previous arrow
next arrow
Slider

Moen zaatakuje rekord Europy w biegu godzinnym

Norweg Sondre Nordstad Moen podejmie kolejną próbę pobicia rekordu Europy w biegu godzinnym. Próba odbędzie się w Kristiansand w piątek 7 sierpnia b.r. 29-letni zawodnik będzie starał się poprawić wynik 20944 metrów, który w 1976 roku ustanowił Holender Jos Hermens (w ostatnich latach manager m.in. Kenenisy Bekele i Marcina Lewandowskiego). Obecnie jest to najstarszy, lekkoatletyczny rekord Starego Kontynentu. Moen był bliski ustanowienia jednogodzinnego rekordu „po drodze” w trakcie biegu na 25000m podczas Impossible Games in Oslo, 11 czerwca. Po upływie 60 minut pokonał wówczas 20703m, tracąc do rekordu Holendra nieco ponad pół stadionowego okrążenia. Ustanowił jednak rekordowy czas na wspomnianym dystansie docelowym 25000m, 1:12:46.

„Miesiąc temu w Oslo byłem bliski poprawienia godzinnego rekordu Europy w trakcie biegu na 25000m. W momencie kiedy minęło 60 minut brakowało mi 241 metrów. Szczerze mówiąc bardziej mi zależy na rekordzie w biegu godzinnym niż tym, który ustanowiłem na wspomnianym dystansie” – powiedział Moen.

Przez pierwsze 10-12km Norweg będzie miał pace-makerów tak jak było to w przypadku biegu w Oslo. Później nastąpi samotna pogoń za rekordem.

„Po opuszczeniu bieżni przez pace-makerów nastąpi samotne, najtrudniejsze 20-25 minut. Nie będzie łatwo, ale należy pamiętać, że Hermens nie miał nikogo do pomocy” – wspomina Moen.

Sondre Nordstad Moen jest pierwszym Europejczykiem, który zszedł poniżej 2:06 w maratonie. W Fukuoce 2017 roku uzyskał 2:05:48, jeszcze przed erą zaawansowanych technologicznie, budzących kontrowersje butów. Docelowo w pierwszej połowie 2020 roku miał startować w Virgin Money London Marathon, ale ze względu na pandemię i odwołanie lub przeniesienie imprez biegowych plan nie został zrealizowany więc Norweg zaczął szukać innych wyzwań i postawił sobie nowe cele.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ewentualny rekord Moena zostanie poprawiony już miesiąc później. Brytyjczyk Mo Farah będzie starał się poprawić rekord świata w tej konkurencji, wynoszący obecnie 21285 m. Rekord pochodzi z mitingu w Ostrawie i należy od 2007 roku do Haile Gebrselassie. Farah podejmie próbę 4 września w Brukseli. Słynny Haile podczas rekordowego biegu minął półmaraton w 59:26 zatem jest duża szansa, że Farahowi sztuka się uda.

Na razie Moen kontynuuje trening na wysokości 1800m n.p.m w Juvasshytta, ośrodku narciarskim położonym około 5 godzin jazdy od Oslo.

„Trening w miejscu, w którym obecnie jestem, różni się od treningu na wysokości w Kenii lub Sestriere, ale jest również efektywny i spełnia moje oczekiwania. Mam wspaniałe widoki. Mogę na przykład pobiec w miejsce skąd widać lodowiec Styggebreen. Jedynym problemem jest zimno. Kilka dni temu temperatura spadła do 3 stopni poniżej zera” – relacjonuje Moen.

Languages »