previous arrow
next arrow
Slider

Podsumowanie Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Biegów Jarosławiec 2024

Między 20, a 22 listopada w Jarosławcu odbyła się Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Biegów. 90 osób ze środowiska organizatorów, firm obsługujących imprezy i osób zaangażowanych w tworzenie rynku biegowego rozmawiało na tematy związane z poprawą komfortu, standardów, a co za tym idzie frekwencji na biegach w Polsce.

Miejscem konferencji tak jak w ostatnich 3 latach był hotel Resort Król Plaza Spa & Wellness położony 150 metrów od morskiej plaży. Wykłady i panele dyskusyjne odbywały się na 6 piętrze w sali konferencyjnej skąd rozciągał się widok na Morze Bałtyckie.

O 16:00 w środę Wójt Gminy Postomino Janusz Bojkowski przywitał gości wraz z Prezesem PSB Henrykiem Paskalem i dokonał oficjalnego otwarcia konferencji. Pierwszym prelegentem był Łukasz Panfil, komentator i spiker wielu polskich imprez biegowych. Tematyka jego wystąpienia dotyczyła analizy statystyk. Na podstawie tabel zbiorczych opracowanych przez PSB przedstawił sytuację na największych wydarzeniach biegowych w kraju zwracając uwagę na pozytywny trend i duże wzrosty frekwencji. Wspomniał również o cieszącej się niesłabnącym zainteresowaniem Koronie Półmaratonów Polskich. Tematykę kalendarza imprez naświetlił Marek Małecki, dyrektor Hunters Grodziskiego Półmaratonu Słowaka.

Oczekiwanym wystąpieniem była również przemowa dyrektora Maratonu Warszawskiego, który opowiadał o nowym projekcie „Złota Seria 42” dotyczącym wspólnych działań trzech największych maratonów – Poznania, Krakowa i Warszawy. Mówił o otwartości przedsięwzięcia i nowej jakości dającej zawodnikom możliwość dodatkowej formy rywalizacji. Przedstawił projekt jako formułę, która przy zaangażowaniu całego środowiska biegowego może pozytywnie wpłynąć na zwiększenie liczby biegaczy nie tylko w maratonach, ale i w skali ogółu.

Ciekawy wykład w drugim dniu konferencji zaprezentował Grzegorz Kuczyński, prezes fundacji Białystok Biega. Poruszył on kwestie biegów dzieci i młodzieży. Przedstawił koncepcję, która przyniosła nadzwyczajne skutki podczas organizowanych przez jego fundację biegów, w tym na sztandarowej imprezie – Białystok Półmaratonie.

 

Wiele uwagi poświęcono aspektom zabezpieczenia imprezy, zarówno medycznego jak i logistycznego. Andrzej Krzyścin, dyrektor gnieźnieńskiego Biegu Lechitów opowiadał o zarządzaniu w potencjalnej sytuacji kryzysowej podczas biegu. Na podstawie własnych doświadczeń i ewentualnych, niepodziewanych czynników zapoznawał słuchaczy z metodologią działań w najtrudniejszych momentach. Temat ściśle związany z działaniami w czasie kryzysu poruszył Tomasz Kurkowiak przedstawiciel medyków z Hunters Grodziskiego Półmaratonu Słowaka. Na ważny i dość często pomijany aspekt ubezpieczenia biegaczy zwrócił uwagę Jarosław Roślicki reprezentujący UDAO Insurances for Active.

Wykład dotyczący projektowania imprez biegowych dał znany, lubiany i niezwykle doświadczony wrocławianin dr Jerzy Kosa. Jego przebogate doświadczenia związane z organizacją Wrocław Maratonu i Półmaratonu oraz stworzenie projektu „I ty możesz zostać maratończykiem” było solidnym poligonem umiejętności, które przekazane w teorii mogą przydać się innym organizatorom do rozszerzenia ofert skierowanych do biegaczy i zwiększenia liczby uczestników. O oczekiwaniach zawodników opowiadał Piotr Hojan, burmistrz Grodziska Wielkopolskiego. Dane, które zebrał w ankietach przeprowadzanych podczas 23. Poznań Maratonu stanowiły wiarygodną odpowiedź na pytanie czego uczestnik imprezy biegowej potrzebuje.

W innych wystąpieniach swoje oferty przedstawiały firmy: News Map, Wikoss Sport, Poltent czy Lispol. Ciekawy film z egzotycznych wojaży na maratony zagraniczne zaprezentował Michał Walczewski, redaktor naczelny portalu MaratonyPolskie.PL. Zagadnienia pomiaru czasu i zawiłości związane z funkcjonowaniem biura zawodów przedstawił właściciel firmy pomiarowej Datasport Marek Zieliński.

W czwartek o godzinie 13:00 odbyły się tradycyjnie zawody biegowe. Bieg, który zorganizował Marek Leśniewski wiódł ulicą, lasami i plażą, a dystans jaki mieli do pokonania uczestnicy wynosił 2600m. Zwycięzcą okazał się Paweł Osowski zaangażowany w organizację Maratonu Dębno. Wśród pań triumfowała Agata Burek – Jankowska z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, która jest jedną z najważniejszych osób tworzących poznański półmaraton i maraton.

W czwartkowy wieczór odbyła się uroczysta kolacja, na której Prezes PSB Henryk Paskal wręczył odznaki PSB, nagrody dla kilku imprez biegowych oraz wyróżnienia dla firm działających na rzecz rozwoju rynku biegowego w Polsce. Kolacja była przepełniona rozmowami, wspaniałą atmosferą i wspólną zabawą spajającą jeszcze bardziej biegową rodzinę.

Po raz kolejny Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Biegów pokazała, że środowisko ludzi odpowiedzialnych za tworzenie biegowych wydarzeń w kraju mówi jednym głosem. Bez rywalizacji pomiędzy biegami o to kto ma wyższą frekwencję, a z ogromną chęcią dzielenia się doświadczeniami. Można śmiało powiedzieć, że przedstawiciele naszego dużego rynku biegowego są jak jedna wielka rodzina. A to rodzinne spotkanie od ćwierć wieku organizują Henryk i Helena Paskalowie czyniąc to z taką samą pasją i zaangażowaniem jak podczas pierwszego zjazdu PSB, na którym pewnie wielu z nas nie śniło nawet, że będziemy mieć w kraju tak doskonałe i liczne imprezy biegowe w kraju.

Dostęp do pełnej galerii zdjęć firmy FotoMaraton jest w linku poniżej:

https://www.fotomaraton.pl/event.php?Lang=PL&Event=PSB24

 

Languages »