Slider

Mistrzostwa Polski w Maratonie, Olesno 2020

Było niemal pewne, że w tym roku nie poznamy medalistów mistrzostw Polski w maratonie. Zawirowania z terminem i miejscem rozgrywania zwłaszcza rywalizacji mężczyzn były niemal od początku roku. W marcu pojawił się komunikat, że medale w męskim maratonie zostaną rozdane podczas Cracovia Maratonu. Ze względu na pandemię maraton odbyć się nie mógł. Mężczyzn, potencjalnych medalistów mistrzostw kraju przyjęło Dębno przełożone z 5 kwietnia na 15 listopada. Ostatecznie termin najstarszego, polskiego maratonu ustalono na 6 grudnia. Na miesiąc przed imprezą pojawił się komunikat o jej odwołaniu. I już wydawało się, że w lekkoatletycznych kronikach podsumowujących mistrzostwa Polski, rubryka „maraton” w roku 2020 będzie świeciła pustkami. Mistrzostwa jednak się odbędą. 6 grudnia b.r., czyli dokładnie w terminie niedawno odwołanego Dębna. Nazwa miejscowości, która będzie figurowała przy nazwiskach medalistów po rozegraniu imprezy to Olesno.

Stadion Miejski w Olesnie

Okazuje się jednak, że są w Polsce ludzie, którym zależy na stworzeniu polskiej czołówce warunków do szybkiego ścigania. Szybkiego na miarę aktualnych możliwości naszych maratończyków. Bieg odbędzie się bez udziału lekkoatletów zagranicznych więc nasi biegacze wyniki będą musieli wypracować sobie sami. Organizatorzy spodziewają się również udziału większości polskiej czołówki. Na liście startowej, która automatycznie została przeniesiona z Dębna na nową lokalizację figurują nazwiska Mariusza Giżyńskiego, Błażeja Brzezińskiego, Kamila Karbowiaka, Marcina Chabowskiego, Tomasza Grycko, Arkadiusza Gardzielewskiego, Emila Dobrowolskiego, czy Szymona Kulki. Jeżeli wyżej wymienieni staną na linii startu będziemy świadkami bardzo ciekawego widowiska.

Równie interesująco zapowiada się wala o tytuł mistrzyni Polski. Zgłoszona jest broniąca tytułu Aleksandra Brzezińska. Ponadto ma wystąpić świeżo upieczona mistrzyni kraju w biegu ulicznym na 10km, Aleksandra Lisowska. O medal powalczy zapewne Anna Bańkowska, która przed rokiem zaliczyła bardzo dobry debiut we Frankfurcie, 2:34:57.

Organizatorzy wciąż konsultują konfigurację trasy. Nie oznacza to, że nie są przygotowani. Wręcz przeciwnie. Mają kilka wariantów i w porozumieniu ze środowiskiem zawodniczym oraz sędziowskim starają się wybrać tą najbardziej optymalną. Na razie wiadomo, że start i meta będą zlokalizowane na wyremontowanym przed rokiem Stadionie Miejskim w Olesnie. Wszelkie informacje dotyczące szczegółów imprezy będą podawane na bieżąco po ostatecznym podjęciu kluczowych decyzji. Populacja Olesna to 9,5tys mieszkańców. Na biegowej mapie Polski miasteczko było znane z doskonale obsadzonego Biegu o Różę Olesna.

Mistrzostwa Polski w maratonie do początku lat siedemdziesiątych rozgrywano w miejscach, w których odbywały się lekkoatletyczne mistrzostwa kraju. Od lat 70-tych zawodniczki i zawodnicy najczęściej o medale walczyli w Dębnie, ale lokalizacji było kilka. Męski rekord mistrzostw 2:08:55 autorstwa Henryka Szosta został ustanowiony podczas Orlen Warsaw Maratonu w roku 2014, a najlepszy wynik żeński uzyskała Monika Stefanowicz na trasie Łódź Maratonu przed pięcioma laty, 2:29:28.

Languages »