previous arrow
next arrow
Slider

Maraton w Lizbonie powrócił z rekordem trasy

Drugi raz z rzędu Etiopczyk Andualem Belay Shiferaw wygrał EDP Maraton w Lizbonie. Imprezę zorganizował Maratona Clube de Portugal. Trasa biegu jest wyjątkowo urokliwa – w całości wiedzie bowiem wzdłuż morza i rzeki, prowadząc biegaczy przez wyjątkowe okolice.

Reprezentant Etiopii biegł w pojedynkę przez ostatnie kilometry, a na dodatek było go stać na sprinterski finisz. Dzięki temu uzyskał rekord życiowy (2:05:52), który jest jednocześnie rekordem trasy. Właścicielem poprzedniego był ten sam zawodnik. Uzyskał go dwa lata temu, kiedy królewski dystans przebiegł tylko w osiem sekund wolniej. Kolejne miejsca zajęli Kenijczyk Hosea Kiplimo (2:07:39) i Etiopczyk Yihunligne Amsalu (2:07:54).

Po biegu zwycięzca był bardzo szczęśliwy z powodu ustanowienia dwóch rekordów, ale stwierdził również, że stać go na jeszcze szybsze bieganie. – Towarzyszyły nam dość trudne warunki atmosferyczne, zwłaszcza wiatr dawał się we znaki – stwierdził Shiferaw.

Również swój rekord życiowy poprawiła Etiopka, Asayech Bere, która zwyciężyła w rywalizacji kobiet (2:25:07). Drugie miejsce zajęła jej rodaczka, Almaz Fekade (2:27:14), a trzecia dobiegła Kenijka, Jane Lagat Seurey (2:28:35). Najszybszymi Portugalczykami okazali się Edgar Matias (13. miejsce, 2:29:15) i Joana Fonseca (10. miejsce wśród kobiet, 2:44:43).
Biegowi głównemu towarzyszył półmaraton. Zwyciężył w nim Etiopczyk, Gerba Dibaba (1:01:21) przed Isaakiem Temoi z Kenii (1:01:23) i Awetem Habte z Erytrei (1:02:11). Świetny bieg zaliczył Portugalczyk, Samuel Barata, który zajął szóste miejsce z czasem 1:02:49. W dziesiątce znaleźli się także dwaj jego rodacy, Miguel Borges (8. miejsce, 1:04:55) i Fabio Oliveira (9. pozycja, 1:05:02). Dwunasty dobiegł Krystian Zalewski (1:05:52).

Etiopia zdominowała również podium żeńskiego półmaratonu. Ethlemahu Dessi zwyciężyła w czasie 1:10:48, wyprzedzając o 11 sekund Dolshi Teklegergish z Erytrei. Podium uzupełniła inna Etiopka, Gete Teklemichael (1:13:33). Kolejne trzy miejsca zajęły Portugalki: Solange Jesus (1:15:25), Sara Duarte (1:20:24) i Marisa Barros (1:20:27).
Podczas konferencji prasowej podsumowującej wydarzenie, szef biegu, Carlos Moia był bardzo szczęśliwy z powodu powrotu imprezy i normalnego życia, a także z atmosfery wielkiego święta. Satysfakcję sprawiły także wyniki: – Dzięki naszym wysiłkom udało się przekonać sportowców, że przygotowaliśmy im warunki do pobicia rekordów trasy. Zorganizowaliśmy najlepszy maraton w dziejach Portugalii.”