previous arrow
next arrow
Slider

Półmaraton w pigułce. Wiesz, który był największy?

Jak dobrze wiemy, półmaraton to bieg uliczny na dystansie 13,1094 mili (21,0975 m), czyli jest to dokładnie połowa wyścigu maratońskiego.

Wraz ze stałym wzrostem popularności biegania na poziomie rekreacyjnym w latach 50. poprzedniego wieku, organizatorzy biegów zaczęli się zastanawiać nad alternatywną ofertą dla standardowego dystansu maratońskiego. I tak się narodził półmaraton.

Pierwszym rekordzistą świata notowanym przez IAAF był Ron Hill, który we Freckleton (Wielka Brytania), w 1965 roku uzyskał czas 1:05:44, chociaż powinno się zanotować, że Bikila Abebe na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (1964) był szybszy, ponieważ przebiegł połowę dystansu maratońskiego w 1:04:28.

Półmaraton nie jest częścią programu olimpijskiego i Mistrzostw Świata, ale to wydarzenie otrzymało swój czempionat w 1992 roku (IAAF Mistrzostwa Świata w Półmaratonie).
Popularność tego dystansu nieustannie rośnie i teraz jest to jedna z najbardziej lubianych ulicznych konkurencji.

Największy półmaraton w dziejach to Broloppet pomiędzy Kopenhagą a Malmo, który ukończyło 79 719 uczestników. Zorganizowano go z okazji otwarcia mostu Oresund w 2000 roku.
Kenijski mistrz świata w biegu na 10 000 metrów z 1991 roku, Moses Tanui, był pierwszym mężczyzną, który przebiegł dystans poniżej godziny (59:47 w Mediolanie, 1993 r.). Legendarna norweska biegaczka Grete Waitz to pierwsza kobieta, która ukończyła półmaraton szybciej niż w 70 minut (1:09:57 w Goteborgu, 1982 r.).

Lekkoatleci z Kenii dominują w tej konkurencji prawie tak samo, jak w biegach z przeszkodami. Ale, tak jak w przypadku większości biegów na długich dystansach, podobnie mocni są Etiopczycy. Zdarzają się również Europejczycy i biegacze z Ameryki Północnej zdolni do rywalizacji o tytuł najlepszego na świecie. Warto tu wspomnieć o dwóch wyjątkowych zawodnikach.

Pierwszym z nich jest Zersenay Tadese. Po utracie szans na zwycięstwo podczas wielu głównych imprez mistrzowskich, reprezentant Erytrei odnalazł swoją niszę w półmaratonie. Triumfował na Mistrzostwach Świata w 2006 roku (IAAF World Road Running Championships). To był pierwszy z dwóch sezonów, w którym impreza zmieniła swoją nazwę i jednocześnie rok, kiedy odbył się bieg na 20 kilometrów – a później wygrał trzy kolejne tytuły mistrza w półmaratonie z rzędu. Chociaż został pokonany w 2010 roku (w tym samym sezonie, tyle że wcześniej, ustanowił rekord świata – 58:23), powrócił na pierwszy stopień podium w 2012 roku i zgarnął bezprecedensowe, piąte złoto na półmaratońskim czempionacie.

Inną wielką postacią jest Lornah Kiplagat. Ta urodzona w Kenii holenderska biegaczka również celowała w dystans przeszło 13,1 mili. Po zwycięstwie na Mistrzostwach Świata w 2006 roku, wygrała też edycję następną (gdzie dystans 20 km zamieniono na 21,0975 m) oraz mistrzowskie zawody w roku 2008. Lornah ustanowiła rekord świata (1:06:25) kiedy zwyciężała w 2007 roku.

Źródło: www.worldathletics.org

Languages »