Slider

Piechota Morska na ulicach amerykańskiej stolicy. Maraton z brodą trwa w najlepsze

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia opublikowaliśmy na naszym portalu informację o dyrektorach wielkich biegów, którzy zajmują się ich organizacją od dziesięcioleci. Dziś, niejako w rozwinięciu tego wątku, prezentujemy dzieje biegu maratońskiego, nad którym od 1993 roku czuwa Rick Nealis. Mowa o maratonie Marine Corps w Stanach Zjednoczonych.

Wczesna świadomość znaczenia ruchu Rick Nealis – dyrektor maratonu Marine Corps

17 października 1975 roku pułkownik Jim Fowler z Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych wpadł na pomysł zorganizowania maratonu dla rezerwistów Piechoty Morskiej, co mogłoby także posłużyć jako narzędzie do rekrutacji. Po wojnie w Wietnamie popularność służb wojskowych spadła, ale bieganie długodystansowe budziło coraz większe pozytywne zainteresowanie.

Pierwsi uczestnicy stanęli na linii startu w Waszyngtonie 7 listopada 1976 roku. Zawody ukończyło 1018 biegaczy, co uczyniło tamten maraton najliczniejszym w dziejach debiutanckim wyścigiem na tym dystansie (oczywiście, do tego momentu). Każdy uczestnik płacił tylko dwa dolary za przyjemność biegania po stolicy kraju. Zwycięzcą zmagań i pierwszym członkiem galerii sław Maratonu Piechoty Morskiej został dwukrotny olimpijczyk, Kenneth Moore, uzyskując czas 2:21:14.

Stowarzyszenie Maratonu Marine Corps świętuje 45-lecie promowania organizacyjnych umiejętności Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, uwzględniając również dobrą wolę ze strony władz Waszyngtonu i wspierając biegaczy, którzy są wzorami do naśladowania pod kątem zdrowego stylu życia. Ponad 600 tysięcy maratończyków wybrało bieg w Waszyngtonie, zwany również “Maratonem dla Ludzi”, jako imprezę, którą muszą zaliczyć. To wydarzenie dla debiutantów, przyszłych marines i biegaczy towarzyszących. Dyrektor Biegu, Rick Nealis, emerytowany major Korpusu Piechoty Morskiej w 1981 roku, Oprah Winfrey w 1994 i były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Al Gore trzy lata później wybrali właśnie ten maraton na swój debiut.

We wrześniu 2001 roku świat był zszokowany i zbulwersowany skoordynowanym atakiem terrorystycznym na World Trade Center, Pentagon oraz na samolot pasażerski, który rozbił się na obszarze Pensylwanii. Podczas gdy świat ogarnęło poczucie wielkiego zagrożenia terrorem, Stowarzyszenie Maratonu Marine Corps było gotowe do zaplanowania, organizacji i przeprowadzenia pierwszej dużej imprezy w Waszyngtonie zaledwie sześć tygodni później. Biegacze przemierzali drogę, chcąc pokazać światu, że zamierzają wrócić do swojej codzienności i korzystać z biegania jak z maszyny do przywrócenia normalności w naszym życiu.

 

Prawie 20 lat później świat ponownie jest w szoku, ponieważ walczymy z kolejnym wrogiem, pandemią koronawirusa. Ponieważ imprezy na żywo są odwoływane, maratony muszą się zmierzyć z problemem, jak pójść naprzód z organizacją i goszczeniem imprez biegowych na wielką skalę. Dyrektorzy biegów starają się przyswoić względy bezpieczeństwa i obostrzenia związane z dystansem społecznym zanim będą zdolni ponownie przeprowadzać biegi masowe.

Ale szefowie biegów potrafią rozwiązywać problemy: rozpracujemy, jak maratońskie imprezy mają wyglądać w roku 2021 i później. Jako członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Biegów Ulicznych i Maratonów (AIMS) czujemy odpowiedzialność za ustalenie tego wspólnymi siłami właśnie teraz bardziej niż kiedykolwiek. Chcemy, by nasze biegowe imprezy ponownie wskazywały drogę do zdrowego stylu życia.

Languages »