Slider

Obliwice. Bieg przełajowy wygrał Kenijczyk Nduva. Na milę najlepszy Głogowski.

W niedzielę 5 września już po raz 39 biegacze rywalizowali w Międzynarodowym Otwartym Biegu Przełajowym o Puchar Leśny im. Tomasza Hopfera. Na dystansie ponad 6 km zwyciężył z dużą przewagą Kenijczyk Boniface Nduva. Drugie miejsce zajął nasz reprezentant Adam Głogowski z UKS Ekonomika – Maratończyka Lębork, a trzeci był Łukasz Kujawski z Żukowa. Wśród kobiet triumfowała była mieszkanka Obliwic Ewelina Paprocka. Za zwycięstwa otrzymali nagrodę w wysokości 500 zł. Z dziesięcioro najlepszych z tego biegu na milę Rol Land Obliwice pamięci Olimpijczyka Piotra Gładkiego najszybszy był już Głogowski, wyprzedzając Kenijczyka. Bieg przełajowy ukończyło 91 zawodników i 32 zawodniczki.

KENIJCZYK WYGRAŁ Z DUŻĄ PRZEWAGĄ
W niedzielę już po raz 39 Obliwice za sprawą Fundacji Ekologiczno – Sportowej im. Tomasza Hopfera w Nowej Wsi Lęborskiej z dyrektorem Krzysztofem Pruszakiem na czele stały się miejscem sportowego święta. Sportowcy przyjechali z różnych stron, żeby rywalizować w Międzynarodowym Otwartym Biegu Przełajowym o Puchar Leśny im. Tomasza Hopfera.
Na dystansie ponad 6 km zwyciężył z dużą przewagą Kenijczyk Boniface Nduva, który kilka razy stawał na podium w Obliwicach i w niedzielę też był jednym z faworytów. Dystans ponad 6 km pokonał w czasie 20 minut i 16,32 sekund. Prowadził od startu i zgarnął także nagrodę pieniężną za lotną premię.

Drugie miejsce zajął nasz reprezentant Adam Głogowski. Czas reprezentanta UKS Ekonomika – Maratończyka Lębork to 21:04.76. Otrzymał 400 zł nagrody. Trzeci był Łukasz Kujawski z Żukowa (Kujawscy Runners) – 21:26.76. Odebrał 300 zł.

Dalsza kolejność w czołowej dziesiątce: 4. Paweł Piotraschke (AML Słupsk, Szkoła Policji Słupsk) – 21:56.96 (200 zł), 5. Arkadiusz Połeć – 22:24.66 (150 zł), 6. Piotr Pobłocki (UKS Ekonomik – Maratończyk Lębork) – 22:45.55 (100 zł), 7. Jan Hołowienko (AML Słupsk) – 23:25.36, 8. Krzysztof Rudnik (Krępa Słupska) – 23:30.76, 9. Jakub Pieniążek (LKB im. Braci Petk Lębork) – 23:33.56, 10. Cezary Wronka (Lębork) – 23:47.71

Tych dziesięciu zawodników zakwalifikowało się do biegu na milę pamięci olimpijczyka Piotra Gładkiego. Bieg przełajowy ukończyło 91 zawodników i 32 zawodniczki.

WRÓCIŁA I ZWYCIĘŻYŁA
Wśród kobiet, których najlepszych sześć otrzymało takie same nagrody finansowe, jak u mężczyzn, triumfowała była mieszkanka Obliwic i była zawodniczka UKS Tęczy Nowa Wieś Lęborska Ewelina Paprocka z Luzina. Wygrała z czasem 24 minut i 39.97 sekund.

Drugie miejsce zajęła Katarzyna Pobłocka – Głogowska z Ekonomika – Maratończyka – 24:54.37. Trzecia była Monika Kujawska z Gdyni (Kujawscy Runners) – 24:54.37.

Dalsza kolejność w najlepszej dziesiątce: 4. Natalia Ruchlewicz (Sztum) – 27:41.58, 5. Ewa Kepka (Wejherowo) – 29:22.96, 6. Agnieszka Glinka (Lębork, KreativSport) – 29:23.24, 7. Bożena Pobłocka (UKS Ekonomik – Maratończyk Lębork) – 29:23.24, 8. Wiktoria Naczk (Polipack Team GWE, LKB im. Braci Petk) – 29:23.24, 9. Daria Reclaf – 33:35.06, 10. Iza Gaweł (Słupsk) – 34:00.53

Bieg przełajowy ukończyły 32 zawodniczki.

