previous arrow
next arrow
Slider

Nowość na Czystych Tatrach – bieg Czysta Piątka dla środowiska

Czyste Tatry EkoMałopolska odbędą się w tym roku już po raz 13, a organizatorzy przygotowali dla uczestników nowy punkt programu. Obok pikniku edukacyjnego, wieczoru górskiego, prelekcji, koncertu i wspólnego sprzątania szlaków zaplanowano również bieg! Czysta Piątka, czyli rywalizacja na dystansie 5km w sobotę 29 czerwca o 11:00 na Górnej Równi Krupowej. Za każdego biegacza Stowarzyszenie Czysta Polska posadzi jedno drzewo.

Tegoroczne Czyste Tatry EkoMałopolska rozpoczną się tradycyjnie w piątek (28 czerwca), kiedy wielkie miasteczko ekologiczne na Górnej Równi Krupowej zacznie tętnić życiem. Organizatorzy zadbali o to, by na przygotowanych stoiskach edukacyjnych, poprzez zabawę uczyć dbałości o naturę zarówno młodszych, jak i starszych. Nie zabraknie też wspólnych aktywności ruchowych i gier, bo rekreacja i wysiłek fizyczny w otoczeniu natury również doskonale uczy nas szacunku i odpowiedzialności za nasze najbliższe otoczenie.

W tym duchu Stowarzyszenie Czysta Polska postanowiło w 2024 roku zaprosić uczestników Czystych Tatr do wspólnego biegania. – Gdy biegamy, jeździmy na rowerze, lub uprawiamy jakikolwiek inny sport w naturze, zdecydowanie bardziej doceniamy jej wartość. Wyraźniej dostrzegamy jej piękno, ale też zwracamy większą uwagę choćby na czyste powietrze, którym oddychamy. Dlatego już od jakiegoś czasu chcieliśmy włączyć do programu Czystych Tatr bieg. Mini rywalizację, która będzie miała dodatkowo pozytywny wpływ na środowisko naturalne – powiedział prezes stowarzyszenia Maciej Marculanis.

Ten pozytywny wpływ to, w optymalnym scenariuszu, posadzenie 500 drzew. Właśnie taki limit startujących przyjęli organizatorzy. Bieg rozpocznie się w sobotę 29 czerwca 2024 o 11:00 na Górnej Równi Krupowej. Jego trasa zostanie poprowadzona pętlą w okolicach miasteczka ekologicznego Czystych Tatr. Dodatkowo obędzie się również bieg na 500 metrów dla dzieci.

To jednak nie wszystko! Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal, a pierwsze trzy biegaczki i biegacze również pamiątkowe statuetki. Dodatkowo medal stanowić będzie wejściówkę na sobotni, wieczorny koncert gwiazdy podczas finału Czystych Tatr. Pierwsze 100 osób z medalami zostanie wpuszczonych do strefy VIP. A kto pojawi się na scenie? Tego dowiemy się w drugim tygodniu czerwca.

Zapisy na bieg już się rozpoczęły i potrwają do wyczerpania miejsc lub do 27 czerwca. Każdy biegacz może zarejestrować się na stronie: https://formularz.ultimasport.pl/276. Decyduje kolejność wypełnienia formularza, więc warto się pospieszyć.

Czyste Tatry EkoMałopolska to projekt edukacyjny organizowana w Zakopanem i Tatrach od 2012 roku. W  dotychczasowych 12. edycjach wzięło udział ponad 40 500 wolontariuszy, którzy znieśli z gór niemal 7,5 ton śmieci. Partnerem tegorocznego wydarzenia został Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (który po raz kolejny został partnerem tytularnym). Honorowym Patronatem akcję objął Burmistrz Miasta Zakopane. Wśród partnerów są również Tatrzański Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Zakopanem oraz Polskie Koleje Linowe. Partnerem strategicznym jest McDonald’s Polska, a partnerami wspierającymi Biedronka oraz Rekopol.

Languages »