previous arrow
next arrow
Slider

„Podeľme sa!” – nowa akcja Koszyce Maratonu

W bardzo długiej historii Koszyckiego Maratonu nie było jeszcze sytuacji, wobec której organizatorzy byli tak bezsilni. Mimo tego zespół najstarszego maratonu w Europie stara się tworzyć różne inicjatywy. Najnowszą, która jest równocześnie dowodem empatii i chęci działania koszyckiej ekipy jest projekt charytatywny o nazwie „Podeľme sa!” co w najprostszym tłumaczeniu oznacza „Udostępnij!”.

Celem projektu jest pomoc najbardziej narażonym ofiarom pandemii Covid-19, osobom które straciły źródło dochodów, rodzinom tracącym dachy nad głowami, osobom bezdomnym.

Maraton w Koszycach chciałby pokazać siłę sportu i jedności wobec najtrudniejszej w ostatnich latach sytuacji na świecie oraz pomóc w zebraniu pomocy finansowej dla dwóch organizacji non-profit – Úsmev ako dar (Uśmiech jako prezent) i Oáza – nádej pre nový život (Oaza – nadzieja na nowe życie ).

Jak przekształcić pasję do biegania we wspieranie finansowe potrzebujących? Odpowiedź jest krótka – wzbudzając zainteresowanie i inspirując masy. Oprócz standardowej kampanii medialnej, głównym narzędziem do przyciągnięcia uwagi społeczeństwa będzie wydarzenie „Podeľme sa!”, które odbędzie się w niedzielę 28 czerwca w historycznym centrum Koszyc. Główną ideą tego wydarzenia jest udostępnianie. Co będzie się działo? Celem jest rekord Słowacji w maratonie, ale… w nieco innej formule Wystartuje sztafeta złożona z najlepszych słowackich biegaczy, znanych sportowców, celebrytów, młodych i utalentowanych sportowców. Każdy z nich będzie musiał pokonać 1 km. Ostatecznie każdy z uczestników złoży się na dystans maratoński. Cel jest jeden, poprawić w tej formule słowacki rekord 2:09:53 należący do Róberta Štefko, który ustanowił go w Londynie w 1998 roku.

Podczas całej kampanii będzie otwarta platforma internetowa www.podelmesa.org dla każdego, kto chciałby udostępnić i przekazać dowolną kwotę na rzecz wyżej wymienionych organizacji charytatywnych.

Na koniec warto wspomnieć o ambasadoracho wydarzenia, takich jak Matej Tóth – mistrz olimpijski w chodzie na 50km z Rio, lub Anastasiya Kuzmina, sześciokrotna medalistka olimpijska w tym trzykrotnie złota w biathlonie. Pojawi się wiele znanych twarzy ze świata sportu, kultury i mediów.

Languages »