previous arrow
next arrow
Slider

MŚ W PÓŁMARATONIE – GDYNIA 2020 – Katarzyna Jankowska: jestem bojowo nastawiona

Sifan Hassan, Netsanet Gudeta, Ababel Yeshaneh czy Peres Jepchirchir to największe gwiazdy rywalizacji kobiet podczas mistrzostw świata w półmaratonie w Gdyni. Z tak wybitnymi biegaczkami, mistrzyniami i rekordzistkami świata będą się mierzyć reprezentantki Polski, w tym Katarzyna Jankowska, która zapowiada bojowe nastawienie.
W sobotę 17 października o godz. 11:00 na trasę półmaratonu wyruszy prawie 130 zawodniczek z blisko 50 krajów na świecie. Na starcie zobaczymy wiele utytułowanych biegaczek z rekordzistkami i medalistkami mistrzostw świata na czele. Kroku faworytkom postarają się dotrzymać reprezentantki Polski. W składzie naszej drużyny znalazła się, między innymi, aktualna mistrzyni Polski na 10 000 m, Katarzyna Jankowska z KS Podlasie Białystok.

Mam bardzo bojowe nastawienie. Chcę walczyć o jak najlepszą lokatę indywidualnie oraz drużynowo. Chciałabym mieć istotny wkład w rezultat całego zespołu. Zdaję sobie sprawę, że to będzie bardzo trudne zdanie, bo to są przecież Mistrzostwa Świata, więc konkurencja będzie silna. Zawodniczki z Europy oraz z innych kontynentów biegają bardzo szybko, ale będę walczyćzapowiada Katarzyna Jankowska.

Dla zawodniczki Podlasia Białystok rywalizacja w World Athletics Half Marathon Championships Gdynia 2020 będzie dopiero drugą okazją do startu na dystansie półmaratonu. Swój debiut zaliczyła ponad pół roku temu.

Razem z moim trenerem traktujemy zawody w Gdyni jako docelowe i przygotowania są właśnie pod kątem tego startu. Mam za sobą tylko jeden półmaraton, biegałam go w marcu w Hadze, więc mistrzostwa świata to będzie mój drugi bieg na tym dystansie. Miałam już więc okazję poznać specyfikę tego biegu i „wiem, jak to smakuje”, ale także zdaję sobie sprawę, że mam jeszcze spore rezerwy. Mam nadzieję, że uda mi się poprawić mój rekord życiowy 1:11:32przyznaje reprezentantka Polski.


Mistrzostwa świata w półmaratonie w Gdyni to jedyne tak prestiżowe zawody, które pomimo pandemii koronawirusa znajdują się w tym roku w kalendarzu World Athletics. Fakt organizacji biegu w naszym kraju cieszy reprezentantów Polski.

To będzie dodatkowy zastrzyk energii, bo będą kibice z Polski. Mam nadzieję, że będą, bo wiadomo, że cały czas pandemia nas ogranicza. Na pewno jednak będziemy mogli liczyć na wsparcie naszych najbliższych. Postaram się zaprezentować jak najlepiej, ale musimy pamiętać o wielu czynnikach, które wpływają na ostateczny rezultat. Pierwsza kwestia to jak będzie wyglądał bieg, czy zawodniczki będą biegły w grupie, jaka będzie pogoda. Istotną rzeczą jest też dyspozycja dniapodsumowuje Katarzyna Jankowska.

Oprócz Katarzyny Jankowskiej w składzie reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w półmaratonie znaleźli się: Aleksandra Lisowska (AZS UWM Olsztyn), Angelika Mach (AZS UMCS Lublin), Izabela Paszkiewicz (AZS UMCS Lublin) oraz Adam Głogowski Ekonomik-Maratończyk Lębork), Damian Kabat (WMLKS Pomorze Stargard), Adam Nowicki (MKL Szczecin) oraz Krystian Zalewski (Barnim Goleniów).
Początkowo mistrzostwa świata w półmaratonie miały się odbyć 29 marca, ale ze względu na pandemię COVID-19, rywalizacja musiała zostać przeniesiona na 17 października.
Więcej informacji dotyczących mistrzostw świata w półmaratonie można znaleźć na: www.worldathleticshalfmarathon.com/gdynia2020.

Łukasz Maleszewski
PR Manager
+48 791 468 288
lukasz.maleszewski@sportevolution.pl

Piotr Jakóbik
Marketing Director
+48 511 291 080
piotr@sportevolution.pl

Languages »