previous arrow
next arrow
Slider

Organizatorzy i fani maratonu w Koszycach składają gratulacje pięciokrotnej zwyciężczyni KPM Chriscie Vahlensieck z Niemiec.

Niesamowita seria zwycięstw w latach osiemdziesiątych prawdopodobnie nigdy nie zostanie przez nikogo powtórzona. Ta pionierka biegania kobiet, niegdyś rekordzistka świata w maratonie i na 10 000 m oraz inicjatorka partnerstwa między Koszycami i Wuppertalem 27 maja 2019 roku obchodzi swoje 70-te urodziny.

► Trasa maratonu z nowym certyfikatem

Ulubiona, szybka, pełna fanów …
To tylko niektóre z cech związanych z trasą Koszyckiego maratonu. I przede wszystkim ponownie potwierdzona przez nowe certyfikaty AIMS i IAAF wydane po zaplanowanym ponownym pomiarze trasy. Certyfikat utrzymuje swoją ważność przez następne 5 lat i zostanie odnowiony ponownie przed 100. Rocznicą Maratonu Pokoju w Koszycach – Košice Peace Marathon.
Dla naszych młodszych czytelników – obecny układ trasy pochodzi z 1997 roku i jest bezpośrednio związany z Mistrzostwami Świata w Półmaratonie IAAF.

► Katka z okładek gazet

Od kilku tygodni stylizowana biegaczka pojawiła się na wizualizacjach Maratonu w Koszycach. Jest nią Katarína Bátovská z Tlmače.
Niedawno ukończyła półmaraton z czasem 1:28:02 i aby poprawić swój życiowy rekord planuje pobiec jesienią w Koszycach.
Nie ukrywa, że powoli zbliża się jej pierwsza próba na trasie pełnego maratonu. Dodaje również, że jej koleżanka pochodząca z Tlmače, Eva Seidlová, jest dla niej wielką inspiracją. Eva pobiegła swój pierwszy maraton w Koszycach w 1984 r., a także kilka kolejnych w tym w 2018 roku.

► Košice najszybsze na świecie – 70 lat temu

Patrząc sześć dekad wstecz, widzimy, że pierwsze kilometry biegu z 1959 roku, wskazywały na szansę na nowy rekord świata.
Było to możliwe, ponieważ w gronie biegaczy znalazł się mistrz Europy i najszybszy zawodnik z poprzedniego roku, Rosjanin Sergej Popow. Tempo w końcu osłabło, ale jego zwycięski czas 2:17:45,2 pozwolił mu wzbić się na szczyt światowego rankingu maratończyków po raz trzeci.
Dzięki pomocy Popowa Koszyce ponownie znalazły się w kronikach światowej lekkiej atletyki.

HISTORIE DZIEWIĘCIU DEKADS

► Czy zdążysz do końca Maja?

Zapisy na Maraton w Koszycach tradycyjnie odbywają się w kilku falach.

Poza szybkim startem w lutym i zdobyciem ostatnich numerów startowych tuż przed biegiem, intensywność zawsze wzrasta, gdy zmienia się opłata rejestracyjna.
Ma to miejsce pod koniec maja, więc ci, którzy chcą większej zniżki, powinni zabezpieczyć swoje miejsce w bazie danych MMM 2019 w ciągu najbliższych kilku dni.

CHCĘ SIĘ ZAREJESTROWAĆ

Languages »