previous arrow
next arrow
Slider

Europejska Federacja Lekkiej Atletyki (EAA) nagrodziła RunCzech za projekt EuroHeroes

W mijającym roku organizator najbardziej prestiżowych biegów ulicznych na świecie – RunCzech, rozszerzył jeden ze swoich sztandarowych projektów, EuroHeroes. Imprezy biegowe kierowane dla czołówki europejskich biegaczy zostały zauważone i docenione przez Europejską Federację Lekkiej Atletyki. Podczas niedawnego spotkania Europejskiej Rady Lekkiej Atletyki w Stambule EAA przyznała RunCzech nagrodę za szczególne osiągnięcia.

Główny architekt kombinatu RunCzech, Carlo Capalbo otrzymał specjalne wyróżnienie od samego Sveina Arne Hansena – prezydenta Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki. Jako głos EAA Hansen nie szczędził słów uznania dla nowatorskiego pomysłu serii biegów dedykowanych europejskim zawodnikom.

„EuroHeroes to fantastyczna inicjatywa, dzięki której mamy szansę wykreować nowe gwiazdy europejskich biegów ulicznych. Wszystkie biegi RunCzech otrzymały również najwyższą notę EAA – pięciogwiazdkowy certyfikat naszej federacji. Niezwykle istotnym jest fakt, że dzięki temu projektowi europejscy zawodnicy mają szansę ścigać się na najwyższym poziomie w biegach ulicznych w Europie” – powiedział Svein Arne Hansen

RunCzech stara się wykreować nowe gwiazdy europejskich biegów, których blask będzie również widoczny na całym świecie. Takie, których dźwięk nazwiska będzie wywoływał podobne poruszenie jak w przypadku największych w historii – Emila Zatopka, Pauli Radcliffe, czy Stefano Baldiniego. Rywalizacja na wysokim poziomie w gronie najlepszych Europejczyków pozwoli zawodnikom uwierzyć, że można mierzyć wysoko i jest duża szansa, że ta wiara przełoży się na późniejszą rywalizację z najlepszymi na świecie.

„Projekt EuroHeroes został bardzo dobrze odebrany przez środowisko sportowe. Jestem przekonany, że droga którą obraliśmy ma właściwy kierunek w wyniesieniu naszych lokalnych, europejskich gwiazd na jeszcze wyższy poziom. Wyróżnienie, które otrzymaliśmy od EAA jest najlepszym tego potwierdzeniem i motywacją do dalszego działania” – powiedział Carlo Capalbo

„Z dużym optymizmem obserwuję proeuropejską inicjatywę RunCzech i uważam, że jest ona wielkim krokiem do zmotywowania najlepszych biegaczy ze Starego Kontynentu do wzniesienia się na jeszcze wyższy poziom sportowy niż ten, który prezentują obecnie. Kolejnym pozytywnym aspektem jest umożliwienie czeskim zawodnikom ścigania się z najlepszymi Europejczykami, którzy mogą nawiązać z nimi równorzędną walkę” – powiedział Libor Varhanik, Prezes Czeskiej Federacji Lekkiej Atletyki

Europejska Federacja Lekkiej Atletyki do tej pory nie organizowała imprez biegowych skupiających swoją uwagę na rodzimych zawodnikach. Dlatego z wielkim zadowoleniem i pełną aprobatą przyjęła cyk EuroHeroes. Działania RunCzech nad stworzeniem lukratywnych imprez biegowych w Repubice Czeskiej to wieloletni, stopniowy proces udoskonalania biegowego kombinatu. W ubiegłym roku eksperymentalnie dwa biegi z puli siedmiu certyfikowanych złotym znakiem jakości IAAF poświęcono na projekt EuroHeroes. Dwa półmaratony spod znaku sponsora tytularnego – marki Mattoni, zostały sztandarowymi imprezami EuroHeroes. Karlowe Wary i Czeskie Budziejowice zgromadziły na liniach startowych wyśmienitych europejskich zawodników. W tym roku dołączyły kolejne dwa prestiżowe półmaratony – w Ołomuńcu i Uście nad Łabą. Obecny cykl czterech wspomnianych imprez tworzy EuroHeroes Challenge. Atrakcyjne gratyfikacje finansowe są magnesem dla biegaczy do wzięcia udziału w większej ilości czeskich imprez biegowych. 5 tysięcy euro za rywalizację w co najmniej dwóch biegach po całym cyklu jest na pewno czynnikiem motywującym doskonałych biegaczy. Poza tym nagrody finansowe za pojedyncze biegi i premie za rekordy tras są kolejnymi czynnikami, które przyciągają zawodników do projektu EuroHeroes.

W drugim roku funkcjonowania imprez biegowych spod znaku EuroHeroes wystartowało 117 zawodników z 19 krajów europejskich, którzy ukończyli wszystkie 4 wspomniane biegi cyklu. Trzykrotnie poprawiano rekordy tras, a pierwszymi zwycięzcami okazali się, Włoch Yassine Rachik i Ukrainka Daria Michajłowa.

Więcej informacji na temat imprez spod znaku RunCzech: https://www.runczech.com/pl/

Languages »