Slider

Maraton Dębno odwołany

Na niespełna miesiąc przed zaplanowanymi mistrzostwami Polski w maratonie, które miały odbyć się w Dębnie portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki zamieścił informację o odwołaniu imprezy:

Polski Związek Lekkiej Atletyki informuje, że planowane na 6 grudnia w Dębnie mistrzostwa Polski w biegu maratońskim zostają odwołane. Decyzja lokalnych organizatorów podyktowana jest bieżącą sytuacją epidemiczną

Na liście startowej figurują nazwiska 74 mężczyzn i 13 kobiet. Rywalizacja mimo formuły okrojonej wyłącznie do startu zawodników z licencjami PZLA zapowiadała się jednak bardzo interesująco. Nazwiska Marcina Chabowskiego, Arkadiusza Gardzielewskiego, Mariusza Giżyńskiego, Kamila Jastrzębskiego, Kamila Karbowiaka, Szymona Kulki, Błażeja Brzezińskiego, Tomasza Grycko i Emila Dobrowolskiego, czyli całej, ścisłej czołówki krajowych maratończyków zwiastowały mistrzostwa Polski z prawdziwego zdarzenia. W ostatnich latach nasz maratoński trzon rozjeżdżał się w różne kierunki świata szukając swoich szans na zagranicznych, komercyjnych imprezach. W związku z tym dawno podczas krajowego czempionatu pierwsza linia nie zawierała wszystkich, najważniejszych kandydatów do podium. 6 grudnia w Dębnie stawić się mieli wszyscy obecnie najmocniejsi. Poza tym krajowe mistrzostwa mężczyzn miały wrócić do Dębna po 8 latach. Od 2012 do 2019 roku o medale zawodnicy walczyli w Warszawie podczas „Orlen Warsaw Maratonu”. Rywalizacja kobiet w ostatniej dekadzie trzykrotnie była rozgrywana poza Dębnem (2012 – Warszawa; 2015, 2016 – Łódź). Na liście startowej pań znalazły się w tym roku nazwiska Aleksandry Lisowskiej, Anny Bańkowskiej i broniącej tytułu Aleksandry Brzezińskiej.

Maraton Dębno jest najstarszym, polskim biegiem na 42km 195m. Na klasycznym dystansie maratońskim zawodnicy startują od 1969 roku (w pierwszych trzech edycjach dystans liczył 21,5 i 26,5km). W roku 1991 z przyczyn finansowych zaprzestano organizacji imprezy. Pauza trwała do roku 1998 włącznie. W przeprowadzonej pod koniec XX wieku wśród mieszkańców Dębna ankiecie około 90% lokalnej społeczności opowiedziało się za powrotem maratonu do ich niewielkiej, obecnie nieco ponad 13-tysięcznej miejscowości. Od 1999 roku do Dębna przyjeżdżali znów najlepsi polscy zawodnicy, goście zagraniczni, ale przede wszystkim rzesze biegaczy amatorów. Mimo rosnącej popularności maratonów w Polsce, powstawania nowych imprez w największych miastach kraju, popularność Dębna nie słabła. W ubiegłym roku padł rekord frekwencji, 2295 uczestników minęło linię mety.

W historii dębnowskiej imprezy padło już blisko 300 wyników poniżej bariery 2:20:00 autorstwa mężczyzn i ponad 120 lepszych niż 2:50 wśród pań. W 2017 roku magazyn „Runners World” przedstawił zestawienie najbardziej dogodnych tras do ewentualnego ataku na wynik poniżej 2 godzin. Wg różnych przesłanek – profilu trasy, klimatu i statystyk Dębno Maraton posiada doskonałe warunki do bicia rekordów świata! I rzecz jasna – rekordów życiowych. Aktualne rekordy trasy to 2:09:57 mężczyzn i 2:32:09 kobiet.

Languages »