalnie odnotowane w Księdze Rekordów Guinessa).

Po otrzymaniu nagrody Meseret Defar powiedziała:

„Nagroda AIMS Inspirational Woman Award jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Dziękuję AIMS, Komisji Kobiet działającej w ramach stowarzyszenia za tak zaszczytne uznanie. Cieszę się tym bardziej, że uhonorowanie odbyło się na 17 już edycji „Woman First 5k”. Wspaniale jest wygrywać biegi, ustanawiać rekordy i zdobywać medale. Ale nie mniejszą radość sprawia mi świadomość, że swoją postawą przyczyniam inspiruję inne kobiety do wyzwań nie tylko w dziedzinie sportu”

Prezydent AIMS Paco Borao powiedział:

„W imieniu członków AIMS i sponsorów chciałbym pogratulować Meseret, która została drugą w historii kobietą uhonorowaną nagrodą AIMS Inspirational Woman Award. Mam wielką nadzieję, że to wyróżnienie i działania Komisji Kobiet AIMS zainspirują inne przedstawicielki płci pięknej do biegania, najprostszej i wciąż najbardziej formie ruchu”

Komisja Kobiet AIMS została utworzona między innymi w celu wspierania Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Główne cele jakie stawia sobie komisja:

– profilaktyka zdrowotna dla kobiet poprzez bieganie
– wzmocnienie pozycji kobiet poprzez bieganie
– zwiększenie udziału kobiet w biegach masowych na całym świecie
– stworzenie największego na świecie ruchu kobiet
– stanowienie największego źródła informacji o bieganiu dla kobiet
– scalanie biegowego środowiska kobiet na całym świecie
– wdrażanie projektów socjalnych skierowanych dla kobiet

Languages »