ORLEN Prague Marathon – szansa na rekordy
W pierwszą niedzielę maja trzech zawodników z rekordami życiowymi poniżej 2:05:00 wystartuje w Praga Maratonie. Autorami tych wyników są Etiopczycy, którzy należą do faworytów tegorocznej edycji maratonu.
Stary Rynek w Pradze minutę przed startem maratonu
„Cel jest jasny: jeśli pogoda dopisze, będziemy oczekiwać rekordu trasy. Głęboko wierzę w to, że co najmniej jeden z nich padnie” – powiedział Carlo Capalbo, prezes komitetu organizacyjnego RunCzech. „Właśnie z taką myślą kompletowaliśmy listę startową.”
Tegoroczna edycja Praga Maratonu będzie niezwykła – bieg świętuje swoje 30-lecie. Po raz kolejny otrzymał prestiżowe wyróżnienie „Elite Label” od World Athletics, a organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby uczestników. Liczą także na nowe rekordy trasy — zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.
„W męskiej stawce mamy nie tylko zawodników, którzy już złamali barierę 2:05, ale także kilku z życiówkami w okolicach 2:06. Wierzymy, że stworzą mocną grupę zdolną zaatakować wynik w granicach 2:05,” dodał Capalbo. Obecny rekord trasy mężczyzn to 2:05:09, ustanowiony przez Kenijczyka Alexandra Mutiso w 2023 roku. Rekord kobiet – 2:19:46 – należy do Lonah Chemtai Salpeter z Izraela (brązowej medalistki Mistrzostw Świata) i został ustanowiony w 2019 roku.
Start Praga Maratonu w roku 2024
Męska lista startowa zdominowana jest przez Etiopczyków. Wśród nich znajduje się obrońca tytułu, Lemi Berhanu Hayle, który swój pierwszy maraton pobiegł w 2014 roku, a dwa lata później uzyskał życiówkę 2:04:33 w Dubaju. Jeszcze lepsze czasy (z ostatnich trzech sezonów) mają trzej jego rodacy:
Andualem Belay Shiferaw (33 l.), który uzyskał 2:04:44 w Berlinie w 2022 zajmując szóste miejsce – zaledwie dwie minuty za legendarnym Eliudem Kipchoge,
Gadisa Birhanu Shumie, zwycięzca maratonu w Sewilli w 2023 roku, z czasem 2:04:59,
Lemi Dumecha Beyi, który ma najświeższą życiówkę z całej czwórki – 2:05:20 uzyskaną w ubiegłym roku.
Najmocniejszym Europejczykiem jest Hiszpan Tariku Novales – były wicemistrz Europy juniorów na 5000 m, który płynnie przeszedł na biegi uliczne i zakończył sezon 2022 z czasem 2:05:48.
Wśród kobiet, w elicie znalazły się dwie biegaczki z życiówkami w okolicach 2:20 – obie mają realną szansę na pobicie rekordu trasy.
„Każda z nich celuje w złamanie 2:20, więc zobaczymy,” mówi Capalbo. „Pozyskanie pacemakerów na tak szybkie bieganie było dużym wyzwaniem, ale wierzę, że ci, których wybraliśmy są dobrze przygotowani do prowadzenia na poniżej 2:05 dla mężczyzn i szybciej niż 2:20 dla kobiet.”
W przeciwieństwie do męskiej stawki zdominowanej przez Etiopczyków, wśród kobiet królują Kenijki. Ich życiówki dzielą zaledwie 3 sekundy.
Gladys Chesir Kiptagelai zajęła czwarte miejsce w maratonie w Amsterdamie w październiku z wynikiem 2:20:30. Jest złotą medalistką Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, ma też srebro Igrzysk Afrykańskich na 10 000 m i szóste miejsce Mistrzostw Świata w półmaratonie.
Evaline Chirchir (27 l.) ustanowiła swój rekord życiowy 2:20:33 w grudniu ubiegłego roku w Walencji, również kończąc rywalizację na czwartym miejscu. Praga będzie jej pierwszym maratonem w tym roku, a zarazem trzecim sezonem skoncentrowanym na tym dystansie.
Strzał startowy ORLEN Prague Marathonu padnie w niedzielę 4 maja, o godzinie 9:00. Jak zawsze, sercem wydarzenia będzie Rynek Staromiejski w Pradze.
Więcej informacji: https://www.runczech.com/en/events/orlen-prague-marathon-2025
Social Media:
Facebook – https://www.facebook.com/runczech
Instagram – https://www.instagram.com/runczech/
Twitter – https://twitter.com/RunCzech