Znowu wśród najlepszych!
Rekord trasy oraz znakomite wyniki kobiet przyniosły Maratonowi w Koszycach solidną liczbę punktów w rankingu World Athletics. Oznacza to, że w poniedziałek po zawodach Międzynarodowy Maraton Pokoju uplasował się na 9. miejscu w Europie i 20. na świecie spośród ponad 200 maratonów uwzględnionych w kalendarzu World Athletics! W tym roku Koszyce wyprzedziły wiele renomowanych maratonów takich jak Wiedeń, Rzym, Madryt, Houston czy duże maratony w Chinach.
Choć można się spodziewać, że do końca roku kalendarzowego kilka większych maratonów wyprzedzi Koszyce to nadal najstarszy maraton w Europie będzie wysoko klasyfikowany.
Kto należy do ekskluzywnego klubu biegaczy?
Mówiąc o światowych rankingach należy pamiętać, że głównymi aktorami wydarzenia są sami zawodnicy/ Organizacja World Athletics przyznaje najlepszym biegaczom – na podstawie wyników z ostatnich sezonów status: Platynowy lub Złoty.
Na liście rankingowej na sezon 2025/2026 znajduje się w sumie 283 biegaczy – kobiet i mężczyzn z tym elitarnym wyróżnieniem. Rozkład sił pozostaje w dużej mierze niezmienny: choć w tym gronie są reprezentanci 27 krajów, aż 202 pozycje zajmują zawodnicy z Etiopii i Kenii.
Wśród nich znajdują się także nazwiska związane w ostatnich latach z Koszycami. Jedną z nich jest Rebecca Tanui, ubiegłoroczna zwyciężczyni, której obrona tytułu – i być może awans w rankingu – zostały wyhamowane na kilka dni przed startem z powodu niespodziewanej kontuzji.
Ciekawostki matematyczne i neative split
Jak rozłożyć siły podczas maratonu? To pytanie i zagadka dla wielu biegaczy. Niektórzy opanowują to do perfekcji, inni korzystają z pomocy pacemakerów, a jeszcze inni potrafią zaskoczyć samych siebie rezerwami energii.
W 2025 roku w tej pierwszej grupie wyróżnił się Štefan Klimek, który z matematyczną precyzją pokonał obie pętle w identycznym czasie: 1:55:39.
A kto został „biegaczem roku”, czyli tym, który najbardziej poprawił się w drugiej części dystansu? Była to Lívia Karvašová, która skończyła bieg z czasem 4:14:50, ale drugą pętlę przebiega aż 21 minut i 22 sekundy szybciej niż pierwszą.
Nawet zwycięzca całego maratonu, Moses Kemei pobiegł metodą negative split – przyspieszył drugą połówkę pobiegł 41 sekund szybciej, przyspieszył zwłaszcza między 30, a 40 kilometrem, gdzie obydwie piątki pokonał w 14:45.
Rodziny na start
Jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej? To pytanie, nad którym wielu z nas zastanawia się każdego dnia. Podczas Maratonu Pokoju w Koszycach udaje się to w wyjątkowy sposób – dzięki U. S. Steel Family Run.
To wydarzenie wyraźnie pokazuje społeczny wymiar biegania. Pisaliśmy już o 174 dzieciach z domów dziecka, które w pełni mogły cieszyć się bieganiem w ten dzień. Wkrótce potem napłynęły kolejne, budujące wiadomości. Z Platformy Rodzin Dzieci z Niepełnosprawnościami otrzymaliśmy wiadomość od Michaeli Vlasákovej:
„Chcielibyśmy raz jeszcze podziękować w imieniu naszego stowarzyszenia za wspaniałe doświadczenia, jakie nasze rodziny przeżyły dzięki udziałowi w biegu U. S. Steel Family Run. Byliśmy mile zaskoczeni ogromnym zainteresowaniem rodzin, z którymi współpracujemy. Łącznie 49 biegaczy z Regionalnego Centrum Koszyce stanęło na linii startu. Po wydarzeniu rodzice dzielili się z nami bardzo pozytywnymi emocjami, a wszyscy wyrazili chęć, by powtórzyć to w przyszłym roku. W imieniu Platformy Rodzin Dzieci z Niepełnosprawnościami dziękujemy za możliwości, jakie dajecie naszym rodzinom w Koszycach, oraz za wszystkie przeżycia, których mogą doświadczać dzięki waszemu wsparciu.”
Jako organizatorzy możemy jedynie wyrazić podziw dla zaangażowania i miłości, z jakimi to stowarzyszenie pracuje z dziećmi!
Pobierz swój dyplom
Jeśli chcesz zachować wspomnienia z Maratonu Pokoju w Koszycach lub wykorzystać swój rezultat jako potwierdzenie kwalifikacji do innych biegów – czeka na Ciebie Dyplom Maratonu Pokoju Koszyce 2025.
Każdy uczestnik może teraz pobrać go z naszej strony internetowej: