previous arrow
next arrow
Slider

Najnowsze wieści ze sztabu Koszyce Maratonu

Akcja „Udostępnij to!”

28 czerwca w Koszycach odbyło się wyjątkowe wydarzenie pod nazwą Podeľme sa!, czyli w najprostszym tłumaczeniu – Udostępnij to! Projekt miał charakter charytatywny. Jego celem była pomoc poszkodowanym w czasie pandemii COVID-19, które utraciły wszelkie dochody i najbardziej potrzebującym łącznie z bezdomnymi.

Zawodnicy biegali w formule sztafetowej. Każdy miał do pokonania dystans 1km, a sztafet otwierał sam Robert Stefko, trzykrotny olimpijczyk z lat 1996 – 2004. Sztafetę zamkykał Anastazja Kuzmina, trzykrotna mistrzyni olimpijska w biathlonie, która ostatecznie zamykała rywalizację w czasie 2:03:13.

Poniżej film z wydarzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=l2QBke1iLDk&feature=youtu.be

Cała impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony mediów i osiągnęła zamierzony cel, czyli pomoc wspomnianym potrzebującym ludziom. Strona internetowa www.podelmesa.org będzie czynna do czasu Maratonu Koszyckiego. Będzie można wciąż wpłacać datki. Spodziewane kwota to kilkadziesiąt tysięcy euro.

W poniższym linku galeria zdjęć”

https://www.facebook.com/pg/kosicemarathon/photos/?tab=album&album_id=2995452510492258

Wyniki Koszyce Maratonu z lat ubiegłych

Na stronie Koszyckiego Maratonu Pokoju został udostępniony nowy folder, który zapewne zainteresuje zawodników kiedykolwiek startujących w Koszycach. Zakładka zawiera wyniki ze wszystkich edycji maratonu. Są też dostępne rezultaty z półmaratonu, który jest rozgrywany w ramach koszyckiej imprezy od 1994 roku.

Debiut kobiet w Koszyckim Maratonie Pokoju, rok 1980

40 lat temu podczas maratonu w Koszycach doszło do historycznego wydarzenia. Pierwszy raz w historii imprezy wystartowały w niej kobiety. Trudne początki maratońskich startów kobiet znane były już w lata sześćdziesiątych więc w końcu przyszedł czas na Koszyce.

5 października 1980 roku na linii startu w obecności przewodniczącego IAAF, IAAF Adriana Paulena. Oraz przewodniczącego Światowej Rady Pokoju, Rómeša Čandra. Ostatecznie do mety dobiegło 14 pań, czyli dwukrotnie więcej niż mężczyzn w pierwszej edycji w roku 1924 roku. Końcówka biegu była emocjonująca. Šárka Balcarová przekroczyła linię mety jako pierwsza z zaledwie 6-sekundową przewagą nad Vlastą Rulcovą. Mężczyzn w 1980 roku było około tysiąca.

Dwukrotny mistrz olimpijski Waldemar Cierpiński, zaledwie dwa miesiące po zwycięstwie w Moskwie, był już zapewne zmęczony sezonem. Liderował w pierwszej części dystansu, ale ostatecznie wycofał się. W rezultacie niespodziewanym zwycięzcą został radziecki zawodnik Alexiej Lagusev. Rdzenny długodystansowiec Pavol Madár miał doskonały dzień. Mimo, że zajął 4 miejsce, został mistrzem Czechosłowacji i ustanowił rekord życiowy 2:15:44.

Maraton miał międzynarodową obsadę. Pierwsza dwudziestka zawodników była reprezentowana aż przez 12 narodowości. 28 zawodników zeszło poniżej bariery 2:20, a setny biegacz zameldował się na mecie w czasie 2:35:25.

Wyniki:

Kobiety:

1. Sarka Balcarova (Czechosłowacja) – 2:50:15
2. Vlasta Rulcova (Czechosłowacja) – 2:50:21
3. Jarmila Urbonova (Czechosłowacja) – 2:52:09

Mężczyźni:

1. Aleksiej Lagusev (ZSRR) – 2:15:25
2. Jerzy Finster (Polska) – 2:15:36
3. Leonid Mosiejew (ZSRR) – 2:15:41

Languages »