previous arrow
next arrow
Slider

Oczy całego śwata zwróciły się na Wiedeń: „Jest tylko jeden Kipchoge”

Eliud Kipchoge przełamał jedną z największych barier w historii sportu podczas emocjonującego występu w Wiedniu, gdy 34-letni Kenijczyk jako pierwszy przebiegł klasyczny maraton w niespełna dwie godziny. Ku radości widzów ten wyjątkowy zawodnik przebiegł w sobotę 1:59:40.2 w ramach projektu INEOS 1:59 w parku Prater w Wiedniu. To był bieg, który sprawił, że cały świat wstrzymał oddech w zachwycie i zapewni on ogromne natchnienie dla całego sportu biegania. Chociaż czasu nie można uznać za oficjalny rekord świata, występ jest wyjątkowy: Eliud Kipchoge przebiegł maraton w niecałe dwie godziny. Impreza odbyła się dzięki brytyjskiemu sponsorowi: INEOS, który pokrył wszystkie koszty finansowe, oraz zespołowi organizacyjnemu Vienna City Marathon, który użył swojej magii, aby zorganizować to wyjątkowe wydarzenie.

„Jesteśmy z Ciebie dumni” – powiedział wiceprezydent Kenii William Ruto do Eliuda Kipchoge na imprezie w sobotni wieczór w pobliżu mety w parku Prater. Wiceprezydent przyjechał specjalnie do Wiednia, aby osobiście stać się świadkiem biegu Eliuda Kipchoge. To mówi wiele o tym jak ważny dla Kenii był ten bieg. Dla Kenijczyków było to tym, czym dla Niemców jest wygrana Mistrzostw Świata w piłce nożnej. „Stałem na linii mety i patrzyłem na roztaczającą się przede mną trasę. Zegar tykał i pokazywał 1:58 – nigdzie nie było cię widać …” wyjaśnił William Ruto o końcowych etapach. „Zadałem sobie pytanie: gdzie jesteś? Co powiemy, jeśli tego nie zrobisz? Dziękuję, że pokazałeś że to jest możliwe!” Ruto dodał do rozbawienia gości: „Musisz dać sobie czas na odzyskanie sił – ale my wszyscy także musimy odzyskać spokój ducha”.

Wiceprezydent dodał: „Świętujemy tutaj szykownie w Wiedniu – ale to nic w porównaniu z radością w Kenii”. Filmy online pokazały tysiące ludzi wariujących podczas publicznego oglądania w Eldoret. W stolicy, Nairobi, w niektórych miejscach wstrzymano ruch samochodów, ponieważ ludzie tańczyli na ulicy. I nawet w Wiedniu przed hotelem Eliuda Kipchoge o pierwszej w nocy znaleźli się ludzie, śpiewający na głos: „Jest tylko jeden Kipchoge …”

Wolfgang Konrad, szef maratonu Vienna City Marathon, który odbywa się każdego roku w kwietniu, powiedział: „Dziękuję, Eliud! To jest nie do opisania. To wydarzenie zostanie zapamiętane przez pokolenia. Wszyscy, którzy byli na mecie, nie mogli oprzeć się ekscytacji. Wiedeń jest teraz domem najszybszego maratonu na świecie i zawsze będzie związany z pierwszym maratonem 1:59. Jestem pewien, że wielu biegaczy, którzy znają te okolice, będzie chciało tu biec. Cały bieg jest fantastyczną ogólnoświatową reklamą sportu jakim jest bieganie i Wiednia ”.

Eliud Kipchoge podziękował wszystkim zaangażowanym we wsparciu go na drodze do spełnienia jego marzeń o maratonie – szczególnie jego pacemaker`om: „Zebraliśmy się jako zespół i dzięki temu było to możliwe. Pokazałem: Żaden człowiek nie ma narzuconych ograniczeń. Byłem pierwszy Ale teraz wierzę, że będą inni sportowcy, którzy pobiegną poniżej dwóch godzin. ”

Przed projektem INEOS 1:59 Eliud Kipchoge wyjaśnił, że nie będzie to jego ostatni maraton. Najprawdopodobniej Kenijczyk wystartuje na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w przyszłym roku, gdzie będzie bronił tytułu na maratonie. Biorąc pod uwagę brutalne warunki pogodowe, których można się spodziewać w Tokio w środku lata, jego holenderski menedżer Jos Hermens skomentował: „Musimy więc zobaczyć, jak sobie z nimi radzi”. Z tego powodu obecnie nie można przewidzieć, kiedy Eliud Kipchoge może podjąć kolejną próbę zaatakowania dwugodzinnej bariery w warunkach, które spełnią wymagania klasyfikacji rekordu. Asfalt, który został położony specjalnie na bieg w Parku Prater w tym na Hauptalle (głównej alei), powinien z pewnością przetrwać kilka lat …

Zdjęcie: Vienna City Marathon / Michael Gruber

Languages »