 

– Jestem zadowolona z 2 miejsca. Jestem kilka dni po obozie w górach w Szklarskiej Porębie, gdzie byłam w bardzo ciężkim treningu. Mam nadzieję, że szczytowa forma przyjdzie za tydzień podczas Biegu Westerplatte w Gdańsku i potem podczas Mistrzostw Polski w półmaratonie w Bydgoszczy

– powiedziała po biegu Katarzyna Pobłocka – Głogowska.

Jak komentuje kolejność na podium?

– Ewelina to bardzo mocna zawodniczka. Zabrakło zawodniczek z Ukrainy, które były zgłoszone. Gdyby była jeszcze jakaś zawodniczka, która by napierała, to można byłoby pobiec jeszcze szybciej a tak oceniam mój start na cztery z plusem.

Jak ocenia trasę biegu przełajowego?

– Jest specyficzna, bo pierwszy kilometr jest bardzo szybki. Potem jest crossowa, wymagająca, choć nie bardzo trudna. Trzeba nieźle przebierać nogami, żeby tutaj przebiec w założonym czasie.

Katarzyna Pobłocka – Głogowska stanęła na podium w kategorii wiekowej w zastępstwie męża Adama Głogowskiego, który przygotowywał się do startu na milę.

– Na 6 km odpuścił sobie, bo ważne było dla niego, żeby przetrzeć się na milę. W czwartek ma bardzo ważny start na 5000 m.

Tata zawodniczki Piotr Pobłocki mimo 56 lat utrzymuje wysoką formę. Zajął 6 miejsce w biegu przełajowym i zakwalifikował się na milę.

– Jest bardzo zadowolony. Ma 56 lat i biega jeszcze w takim tempie, za co chapeau bas. My chyba w jego wieku nie będziemy w stanie biegać. Wielki szacunek i inspiracja dla nas.

Zapytaliśmy jeszcze o starszą siostrę Kamilę Pobłocką – Dobrowolską.

– Kamila jest rok po urodzeniu córki. Wykonuje już treningi i ma już za sobą start na 1000 m na mityngu. Jeszcze trochę i pojawi się na biegach ulicznych.

BIEG NA MILĘ DLA GŁOGOWSKIEGO
Bieg na milę, w którym pula nagród finansowych wyniosła 3 tys. zł, wygrał Adam Głogowski (UKS Ekonomik – Maratończyk Lębork), przed Kenijczykiem Boniface Nduva i trzecim Łukaszem Kujawskim.

DYREKTOR PODSUMOWUJE
O podsumowanie poprosiliśmy Krzysztofa Pruszaka, głównego organizatora i dyrektora biegu.

– To jest impreza mistrzowska. Międzynarodowy bieg przełajowy pamięci Tomasza Hopfera można podsumować jednym zdaniem, że to wspólna impreza prawie 500 osób przy niej pracujących – wolontariuszy, działaczy, sponsorów. To, że mimo 39 edycji wydarzenie nie słabnie, to dlatego, że ma takie wewnętrzne korzenie partnerstwa publiczno-prywatnego, wrosła w tę społeczność i ten teren. I jest realizowane profesjonalnie. Działa przy niej już drugie pokolenie. Każdy, kto działa, robi to z własnej woli. Nikogo na siłę nie namawiamy. Na przykład teraz Związek Zawodowy Rolników „Ojczyzna” zrobił „Kurczaka w Biegu”. Jest też Eligiusz Grotha z mistrzostwami Polski w przeciąganiu ciągnika. Głównym organizatorem jest Fundacja Ekologiczno-Sportowa przy udziale naszej gminy i firmy BNA Polska Zdzisława Małeckiego, który jako dyrektor użyczył nam terenu.

Wśród gości wydarzenia było wielu samorządowców z gminy i powiatu lęborskiego. Wręczali medale i gratulowali sportowcom na mecie.

