Slider

Kobiecy Maraton w Nagoi zaskoczy wielką nagrodą!

Aż 250 tysięcy dolarów otrzyma triumfatorka Kobiecego Maratonu w Nagoi, który odbędzie się w niedzielę, 13 marca 2022 roku. Większej nagrody dla zwycięzcy jakiegokolwiek maratonu na świecie jeszcze nie było.

Ta decyzja jeszcze bardziej uwypukla jakość tego biegu – największego kobiecego maratonu, imprezy ze świetną obsadą, nagrodzonej przez organizację World Athletics Plantynową Odznaką (Platinum Label). Sportowe środowisko z podziwem patrzy na bieg w Japonii, który jest okazją do zaprezentowania nieprzeciętnych zdolności i wielkich możliwości wspaniałych lekkoatletek z całego świata.

Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa w 2020 roku wiele biegów zostało odwołanych lub przełożonych. Okazja do regularnej rywalizacji została mocno utrudniona. To był bardzo trudny czas dla każdego z nas, a przed sportowcami stanęły nowe kłopoty i zaskakujące wyzwania.

Dzięki zaangażowaniu służb medycznych, przy wsparciu niezliczonej grupy mieszkańców ze wszystkich stron świata, mimo że pandemia jeszcze się nie skończyła, uliczne biegi powoli wracają na swoje miejsce. Ogłaszając światu decyzję o zwiększeniu nagrody dla zwyciężczyni maratonu w Nagoi, organizatorzy chcą zachęcić zawodniczki do startu i wysyłają w świat pozytywne sygnały o długodystansowych biegach, imprezach masowych i zawodach dla pań.

Szczegóły dotyczące rejestracji będzie można znaleźć na stronie internetowej imprezy w grudniu, kiedy zostanie otwarta lista startowa dla elity.

Zasady startu elity

– zawodniczki, które spełniają warunek 1) i 2):

1) są zarejestrowane w centrali Japońskiej Federacji Lekkiej Atletyki (JAAF) i w dniu biegu będą miały 19 lub więcej lat
2) uzyskały jedno z poniższych minimów, zarejestrowanych przez JAAF podczas zawodów w Japonii lub za granicą 1 marca 2020 roku i później:

a) maraton – poniżej 2:50:00
b) 30 km – poniżej 1:55:00
c) półmaraton – poniżej 1:15:00
d) 20 km – poniżej 1:11:00
e) 10 km – poniżej 34:00

– zawodniczki rekomendowane przez Japońską Federację Lekkiej Atletyki,
– zagraniczne bądź japońskie zawodniczki zaproszone przez JAAF.

Organizatorzy Kobiecego Maratonu w Nagoi dołożą wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczne dotarcie i udział sportowców w wydarzeniu. Jednakże trzeba być świadomym, że istnieje ewentualność wprowadzenia restrykcji przez japoński rząd, co utrudni start w biegu zawodniczkom z zagranicy. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej na świecie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.womens-marathon.nagoya.en

***

Kobiecy Maraton w Nagoi to największa na świecie impreza biegowa dla pań na tym dystansie, co potwierdza Księga Rekordów Guinnessa. Pierwszą edycję zorganizowano 11 marca 2012 roku, wzięło w niej udział 13 114 uczestniczek. Wydarzenie wyrosło z Międzynarodowego Maratonu Kobiet w Nagoi, które organizowano tylko dla elity. Pierwowzór był jednocześnie formą kwalifikacji na najważniejsze imprezy lekkoatletyczne na świecie. To właśnie tutaj swoją drogę po olimpijskie złoto rozpoczęły Naoko Takahashi oraz Mizuki Noguchi. Bieg nagrodzono Platynową Odznaką World Athletics. Maksymalnie wydarzenie przyjęło aż 22 tysiące uczestniczek. Za propagowanie masowego biegania w Japonii, wydarzenie nagrodzono wieloma prestiżowymi trofeami (m.in. od Japońskiego i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Kobiet – 2017 i 2019 rok).

Languages »