previous arrow
next arrow
Slider

Praga 21,1 km – rekord świata kobiet w półmaratonie!

Peres Jepchirchir ustanowiła rekord świata w półmaratonie, w indywidualnej rywalizacji kobiet bez udziału mężczyzn. Bieg odbywał się w ramach projektu Praga 21,1 km – Ready for the Restart. Kenijka uzyskała fenomenalny rezultat 1:05:34. Wśród mężczyzn najszybszym okazał się Kibiwott Kandie, jego czas 58:38 to piąty wynik w historii.

Peres Jepchirchir całkowicie zdominowała rywalizację rozgrywaną na 16,5 okrążeniach po 1,3km każde. Bieg odbywał się na pętli w Letna Park. Kenijka zostawiła rywalki daleko w tyle już po 20 minutach.

„Jestem szczęśliwa i dumna. W pewnym momencie uwierzyłam nawet, że jestem w stanie pobiec na granicy bariery 65 minut. Mimo wszystko jestem bardzo zadowolona z wyniku, a zwłaszcza z tego iż jest on rekordem świata” – mówiła rozemocjonowana Jepchirchir.

Radości nie krył również prezes komitetu organizacyjnego RunCzech, Carlo Capalbo, który wraz ze swoim zespołem wcielił w życie projekt zaledwie w ciągu 4 tygodni:

„Brakuje mi w tej chwili słów aby opisać radość i dumę. Zorganizowanie światowej klasy imprezy w tak krótkim czasie jest niewiarygodne. Myślę, że właśnie stworzyliśmy model dla innych wydarzeń na całym świecie. Nasza impreza może być wzorcem dla innych, jak w tym trudnym czasie można dokonać czegoś wielkiego. Końca pandemii na razie nie widać, ale my się nie poddamy!”

Wczesnym, sobotnim rankiem (o 6:30 startowały kobiety) była świadkiem wydarzenia najwyższej klasy. Panie ruszyły do boju wyłącznie w swoim gronie. Bieg mężczyzn rozgrywany był oddzielnie. Jepchirchir praktycznie biegła samotnie przez ponad dwie trzecie dystansu. „Bieganie samemu jest naprawdę trudne, ale fakt, że dałem radę, jest jeszcze większym powodem do dumy”, powiedziała po swoim niesamowitym wyczynie.

Jej występ docenił również prezes Czeskiej Federacji Lekkoatletycznej Libor Varhaník. „Niesamowite, bardzo się cieszę, że takie wydarzenie miało miejsce właśnie w Czechach. Peres biegła sama, co czyni jej występ naprawdę wyjątkowym” – powiedział.

Peres już zna smak rekordu świata. W 2017 roku w rywalizacji mieszanej z mężczyznami, z udziałem pace-makera uzyskała w Ras al-Khaimah 1:05:06. Rekord przetrwał zaledwie 7 miesięcy, później w krótkim czasie nastąpił niesamowity skok wynikowy w półmaratonie. Obecnie, czas 1:05:06 jest 7 rezultatem w historii.

Od pewnego czasu notuje się również wyniki z biegów rozgrywanych wyłącznie w żeńskim gronie. Peres wyraźnie poprawiła poprzedni wynik należący do Netsanet Gudety (1:06:11 z Walencji 2018).

Na drugim miejscu w Pradze zameldowała się Brenda Jepleting (1:07:07). „Próbowałam wytrzymać tempo do 10km, ale Peres podążała swoim równym tempem. Na szczęście miałem dość siły, by zameldować się na mecie jako druga zawodniczka” – powiedziała Brenda. Trzecie miejsce zajęła Dorcas Kimeli (1:07:14). „Mój trening nie był idealny, a decyzja o starcie była błyskawiczna. Tym bardziej cieszę się, że udało mi się wskoczyć na podium”

Kibiwott Kandie ustanowił rekord życiowy. Był jedynym zawodnikiem w stawce, który w tym roku przebiegł 21,1km poniżej 59 minut (w lutym wygrał w 58:59 półmaraton w Ras al-Khaimah). Kandie również przebiegł większość dystansu samotnie. Pace maker dotrwał w tym tempie do półmetka. Ostatecznie Kenijczyk minął metę z czasem 58:38 i wskoczył z tym rezultatem na 5 miejsce listy wszechczasów.

„Jestem po prostu szczęśliwy. Trasa była świetna, nowe buty adidas adizero Pro naprawdę bardzo mi pomogły” – powiedział zwycięzca na mecie. Nowy produkt Adidasa był chwalony przez wszystkich biegaczy po biegu. „Byłam wyczerpana, zwłaszcza na ostatnich pięciu kilometrach, ale nowe buty pomogły mi ustanowić rekord” – powiedziała triumfatorka Peres.

Panowie rywalizowali w trudniejszych warunkach niż panie. Startowali o 8 rano co spowodowało znaczne ocieplenie. Tym bardziej wynik zwycięzcy zasługuje na uznanie. Drugi na mecie zameldował się Philemon Kiplimo (59:56). „To nie był mój dzień, ale wrócę i pokażę na co mnie stać” – obiecał Kenijczyk. Jego rodak Benson Kipruto zajął trzecie miejsce (1:00:06) „To był dobry bieg i fantastyczne widowisk” – pochwalił zawody.

Alberto Uncini Manganelli, dyrektor generalny i wiceprezes senior marki Adidas był pod wrażeniem rozmachu wydarzenia:

„Dzisiaj byliśmy świadkami czegoś wspaniałego. Organizatorzy umożliwili tym wyśmienitym sportowcom rywalizację na najwyższym poziomie. Poza tym wydarzenie jest jasnym przekazem dla całego świata – nawet w tym trudnym czasie można dokonywać rzeczy wielkich. Nieocenione jest również poparcie Republiki Czeskiej w tych działaniach”

Menadżer elity Davor Savija również pozytywnie odniósł sie do Prague 21.1 km – Ready for the Restart project:

“Myślę, że wydarzenie w Pradze będzie inspiracją dla organizatorów imprez na całym świecie I przyczyni się do ratowania naszego pięknego sportu”

Na koniec Carlo Capalbo powiedział: „wszystko jest możliwe jeśli czegoś bardzo się chce”.

Prague 21.1 km – Ready for the Restart

Kobiety:
1. Peres Jepchirchir (1:05:34) / KEN
2. Brenda Jepleting (1:07:07) / KEN
3. Dorcas Kimeli (1:07:14) / KEN

Mężczyźni
1. Kibiwott Kandie (58:38) / KEN
2. Philemon Kiplimo (59:56) / KEN
3. Benson Kipruto (1:00:06) / KEN

Rekordy świata w półmaratonie:

Kobiety:
Ababel Yeshaneh 1:04:31 Rás al-Chajma, 2020
Peres Jepchirchir 1:05:34 Prague, 2020 (bieg kobiet)

Mężczyźni:
Geoffrey Kamworor 58:01 Copenhagen, 2019

Przydatne linki:

– Galeria zdjęć: https://www.flickr.com/photos/runczech/albums/72157715850311802
– Relacja w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=3l-zJ3AFZDE&feature=youtu.be
– Wyniki: https://www.runczech.com/srv/www/qf/en/ramjet/resultsEventDetail?eventId=24016&frm.subeventId=24017&page=1&per_page=15&sort=finishTime

Languages »