– Uważam, że zachowałem się profesjonalnie i nie wykorzystałem tej imprezy do żadnej polityki. Przywitałem moich kontrkandydatów w przedterminowych wyborach na wójta gminy Nowa Wieś Lęborska. Samorządy są współorganizatorem imprezy i byłoby nieetycznie wykorzystać taką imprezę do polityki.

Wyniki

https://elektronicznezapisy.pl/event/5483/results.html

Sponsorzy i Partnerzy imprezy

Fundacja Ekologiczno – Sportowa im. Tomasza Hopfera z siedzibą w Nowej Wsi Lęborskiej,
Farm Frites Poland S.A., Lębork
Samorząd Województwa Pomorskiego
Gmina Nowa Wieś Lęborska
Powiat Lęborski
Miasto Lębork
BNA Polska – Zdzisław Małecki
Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej
Przedsiębiorstwo Budowlane, Wiesław Wójcik
10. Fundacja Na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL
11. Nadleśnictwo Lębork
12. Dom Handlowy „Jantar” – Lębork
13. P.M. International Sp. z o. o. – Henryk Krettek, suplementy zdrowej żywności, kosmetyki ekologiczne, Katowice
14. „Głos Pomorza”
15. „Dziennik Bałtycki” wraz z dodatkiem „Echo Ziemi Lęborskiej”
16. Gminny Zakład Usług Komunalnych w Nowej Wsi Lęborskiej
17. Lębork 24. Info – i wiesz wszystko
18. Maratony Polskie portal internetowy
19. Drukarnia „Grawipol”, Słupsk
20. Laboratorium Fotograficzne „Wifot” – Stanisław Wiśniewski, Lębork
21. Samodzielny Specjalistyczny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Lębork
22. Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku
23. Firma Dachy – Patryk Bianga
24. KBS Biuro Ubezpieczeniowe – Kazimierz Duwe, OFE, Ubezpieczenia na Życie
25. Firma Handlowo – Usługowa „Jaro” Jacek Pobłocki
26. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku
27. Komenda Powiatowa Policji Lębork
28. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej Lębork
29. Mechanika Samochodowa Tomasz Klejsa Łebień
30. Pomorski Zarząd Ochotniczych Straży Pożarnych
– Ochotnicza Straż Pożarna Lębork
– Ochotnicza Straż Pożarna Nowa Wieś Lęborska
– Ochotnicza Straż Pożarna Obliwice
– Ochotnicza Straż Pożarna Łebień
– Ochotnicza Straż Pożarna Krępa Kaszubska
– Ochotnicza Straż Pożarna Pogorszewo
– Ochotnicza Straż Pożarna Redkowice
– Ochotnicza Straż Pożarna Tawęcino
– Ochotnicza Straż Pożarna Chocielewko
– Ochotnicza Straż Pożarna Leśnice
31. Hurtownia Wędlin HEROS
32. Tartak – Zenon Szreder Nowa Wieś Lęborska
33. Zakład Mechaniki Maszyn AVALON Wojciech Gibuła
34. Firma Handlowo – Usługowa Lider Damian Lis Nowa Wieś Lęborska
35. Ochotnicza Służba Ratownicza w Lęborku
36. „Klein Pol” – Jerzy i Adam Klein Mosty
37. „Premia Sport” – puchary, medale sportowe, Gdynia Orłowo
38. Recykling – Surowce Wtórne Tadeusz i Sławomir Jesień Nowa Wieś Lęborska
39. SUPHON BIS Lębork
40. Salon Sportowy „Mistral” – Bożena i Stanisław Renusz
41. Marathon Services International – Henryk Paskal, Piła
42. Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Lęborku
43. Organizacja Imprez LIGO – Eligiusz Grotha, Lębork
44. PSB Mrówka
45. Trans RUD Nowa Wieś Lęborska
46. Willa STRATOS Łeba
47. Firma SAB Skup Złomu w Garczegorzu
48. ROMPA Skup Złomu Potęgowo
49. REMONDIS sp. z o.o. w Lęborku,
50. Piekarnia – Ciastkarnia Eugeniusz Głodowski
51. Polskie Stowarzyszenie Biegów w Pile
52. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Lęborku
53. Szkoła Podstawowa w Garczegorzu
54. Zespół Szkół nr 3 w Lęborku
55. Działacze, Organizatorzy i Wolontariusze
Relacja i Zdjęcia

Marcin Kapela, 7 września 2021

Languages »