Slider

Maraton w ojczyźnie Nurmiego

Paavo Nurmi, jedna z największych sław w dziejach lekkiej atletyki, zdobył dziewięć złotych me-dali olimpijskich (lata 1920-1928). Choć sam mówił niewiele, a do lepszego świata odszedł niemal pół wieku temu, to wciąż o nim głośno.

Legenda fińskiego sportu była i jest natchnieniem dla wielu. Nie wątpimy, że część z nich wystartuje w przyszłorocznym maratonie w Helsinkach, stolicy Finlandii, gdzie Nurmiemu jeszcze za życia postawiono pomnik. Choć najwspanialszy pomnik Paavo zbudował sam – ten, którego filarami są biegowe trofea i rekordy.

Frapująca historia życia Nurmiego to temat na kiedy indziej. Na razie zatrzymajmy się w Helsinkach, gdzie 20 sierpnia przyszłego roku odbędzie się kolejna edycja maratonu. To jedno z największych biegowych wydarzeń w Finlandii. Nad Zatoką Fińską, obok klasycznego maratonu, będzie można ukończyć połowę tego dystansu, a także sztafetę 4 x 10,55 km. Co ciekawe, zielone światło do udziału w maratonie mają nawet piętnastolatkowie, natomiast żeby rywalizować w półmaratonie, wystarczy ukończyć trzynasty rok życia. Zapisy uruchomiono już pod adresem www.helsinkimarathon.fi. W tym roku rywalizację mężczyzn zdominował Kameruńczyk, Eric Mbacha (2:24:00), a trzecie miejsce, z czasem niespełna sześć minut gorszym, zajął Polak, Bartłomiej Olszewski. Wśród kobiet zwyciężyła reprezentantka gospodarzy, Erika Lehtola (2:51:43).

Co ciekawe, dokładnie tego samego dnia, a więc 20 sierpnia 2022 roku, również w Finlandii, odbędzie się… Maraton Paavo Nurmiego! Ten bieg zorganizuje Turku, rodzinna miejscowość „Fruwającego Fina”. Ostatnimi laty imprezę zdominowali miejscowi, ale to nie do nich należą rekordy trasy. Najszybciej w historii imprezę poświęconą gigantowi biegów rodem z Turku ukończyli Japończyk, Noriaki Kiguchi (2:18:58, 1994 rok) i Białorusinka, Olga Judenkowa (2:37:22, 1995 rok). Na trzydziestą edycję wydarzenia można się zapisać tutaj: www.paavonurmimarathon.fi.

Zdjęcia: www.mybestruns.com, www.paavonurmimarathon.fi

Languages »