previous arrow
next arrow
Slider

Geoffrey Kamworor pobił rekord świata podczas półmaratonu w Kopenhadze

Geoffrey Kamworor, swoim oszałamiającym solowym występem w niedzielnym półmaratonie Kopenhagi, ustanowił nowy rekord świata, osiągając 58:01 minut. W ten sposób 26-letni Kenijczyk pobił poprzedni rekord ustanowiony przez swojego rodaka Abrahama Kiptum w Walencji w ubiegłym roku o 17 sekund.

Geoffrey Kamworor ustanowił nowy rekord świata w CPH Half (Photo: CPH Half)

„Ustanowienie tego rekordu jest dla mnie bardzo dużym przeżyciem. A robiąc to w Kopenhadze, gdzie zdobyłem swój pierwszy tytuł mistrza świata, jeszcze coś do tego dodaje ”- powiedział trzykrotny Mistrz Świata w Półmaratonie po biegu, który – pomimo szeregu światowej klasy biegaczy – wygrał z zaskakująco dużym marginesem 75 sekund przed innym Kenijczykiem, Benardem Kipkorirem Ngeno.

Zdobywając kilka tygodni wcześniej zwycięstwo w Kenii na 10000 metrach, Kamworor był zdecydowanie faworytem przed biegiem. Jednak przy wietrznych warunkach w niedzielny poranek w Kopenhadze niewielu spodziewało się rekordu świata. Nadający tempo Shadrack Koech poprowadził dużą grupę przez pierwsze 5K w 13:53 min., Ale kiedy odpadł przy 10K, czołowa grupa pięciu biegaczy wyprzedziła rekordowe tempo w 27:34. Odtąd chodziło tylko o Geoffreya Kamworora, który w 15K nagle był o 25 sekund przed resztą.
„Tak naprawdę, to nie był mój plan by odejść po 10ciu kilometrach, ale był to właściwy czas, aby to zrobić. A wiatr nie stanowił problemu ”, powiedział Kamworor po rekordzie świata, który jako pierwszy ustanowiono na duńskiej ziemi od 1972 roku.

Pierwszych sześciu finalistów zmieściło się z czasem poniżej godziny. Sondre Nordstad Moen również miał nadzieję, że to zrobi, ale będzie musiał zadowolić się 60:20. Zajmując 9 miejsce, Norweg stał się pierwszym europejskim biegaczem, który ukończył bieg w pierwszej dziesiątce w historii biegu.

Etiopskie zwycięstwo w biegu kobiet

Bieg kobiet był kolejnym już z wyraźnym zwycięstwem Birhane Dibaba Adugny – zwyciężczyni Tokyo Marathon 2018 – przekraczającej linię mety w 65:57 minut, co stanowi ogromną poprawę życiowego rekordu Etiopki. Trzy Kenijki podążały za nią przez pierwsze 15km, ale na mecie najlepsza z nich, Evaline Chrichir, była 25 sekund za nią, a Dorcas Jepchirchir Tuitoek zajęła trzecie miejsce z czasem 66:36.

CPH Half 2019 r. był dopiero piątą edycją biegu. Z całkowitą liczbą 25 000 uczestników bieg został po raz pierwszy całkowicie wyprzedany, a dzięki dzisiejszemu rekordowi świata – i nie zapominając o ubiegłorocznym europejskim rekordzie Sifana Hassana, bieg stał się jednym z największych i najważniejszych półmaratonów na świecie.