previous arrow
next arrow
Slider

Niespełna miesiąc do Sztafetowych Mistrzostw Świata!

Już w sobotę, 1 maja rozpoczną się dwudniowe zmagania w ramach Sztafetowych Mistrzostw Świata. Tym razem zawody będą miały dla nas szczególny wymiar, ponieważ po raz pierwszy odbędą się w Polsce. Konkretnie na legendarnym Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Sportowa perełka w sercu Górnego Śląska to miejsce wyjątkowe dla przedstawicieli wielu dyscyplin. Przeżywali tam swoje złote chwile piłkarze, żużlowcy, a także lekkoatleci. Teraz na obiekcie, który całkiem niedawno, po kilkuletnim remoncie, zyskał nowe oblicze, pora na kolejne emocje z biegaczami w rolach głównych.

Jak informują organizatorzy, w majowej imprezie weźmie udział około tysiąca sportowców z 45 krajów. Łącznie na starcie pojawi się około 150 zespołów sztafetowych! Wydarzenie, do którego pozostał niespełna miesiąc, będzie jednocześnie atrakcyjnym prologiem do kolejnych zawodów na Stadionie Śląskim: Drużynowych Mistrzostw Europy (29-30 maja).

YOKOHAMA, JAPAN – MAY 12: Justyna Swiety-Ersetic (C) of Poland celebrates with Malgorzata Holub-Kowalik, Patrycia Wyciszkiewicz and Anna Kielbasinska during the Women’s 4x400m Relay Final on day two of the IAAF World Relays at Nissan Stadium on May 12, 2019 in Yokohama, Kanagawa, Japan. (Photo by Matt Roberts/Getty Images)

Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia sztafetowe zmagania rozpoczną się o 18:30. W sobotę czekają nas dwa dość nietypowe finały: 2x2x400 metrów (Polskę mają reprezentować Joanna Jóźwik i Patryk Dobek) oraz mieszana sztafeta płotkarska. Na niedzielę zaplanowano rozstrzygnięcia na dystansach: 4 x 100 metrów, 4 x 200 metrów i 4 x 400 metrów (w tym sztafeta mieszana). Jeszcze nie wiadomo, czy na widowni będą mogli zasiąść kibice. Z pewnością jednak możemy liczyć na transmisje telewizyjne z wydarzenia.

Do tej pory Mistrzostwa Świata Sztafet odbyły się czterokrotnie. Trzy pierwsze edycje (w 2014, 2015 i 2017 roku) gościły Wyspy Bahama. Dwa lata temu gospodarzem czempionatu była Japonia, a konkretnie Jokohama, gdzie złoto w sztafecie 4 x 400 wybiegały Polki (Małgorzata Hołub – Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz, Anna Kiełbasińska oraz Justyna Święty – Ersetic). Jak łatwo się domyślić, również i tym razem reprezentantki naszego kraju będą należały do faworytek. Mistrzostwa, które po raz pierwszy zagoszczą w Europie, to także szansa na uzyskanie kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio oraz Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata 2022, organizowane przez Stany Zjednoczone.

Languages »