previous arrow
next arrow
Slider

Maraton Pokoju w Koszycach – rejestracja trwa!

Mniej więcej cztery miesiące przed godziną zero organizatorzy zarejestrowali 3,5 tysiąca zgłoszeń na bieg maratoński w Koszycach. Przypuszcza się, że ta liczba do niedzieli, 2 października powinna ulec przynajmniej podwojeniu.

Poza atrakcyjną i szybką trasą, po raz pierwszy wykorzystaną na Mistrzostwach Świata w Półmaratonie (1997), autentyczna i – w opinii wielu biegaczy – wyjątkowa atmosfera Maratonu Pokoju w Koszycach czeka na wszystkich przybyłych. Bieg, uhonorowany przez World Athletics tytułem Elite Label Road Race, znów przyciągnie wielu wspaniałych zawodników, zdolnych do ataku na aktualne rekordy trasy, co tylko potwierdza wysoki poziom wydarzenia. I to w każdym jego elemencie.

Więcej informacji wraz z możliwością rejestracji wciąż w promocyjnej cenie –TUTAJ.

Jeśli chcesz zanurzyć się w atmosferze i rytmie najstarszego maratonu w Europie, nie zapomnij obejrzeć ostatniego zwiastuna:

FILM

***

Biegowy maj w Koszycach

Organizatorzy październikowego Maratonu Pokoju w Koszycach mają za sobą serię majowych wydarzeń, będących częścią ich sztandarowych biegowych przedsięwzięć.

Tradycyjna impreza charytatywna pod nazwą VSE City Run, która odbyła się w centrum miasta 12 maja, poprzedziła zorganizowany trzy dni później Koszycki Półmaraton. Następnie, 21 maja, przeprowadzono liczący 115 kilometrów ultramaraton, prowadzący z Koszyc do węgierskiego Miszkolca.

Wszystkie trzy biegi dały możliwość sprawdzenia kilku nowinek technicznych i organizacyjnych, które mają wpłynąć na jeszcze wyższy poziom podczas jesiennego szczytu sezonu, powiązanego z Maratonem w Koszycach.

***

Zwyciężczyni na wygnaniu

Minęło tylko kilka miesięcy od wybuchu wojny na Ukrainie. W tym krótkim czasie jesteśmy świadkami zdarzeń, których wcześniej trudno było sobie wyobrazić: ofiary w ludziach, miliony uchodźców, zniszczenia liczone w miliardach euro. Właśnie dlatego organizatorzy biegów w Koszycach powtórzyli swoje wcześniejsze wyzwanie pod nazwą: „Biegaj z sercem, biegaj dla Ukrainy”. Udział w nim wziąć mogą biegacze, organizatorzy i ludzie chcący pomóc w każdy możliwy sposób. Opłata za start w tym wirtualnym biegu jest dowolna. Razem możemy choć częściowo wesprzeć ofiary tej humanitarnej katastrofy.

Sportowcy są również zaangażowani w tę sytuację. Zwyciężczyni maratonu w Koszycach z 2009 roku, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie, Ukrainka Olena Burkovska, musiała uciec z Kijowa do Polski wraz ze swoją pięciomiesięczną córką. Miliony innych osób też muszą się mierzyć z tak niegodnym losem. Dołącz do akcji „Biegaj z sercem, biegaj dla Ukrainy” i wyraź także w ten sposób poczucie wspólnoty z ciężko doświadczonym narodem.

Tegoroczny Maraton Pokoju w Koszycach zostanie zadedykowany Olenie Burkovskiej i wszystkim dzielnym obrońcom ukraińskiej ziemi.

 

***

10. edycja Kobiecego Maratonu Przyjaźni rozpoczęta

Biegowe treningi dla kobiet, znane jako Women Friendly Marathon (WFM) i organizowane od 2013 roku pod egidą Maratonu Pokoju w Koszycach, otworzyły swój dziesiąty sezon.

Podczas dwudziestu treningowych sesji od kwietnia do września wszystkie aktywne dziewczęta i kobiety otrzymają wyjątkową okazję stać się częścią największej biegowej społeczności kobiet na Słowacji. Pod opieką doświadczonych trenerów zainteresowane będą stopniowo poszerzały swoją wiedzę o sportowym treningu, wzmacniały lub rozwijały poziom biegania oraz doświadczały wielu wspaniałych, wspólnych momentów w grupie WFM.

Nowością na 2022 rok jest skoncentrowanie całego procesu wokół stadionu lekkoatletycznego Politechniki w Koszycach.

***

Historie z dziewięciu dekad. Co zdarzyło się na maratonie w Koszycach 70 lat temu?

Wymuszona zmiana trasy

Rok 1952 należał w świecie biegowym zwłaszcza do Emila Zatopka, co potwierdziły jego trzy złote medale na Igrzyskach w Helsinkach. Ostatni z nich został zawieszony na jego szyi dzięki zwycięstwu w maratonie.

Organizatorzy biegu w Koszycach wybrali tradycyjną datę biegu, która tym razem przypadła w niedzielę, 5 października. Tego samego dnia odbył się także bieg w fińskiej miejscowości Abo, gdzie wystartował ówczesny posiadacz rekordu koszyckiej trasy, Szwed Gosta Leandersson. Być może nie był to dobry wybór, ponieważ inny mieszkaniec północy, Fin Erkki Puolakka, pozbawił Szweda koszyckiego rekordu, będąc jednocześnie pierwszym biegaczem w historii imprezy, który przebiegł trasę poniżej 2 godzin i 30 minut. W ten sposób potwierdził świetną formę, prezentowaną przez cały sezon, podczas każdego z jego trzech maratońskich występów. Poza Koszycami Erkki wygrał też majowy bieg w Helsinkach, a w tym samym mieście w lipcu, podczas olimpijskiego maratonu, zajął wspaniałe, ósme miejsce.

Organizatorzy wprowadzili jedną zasadniczą zmianę w przebiegu trasy, która tym razem (ale tylko wtedy) wiodła z Presova do Koszyc. Powody były raczej prozaiczne. Otóż droga do Seny, gdzie maraton miał swoją trasę od 1926 roku, przechodziła poważny remont. Ostatnie kilometry na tej jednorazowej ścieżce były wyjątkowym sprawdzianem dla biegaczy, ponieważ zaraz po dotarciu do Koszyc trzeba było wbiec na wymagające wzgórze Zeleny dwor, wyrastające ponad miasto.

Podium Maratonu Pokoju w Koszycach, 5 października 1952 roku:

  1. Erkki Puolakka (FIN) 2:29:10
  2. Jozsef Dobronyi (HUN) 2:32:42
  3. Jaroslav Sourek (TCH) 2:33:53
Languages »