Slider

Maraton śladami Biblii – wyzwanie, jakich mało

W czwartym rozdziale Pierwszej Księgi Samuela czytamy: „Pewien człowiek – Beniaminita – uciekł z pola walki i dotarł jeszcze w tym samym dniu do Szilo. Ubranie miał podarte, a głowę pokrytą ziemią.”. Ten cytat z Pisma Świętego stał się zaczątkiem biegu, którego kolejna edycja odbędzie się pod koniec września.

Na „Maraton śladami Biblii” trzeba się wybrać do Izraela. To właśnie tam powstała idea, aby nawiązać do cytowanego fragmentu, który zapisano znacznie wcześniej niż popularną, sięgającą V wieku przed Chrystusem opowieść o wyprawie Filippidesa z Maratonu do Aten. Według Księgi Samuela, pod koniec wojny izraelsko – filistyńskiej wspomniany Beniaminita uciekł z pola bitwy w Eben – Haezer (dziś Rosz ha-Ajin) do Szilo, aby donieść rodakom o klęsce armii Izraela.

Wiele wieków później twórca Olimpiady Machabejskiej (pierwsza edycja odbyła się w 1932 roku), Yosef Yekutieli zmierzył dystans dzielący Rosz ha-Ajin i antyczne Szilo. Izraelczyk nie krył zdumienia, gdy okazało się, że ta historyczna ścieżka mierzy dokładnie 42 kilometry! Trasa o długości maratonu jest bardzo wymagająca – biegnie około kilometr w górę i potrafi solidnie dać w kość nawet zawodowcom. Po raz pierwszy ścigano się tutaj 15 kwietnia 1968 roku. Wygrał Zvi Segal, uzyskując czas 3 godzin i 30 minut. Cztery lata później zwycięzca, Danny Mashraki, przebiegł maraton w czasie 2:36:28. Nie zawsze jednak było tak szybko. Na ekstremalnej trasie trudno bić rekordy, o czym zaświadcza rezultat Adisu Oskano, zwycięzcy sprzed dwóch lat (3:02:42). Tego samego dnia najszybsza wśród pań Zohar Hal – Perry finiszowała po 4 godzinach, 9 minutach i 35 sekundach.

W poprzednim roku imprezę zorganizowano 9 października. Ze względu na ograniczenia lotnicze, w biegu wzięli udział tylko mieszkańcy Izraela. Z obawy przed wysokimi temperaturami, maraton rozpoczął się o 5:30, półtorej godziny później wystartował bieg na dystansie dwukrotnie krótszym, natomiast przed ósmą rano, już na terenie antycznego Szilo, zorganizowano zawody na 5 i 10 kilometrów.

Najbliższa edycja biegu czeka nas w piątek, 24 września. Zapisy trwają. Dasz się skusić?

Zdjęcia: marathonisrael.co.il

Languages »