previous arrow
next arrow
Slider

Maraton w Atenach już 10 listopada

Zapowiada się rekordowa frekwencja – Ateny rosną w siłę z liczbą 60 000 uczestniczących biegaczy.
Wydaje się, że nie da się już powstrzymać rozwoju Maratonu. Miejsce narodzin maratonu jest również coraz bardziej w centrum współczesnego biegania. Ponad 2500 lat po Bitwie pod Maratonem w 490 p.n.e. i prawie 125 lat od pierwszego maratonu olimpijskiego na początku nowoczesnej epoki olimpijskiej w Atenach w 1896 r., Maratonu ateńskiego, po raz kolejny osiągnięto znaczący rekord frekwencji: Hellenic Athletics Federation SEGAS, organizatorzy 37. edycji wyścigu, oczekują po raz pierwszy na starcie 20 000 biegaczy maratońskich z całego świata na oryginalnym torze z Maratonu do Aten. Dodając wydarzenia biegowe na krótszych dystansach w regionie Attyki i Aten biegnie łącznie ponad 60 000 sportowców. Ten rekordowy wynik stawia Maraton w Atenach (tzw. Athens Marathon. The Authentic) wśród największych imprez biegowych na świecie.

Bieg maratoński rozpoczyna się w historycznym otoczeniu miasta Maraton. Po dość wyrównanym początku, który okala pomnik wokół bitwy pod Maratonem, następuje osławiona 20-kilometrowa wspinaczka. Następnie trasa prowadzi biegaczy do Aten i do mety na starym stadionie olimpijskim – Stadionie Panateńskim (Panathinaiko Stadio). Piękny marmurowy stadion z pierwszych współczesnych igrzysk olimpijskich w 1896 roku jest punktem końcowym wszystkich zawodów. Maraton o długości 42,195 km, oficjalnie mierzony przez IAAF i AIMS, jest praktycznie identyczny z maratonem olimpijskim w 1896 roku i odpowiada dokładnie trasie na Igrzyska Olimpijskie w Atenach w 2004 roku. Żadne inne miejsce nie może być bardziej przesiąknięte historią maratonu. Z tego powodu Maraton Ateński był pierwszym maratonem wraz z Bostonem, który został nagrodzony Odznaczeniem Dziedzictwa IAAF Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej (the IAAF Heritage Plaque of the International Athletics Federation) w marcu tego roku.

Ten wyjątkowy bieg przyciąga coraz większą liczbę biegaczy do pierwszego w historii maratonu. Dziesięć lat temu 10 000 sportowców biegało przez Ateny na różnych dystansach, ale w listopadzie tego roku będzie ich ponad pięć razy więcej. Bieg maratoński nałożył limit na ten rok w wysokości 20 000 uczestników). Obecnie dostępnych jest 500 miejsc, ale prawdopodobnie zostaną wkrótce zajęte.

Nowością w tym roku jest to, że 10-kilometrowy bieg uliczny, który dotychczas był organizowany równolegle z maratonem, będzie teraz rozgrywany wczesnym wieczorem poprzedniego dnia w centrum Aten. Limit uczestników wynosi 12 000 i dostępnych jest jeszcze 500 miejsc. 20 000 biegaczy będzie na linii startowej w niedzielny poranek w Atenach na biegu 5k. W biegu nadal jest dostępnych 1500 miejsc. Oczekuje się, że kolejne 8500 uczestników weźmie udział w różnych biegach o charakterze niekonkurencyjnym lub zabawy, zwłaszcza dla dzieci i sportowców Olimpiad Specjalnych, które odbywają się w połączeniu z pozostałymi biegami. Aby uzyskać więcej informacji i zapisać się online, przejdź do: www.athensauthenticmarathon.gr

Wraz z rozszerzeniem harmonogramu zawodów o sobotę, która zamieni cały weekend w festiwal biegania, kolejną innowacją jest to, że Marathon Expo, w którym zostaną rozdane numery startowe, tym razem będzie otwarte już w środę, przedłużając czas trwania Maratonu Ateńskiego do pięciu zamiast czterech dni programu.

Grecka Federacja Lekkoatletyczna (SEGAS) wraz ze Stowarzyszeniem Międzynarodowych Maratonów i Biegów Dystansowych (Association of International Marathons and Distance Races (AIMS)) ponownie zorganizuje galę w piątek wieczorem przed maratonem oraz międzynarodowe „Sympozjum Maratońskie” w sobotę rano. Podczas Gali zostaną ogłoszeni zwycięzcy dorocznej nagrody „AIMS Best Marathon Runner” oraz członkowie damskiej i męskiej elity maratonu. Po południu w sobotę dyrektorzy biegów ponad 70 międzynarodowych imprez maratońskich wraz z lokalnymi celebrytami wezmą udział w corocznych Ceremoniach Płomienia Maratonu, które odbywają się na stanowisku archeologicznym w Grobowcu Maratonu w mieście Maratonu.

Każdy maratończyk, który przekroczy linię mety Maratonu Ateńskiego na stadionie Panathenaic 10 listopada otrzyma pierwszy medal nowej serii. Koncepcja medali obejmuje okres ośmiu lat i odzwierciedla historię biegu maratońskiego. Tegoroczny medal przedstawi Bitwę o Maraton. Więcej szczegółów na temat tej serii zostanie ogłoszonych we właściwym czasie.

Zdjęcie: SEGAS-AMA

Languages »