previous arrow
next arrow
Slider

Pavlista wygrywa po raz drugi! Prawie 4 tysiące biegaczy wzięło udział w 10. Mattoni Półmaratonie w Czeskich Budziejowicach

Vit Pavlista zdominował dotychczasowe biegi poza Pragą, firmowane przez RunCzech. Po wygranej w Karlowych Warach, Vit zwyciężył także w jubileuszowym, 10. Mattoni Półmaratonie w Czeskich Budziejowicach. Biegacz wypracował zwycięstwo w trudnych warunkach, ponieważ tuż przed startem mocno padało. – Jestem szczęśliwy, że mogłem potwierdzić moją formę z ostatniego biegu. Nie przejmowałem się chłodem, deszcz był orzeźwiający – powiedział Pavlista. Warto również podkreślić, że swoje pierwsze zwycięstwo w tym roku odniosła Tereza Hrochova, która – dzięki świetnemu występowi – stała się trzecią najszybszą Czeszką na dystansie półmaratonu. – To mój najlepszy start w karierze. Ale było bardzo ciężko. Na początku biegłam z chłopakami, później już sama – mówiła Hrochova.

Poza biegiem, nagrodzonym przez European Athletics pięciogwiazdkowym certyfikatem, w sobotę zawodnicy mieli również szansę wziąć udział w biegu rodzinnym, sztafecie lub w wyzwaniu 2Run. – Łącznie zgromadziliśmy dziś na biegach prawie cztery tysiące zawodników. Atmosfera była wspaniała, dlatego wierzę, że każdy przeżył wyjątkowy czas – wspomniał Igor Murko, zarządzający przedsięwzięciami RunCzech.

Mattoni Półmaraton w Czeskich Budziejowicach rozpoczął się tradycyjnie na rynku Przemysła Ottokara II. Startowi towarzyszył silny deszcz i błyskawice na horyzoncie. Mimo to, burzowa aura uspokoiła się po dziesięciu minutach. Jak podejrzewano, Vit Pavlista okazał się najlepszy na ulicach stolicy Czech Południowych, zwyciężając z czasem 1:08:18. – Kiedy droga stała się miejscami mokra, bieg zrobił się bardziej wymagający. Obuwie nie do końca trzymało przyczepność, było dość ślisko – informował Pavlista, który przewodził biegowi od samego początku. Kolejne miejsca zajęli Ondrej Fejfar (1:09:42) i Pavel Kubrican (1:11:58).

 

Najszybszą kobietą okazała się Tereza Hrochova. Jej potencjalna rywalka, Eva Vrabcova Nyvltova nie uczestniczyła w biegu, co zresztą ogłosiła w poprzednim tygodniu. – Nie przejmowałam się deszczem, gorsza jest dla mnie wysoka temperatura. Nie sprzyja mi zawsze bieg po bruku, dlatego deszcz nie martwił mnie zbytnio – opisywała Hrochova, która triumfowała ze swoim najlepszym czasem na tym dystansie – 1:12:04. Marketa Gajdorusova minęła metę siedem minut później, a trzecia była Petra Pastorova (1:19:21), która zwyciężyła w Karlowych Warach poprzednio.

W tegorocznym Mattoni Półmaratonie w Czeskich Budziejowicach uczestniczyło 2500 biegaczy. Wśród nich był na przykład zastępca burmistrza Ivo Moravec, który zresztą pobiegł tutaj już dziesiąty raz. Zawodnicy mieli także okazję zapisać się na bieg 2Run, sztafetę lub popularny bieg familijny, który przyciągnął wiele rodzin z dziećmi. Wiceminister Regionu Czechy Południowe, Lucie Kozlova pełniła rolę jego startera: – Jestem bardzo szczęśliwa, że przez ten bieg możemy motywować najmłodszych do ruchu i przekonywać, że sport jest ważną częścią życia. Cieszymy się, mogąc wspierać to wydarzenie.

Populrany Mattoni Półmaraton w Czeskich Budziejowicach jeszcze raz zainteresował wielu entuzjastów biegu i turystów. Na południe Czech dotarli przedstawiciele 36 krajów. – To niesamowite, że ten bieg odbywa się już po raz dziesiąty. Dziękuję reprezentantom miasta za perfekcyjną współpracę i czekam na kolejny rok – powiedział Carlo Capalbo, szef grupy RunCzech. Teraz seria biegów poza granicami Pragi przenosi się na Morawy, na wschód Republiki Czeskiej. Mattoni Półmaraton w Ołomuńcu odbędzie się 18 czerwca. Wciąż można się tam zapisać za pośrednictwem strony internetowej www.RunCzech.com.

 

 

Languages »