Slider

Maraton Warszawski pobiegnie jak co roku od czterech dekad

Maraton Warszawski rokrocznie gromadzi na starcie tysiące amatorów i profesjonalistów z całego świata. Najważniejszy w Polsce bieg maratoński organizowany jest nieprzerwalnie od ponad 40 lat. W tym roku los postawił przed organizatorami nieznane dotąd wyzwanie – pandemię koronawirusa. Pomimo to 42. Maraton Warszawski odbędzie się 27 września 2020 roku, przy zachowaniu najwyższych możliwych środków bezpieczeństwa sanitarnego i w zgodzie z obowiązującymi regulacjami. Będzie to równocześnie najprawdopodobniej jedyny w tym roku w Polsce maraton dostępny dla amatorów.

Maraton Warszawski urósł do symbolu niezłomności, dlatego pomimo pandemii koronawirusa, najważniejszy bieg maratoński w Polsce będzie kontynuowany. Nie oznacza to jednak, że ignorowane jest zagrożenie – wprowadzony i egzekwowany zostanie szereg środków bezpieczeństwa. Centrum sportowych zmagań będzie Plac Teatralny w Warszawie, a samo wydarzenie przebiegać będzie w zupełnie różnej od tradycyjnej formule.

(c) Wszelkie prawa zastrze¿one,
fot: www.sportografia.pl; www.aktywer.pl;
www.pzumaratonwarszawski.com

Priorytetem bezpieczeństwo
Organizatorzy wypracowali w ostatnich miesiącach szereg rozwiązań służących zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom i organizatorom. Zawodnicy wystartują w czterech osobnych turach po 250 osób. Podczas wydarzenia obowiązywać będzie restrykcyjny reżim sanitarny, w ramach którego m.in. zabraknie stacjonarnego biura zawodów, a uczestnicy otrzymają pakiety z numerem startowym kurierem. Strefy startu i mety poszerzone zostaną tak, aby umożliwić biegaczom przestrzeganie zasady dystansu społecznego, zaś czas przebywania w nich zostanie ograniczony do 15 minut. Przebywanie w strefach startowych będzie możliwe wyłącznie w maseczkach. Woda i odżywki w punktach odżywczych, a także pamiątkowe medale będą samodzielnie pobierane przez biegaczy w hermetycznie zamykanych paczkach. Na trasie biegu zabraknie trybun oraz specjalnych stref kibicowania. Organizatorzy ograniczyli również do minimum niezbędną obsługę wydarzenia oraz opracowali bezpieczne instrukcje dotyczące funkcjonowania kluczowych obszarów podczas przygotowywania i przeprowadzania zawodów, a także komunikacji pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi.

Maraton to impreza z duszą – bieg rozgrywany jest nieprzerwanie od 1979 roku, są zawodnicy, którzy brali udział we wszystkich dotychczas rozegranych 41 edycjach. Nakłada to na nas szczególe zobowiązanie i jesteśmy gotowi ponieść koszty związane z „przeformatowaniem” zawodów na potrzeby świata pandemii. Środowisko biegowe jest bardzo zdyscyplinowane i odpowiedzialne. Nie mam wątpliwości, że biegacze będą w stanie dopasować się do najbardziej restrykcyjnych reguł. Jak zawsze, na pierwszym miejscu stawiamy ich zdrowie oraz bezpieczeństwo, tak jak miało to miejsce podczas wszystkich poprzednich edycji biegumówi Marek Tronina, prezes Fundacji Maraton Warszawski.

 

(c) Wszelkie prawa zastrze¿one,
fot: www.sportografia.pl; www.aktywer.pl;
www.pzumaratonwarszawski.com
(c) Wszelkie prawa zastrzeżone,
www.sportografia.pl www.aktywer.pl
www.pzumaratonwarszawski.com

Limit uczestników oraz bieg wirtualny
Zapisy na bieg stacjonarny, w którym ze względów bezpieczeństwa wystartuje ograniczona liczba biegaczy zostały już zamknięte. Nadal można jednak zapisać się na bieg wirtualny, który jest dostępny za pomocą specjalnej aplikacji. Będzie można wziąć w nim udział w każdym miejscu na świecie. Organizatorzy robią wszystko, aby uczestnicy biegnąc na swoich ulubionych trasach czuli się prawdziwymi uczestnikami tego wydarzenia. Maraton Warszawski nie zatrzymał się ani razu na swojej 42-letniej trasie. Nie zatrzymujcie się i Wy, bądźcie częścią tej historii!mobilizuje Marek Tronina. Bieg wirtualny to również doskonała okazja do sprawdzenia swoich sił dla mniej doświadczonych biegaczy, ponieważ do wyboru, oprócz dystansu maratońskiego, będzie także półmaraton oraz trasy o długości 10 i 5 kilometrów.
– Rejestracja na bieg stacjonarny przy obecnie panujących ograniczeniach jest już wstrzymana, jednak zachęcamy wszystkich do udziału w biegu wirtualnym. Jest to ukłon dla biegaczy, którzy, pomimo dość wąskiej grupy kwalifikowanej do biegu głównego, chcą uczestniczyć w Maratonie. Każdy może stać się częścią tego wyjątkowego biegowego wydarzenia, które w ostatni weekend września z pewnością rozbiega nie tylko Warszawę, ale całą Polskę. Jest to propozycja dla spragnionych rywalizacji sportowej, ale także okazja do wyrażenia przynależności do biegowej społeczności w tych trudnych czasach. Przypominam, że Maraton Warszawski jest świętem nie tylko biegaczy, ale także wielu innych przedstawicieli całego środowiska sportowego – w tym również podwykonawców i sponsorów przygotowujących to wydarzenie – dodaje Marek Tronina.

Bieg ważny społecznie
Maraton Warszawski to nie tylko wydarzenie skupiające tysiące biegaczy czy setki kibiców i wolontariuszy. Jest to również największa akcja społeczna towarzysząca biegom – #BiegamDobrze. W jej ramach biegacze tworzą wirtualne zbiórki, na których zbierają pieniądze na wybrany cel, zasilając jedną z dostępnych organizacji charytatywnych. W obecnej chwili w ramach 42. Maratonu Warszawskiego zebrano już blisko 50 tysięcy złotych. Kwota ta zgodnie z przeznaczeniem wspomoże potrzebujących. W zeszłym roku, w ramach tej inicjatywy zebrano 1,5 miliona złotych na rzecz działań organizacji dobroczynnych. W tym roku, bez naszych biegów i wspólnego zaangażowania, tej pomocy zwyczajnie brakuje. Wierzymy, że tegoroczna impreza będzie zapamiętana nie tylko ze względu na to, w jak bezprecedensowym czasie się odbyła, ale też na ilość dobra, jaką uda nam się wspólnie wybiegać.

***

Fundacja „Maraton Warszawski” została założona w 2002 roku. Jej główną misją jest popularyzacja biegania
w Polsce, wsparcie zarówno profesjonalnych zawodników jak i biegaczy-amatorów, a także poprawa standardów organizacyjnych imprez biegowych. Fundacja organizuje między innymi: Maraton Warszawski, Półmaraton Warszawski, Ekiden oraz cykl imprez biegowych „Puchar Maratonu Warszawskiego”.

Kontakt dla mediów:
Fundacja „Maraton Warszawski”
Magda Skrocka-Kołodziejska
+48 510 281 438
magda.skrocka@maratonwarszawski.com

Partner of Promotion
Jarosław Zakrzewski
+ 48 22 858 74 58 wew. 68
j.zakrzewski@partnersi.com.pl

Languages »