previous arrow
next arrow
Slider

Po maratonie w Wiedniu: bez zakażeń wirusem covid-19

Maraton w Wiedniu, który zorganizowano 12 września, był pierwszym tak silnie obsadzonym biegiem na świecie, wzbogaconym licznym gronem amatorów, począwszy od wybuchu pandemii koronawirusa. Podczas dwudniowego festiwalu sportu rywalizowało 18 118 zawodników ze 126 krajów. 6 tysięcy z nich wzięło udział w maratonie. Teraz już organizatorzy wydarzenia mogą stwierdzić, że nie wykryto żadnego zakażenia wirusem covid-19 w związku z udziałem w wiedeńskim święcie biegania.

Doskonale dopasowany system prewencji, powiązany z wysokim odsetkiem zaszczepionych biegaczy (93 procent) umożliwił przeprowadzenie biegu maratońskiego. Kilka dni temu Publiczna Służba Zdrowia w Wiedniu potwierdziła, że nie wystąpiły żadne przypadki zakażenia covid-19 w związku z udziałem w imprezie. – Po konsultacjach z grupą monitorującą wydarzenie, jak dotąd nie wykryto żadnych tego typu powiązańpoinformowała dr Ursula Karnthaler, zarządzająca badaniami dotyczącymi koronawirusa w wiedeńskiej służbie zdrowia.

Ta informacja spotkała się z radością u organizatorów maratonu w stolicy Austrii. – Pokazaliśmy, że duża biegowa impreza może być przeprowadzona w sposób inspirujący, ale i odpowiedzialny. Nasze wysiłki związane z dobrym przygotowaniem personelu i logistyką były na bardzo wysokim poziomie. Równie istotna okazała się wola biegowej społeczności do wspierania akcji prewencyjnej. Chcemy wszystkim za to podziękować. Maraton w Wiedniu wysłał ważną informację dla biegaczy w Austrii i poza jej granicami. Zawody biegowe to wspaniałym motywator do regularnego uprawiania ćwiczeń dla każdej grupy wiekowej. A to kwestia niezmiernie pożądana w naszym społeczeństwie – powiedział organizator Maratonu, Wolfgang Konrad.

Koncepcja zachowania bezpieczeństwa zawierała obowiązkowe okazanie aktualnego testu na covid-19 z wynikiem negatywnym. Każdy biegacz musiał zaprezentować taki dokument podczas odbioru numeru startowego. Ponadto organizatorzy wygospodarowali więcej przestrzeni na start, finisz i punkty odżywcze. W porównaniu z 2019 rokiem i sezonami wcześniejszymi, zredukowano również teren, na którym odbywała się impreza.

Następna edycja Maratonu w Wiedniu odbędzie się 24 kwietnia 2022 roku. Rejestracja jest już możliwa za pośrednictwem strony www.vienna-marathon.com.

Zdjęcie: VCM/Jenia Symonds

Languages »