Slider

Elitarny Półmaraton we Frankfurcie: Amanal Petros i Melat Kejeta dominatorami

Amanal Petros i Melat Kejeta zdominowali Elitarny Półmaraton we Frankfurcie, który zorganizowano w ciepły, niedzielny poranek. Petros wykręcił czas 1:03:31, a Kejeta finiszowała po godzinie 9 minutach i 4 sekundach. Biegacze pokonywali 3-kilometrową pętlę, wytyczoną wewnątrz frankfurckich terenów targowych. Zwycięzcy będą reprezentować drużynę Niemiec podczas Mistrzostw Świata w Półmaratonie, planowanych na 17 października w Gdyni.

Bieg przeprowadzono zgodnie z restrykcjami, jakie obowiązują w związku z koronawirusem: w miejscu rozgrywania zawodów przestrzegano dystansu społecznego i innych środków ostrożności. Na trasie biegu nie było żadnych kibiców. – Biorąc pod uwagę okoliczności, była to bardzo udana impreza, która wszystkich pozytywnie naładowała. Zwłaszcza biegaczy, ale także organizatorów – powiedział Jo Schindler. Dyrektor Mainova Frankfurt Marathon, który musiał odwołać bieg na królewskim dystansie ze względu na pandemię, przygotował półmaraton wraz ze swoją drużyną, przy pomocy opiekuna berlińskich biegaczy, Christopha Koppa. – Tymczasem jesteśmy optymistami, że nasz maraton, ze spektakularnym zakończeniem w hali, powróci w przyszłym roku – twierdzi Jo Schindler.

Dyrektor departamentu sportu we Frankfurcie, Markus Frank, rozpoczął wyścig, po czym powiedział: – To bardzo istotne dla sportu, że taka impreza ma tu swoje miejsce. Jo Schindler i jego ekipa pokazali, że to jest możliwe, potrzeba tylko odrobiny keatywności. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia.

Holenderski biegacz Mohamed Ali i Amanal Petros uciekli głównej grupie już na samym początku. Kiedy kończyli 10. kilometr, w czasie nieznacznie poniżej 30 minut, ich przewaga wzrosła. – To wspaniale, że Mohamed Ali biegł ze mną, dając mi w ten sposób wsparcie – powiedział Amanal Petros, który ruszył do przodu niespełna pięć kilometrów przed metą. – Świetnie, że wyścig został przygotowany w tych okolicznościach. Nie mogło być lepiej i za to chcę podziękować organizatorom.

Podczas gdy Mohamed Ali utrzymał drugie miejsce i uzyskał czas 1:03:51, reprezentant Erytrei, Solomon Kidane przybiegł trzeci w czasie 1:04:15. Za to rekordzista Niemiec w maratonie, Arne Gabius, który ustalił ten rezultat na poziomie 2:08:33 w 2015 roku we Frankfurcie, był niepocieszony. Problemy z oddechem zmusiły go do zatrzymania się po 9. kilometrze. Stracił około dwóch minut, ale się nie poddał. Gabius finiszował jako osiemnasty, z czasem 1:07:30. – Przygotowując się do maratonu, postawiłem sobie za cel przebiec dzisiejszy dystans w 64 minuty. Żałuję, że nie było to możliwe. Poza problemami oddechowymi czułem się dobrze – powiedział Arne Gabius, który celuje w minimum olimpijskie, wynoszące 2:11:30. Barierę tę chce złamać 4 października w Londynie.

W biegu kobiet Melat Kejeta zbudowała dużą przewagę już na początku. Był to pierwszy start dla 27-letniej faworytki od lutego, kiedy przebiegła w 1:08:56 Półmaraton Ras Al Khaimah (Zjednoczone Emiraty Arabskie). We Frankfurcie zabrakło jej do tego rezultatu tylko ośmiu sekund. – Mój cel na dziś wynosił 67 minut, ale bardzo trudno biec samemu cały dystans – powiedziała Melat Kejeta, która nie trenowała przez dwa miesiące, kiedy zaczęła się pandemia koronawirusa. – Teraz jestem ponownie dużą optymistką – mówi była Etiopka, która przygotowuje się do Mistrzostw Świata w Półmaratonie.

Drugie miejsce we Frankfurcie zajęła Miriam Dattke (czas 1:12:03), która też powinna sobie zapewnić nominację na mistrzostwa w Gdyni. Miriam biegła za Kathariną Steinruck przez większość dystansu, a wyprzedziła ją około pięciu kilometrów przed metą. – Zamierzałam biec minutę szybciej, ale był to mój pierwszy występ od dłuższego czasu i dlatego nie mogłam opanować nerwów – powiedziała Katharina Steinruck, która we Frankfurcie poprawiła swoją życiówkę (1:12:23).

Najszybsi mężczyźni:
1. Amanal Petros (Niemcy) 1:03:31
2. Mohamed Ali (Holandia) 1:03:51
3. Kidane Solomon (Erytrea) 1:04:15
4. Simon Boch (Niemcy) 1:04:28
5. Tesfay Felfele (Erytrea) 1:04:30
6. Alexander Hirschhauser (Niemcy) 1:04:31
7. Tom Groschel (Niemcy) 1:04:36
8. Thorben Dietz (Niemcy) 1:04:37

Najszybsze kobiety:

1. Melat Kejeta (Niemcy) 1:09:04
2. Miriam Dattke (Niemcy) 1:12:03
3. Katharina Steinruck (Niemcy) 1:12:23
4. Franziska Althaus (Niemcy) 1:17:30
5. Katja Fischer (Niemcy) 1:17:51

Languages »