previous arrow
next arrow
Slider

Londyn Maraton 2020 – tylko elita

Organizatorzy 40 edycji Maratonu Londyńskiego postanowili dokonać kolejnej zmiany. Pierwszą było przeniesienie terminu z wiosny na jesień. Najnowszą decyzją jest organizacja imprezy tylko dla zawodników z elity.

Maraton odbędzie się w wyłączonej strefie, w St. James’s Park z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i w dbałości o zdrowie niewielkiego grona uczestników. Biegacze, którzy nie mogą wystartować bezpośrednio ze względu na okrojenie imprezy, będą mogli zrobić to wirtualnie.

„Od miesięcy pracujemy nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby przeprowadzenie biegu w oparciu o zasady bezpieczeństwa. Zdrowie zawodników, kibiców, wolontariuszy, członków sztabu organizacyjnego i wszystkich którzy bezpośrednio lub pośrednio będą zaangażowani w maraton jest dla nas najważniejsze. Mieliśmy opracowany szczegółowy plan umożliwiający organizację biegu masowego. Plan, który uwzględniał zachowanie dystansu społecznego i wykorzystywał nowe technologie z rewolucyjnym wręcz pomysłem wykorzystania Bluetooth”powiedział dyrektor imprezy, Hugh Brasher.

Bieg z udziałem mas zawodników okazał się jednak niewykonalny między innymi ze względu na bezpieczeństwo widzów. Co roku tłumy kibiców wychodzą na ulice Londynu, aby kibicować zawodnikom. W związku z tym niemożliwe staje się zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, bo przecież widzowie są integralną częścią wydarzenia. Pozostanie im zatem zostać w domu i oglądać zmagania elity zawodników na ekranach telewizorów.

Największym wzywaniem okazało się zapewnienie bezpieczeństwa widzom i cała problematyka związana z kibicującymi na trasie i związane z tym szlaki komunikacyjne tak ważne dla służby zdrowia i karetek, które w razie zagrożenia muszą reagować błyskawicznie. Okazuje się, że nawet tak niewielkie skupisko ludzi w skali dużego miasta jakim jest Londyn może być problematyczne dla NHS (National Health Service).

Londyn byłby drugim maratonem rozgrywanym w „elitarnej formule” po marcowym Tokio, które zgromadziło na starcie 151 osób (107 mężczyzn i 44 kobiety). Cztery inne maratony z serii Abbott World Marathon Majors zaplanowane na ten rok – Bank of America Chicago Marathon, BMW Berlin Marathon, Boston Marathon i TCS New York City Marathon – zostały odwołane.

Londyn miał być polem walki pomiędzy dwoma herosami i mistrzami olimpijskimi, Eliudem Kipchoge i Kenenisą Bekele. W rywalizacji żeńskiej miała się pojawić aktualna rekordzistka świata w maratonie Brigid Kosgei. Organizatorzy potwierdzili ich udział mimo zmienionej daty i formuły. Również rywalizacja najlepszych na wózkach zgromadzi czołowych zawodników z Manuelą Schär ze Szwajcarii i Davidem Weirem z Wielkiej Brytanii.

Dyrektor Brasher dodał, że kolejna edycja Londyn Maratonu odbędzie się 3 października 2021 roku, a nie jak zazwyczaj wiosną. Uważa, że dzięki temu rośnie prawdopodobieństwo przeprowadzenia imprezy. Pandemia zapewne nie skończy się z dnia na dzień zatem wiosna przyszłego roku może być jeszcze terminem niepewnym.

Z finansowego punktu widzenia bardzo trudno jest zorganizować maraton na najwyższym poziomie. Masy uczestników zapewniają duże wpływy i znacząco zasilają budżet imprezy. A to również przekłada się na udział sponsorów, którzy dzięki ogromnej frekwencji liczą na szeroki oddźwięk nazwy ich marki dzięki dziesiątkom tysięcy uczestników. Nie wiadomo jakim echem odbije się okrojony wyłącznie do elitarnego grona maraton.

Ponadto impreza słynęła z wysokiej zbiórki pieniędzy na cele charytatywne. W ubiegłym roku wpływy przekazane na szczytne cele wyniosły 87 milionów dolarów. Tegoroczny maraton będzie również okazją do przekazywania datków na cele charytatywne, ale kwota będzie zapewne znacznie mniejsza niż w roku ubiegłym.

Mimo tych wszystkich przeciwności maraton odbędzie się. I to jest najważniejsza wartość mimo trudnego czasu, o którym zapewne większość globalnego społeczeństwa wolałaby zapomnieć.

„Londyn Maraton to znacznie więcej niż tylko maraton” – powiedział Brasher. „Łączy społeczeństwo i uwypukla to co w słowie człowieczeństwo jest zawarte. Najlepsze wartości. Wierzymy, że niedziela 4 października będzie wyjątkowa i spowoduje refleksję prowadzącą do bycia lepszym”.

Languages »