previous arrow
next arrow
Slider

Prawie 5500 biegaczy w Biegowym Festiwalu w Karlowych Warach

Nowa formuła biegu w Karlowych Warach, która przyjęła kształt festiwalu okazała się strzałem w dziesiątkę. Historyczne uzdrowisko Karlowe Wary po raz kolejny wypełniło się tysiącami biegaczy, którzy wzięli udział w Mattoni Karlovy Vary Running Festival. Wydarzenie jest jednym z najważniejszych biegów spod znaku RunCzech. Jest również jednym z czterech półmaratonów z cyklu EuroHeroes. Zwyciężył Khalid Choukoud z Holandii w 1:04:01. Ku uciesze czeskich fanów zwyciężyła Tereza Hrochová z czasem 1:12:29 i rozpoczęła swoją drogę po kolejną koronę EuroHeroes.

Bieg ma certyfikat World Athletics i 5 gwiazdek European Athletics co oznacza, że zyskał ogromne uznanie w lekkoatletycznych centralach. W bieżącym roku półmaraton został rozszerzony o biegi towarzyszące. O godzinie 14:00 do boju ruszyli zawodnicy ścigający się na 10km.

W tym roku trasa została zmodyfikowana tak, aby zawodnicy mieli szansę na lepsze wyniki, kibice na większą widowiskowość, a Ci dla których ważna jest turystyka maratońska mieli również coś dla siebie. Trasa była prowadzona wzdłuż słynnej kolumnady uzdrowiskowej, obok znanych na całym świecie hoteli Thermal i Pupp oraz innych ciekawych miejsc, dzięki którym Karlowe Wary zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwycięstwo odniósł wspomniany Choukoud, który pokonał Hiszpana Abdelaziza Merzougui zaledwie o centymetry w związku z tym konieczna była dokładna analiza fotofiniszu. Trzecie miejsce przypadło Niemcowi Hendrikowi Pfeifferowi (1:04:53), olimpijczykowi z Tokio i mistrzowi Niemiec w maratonie z 2022 roku, który obecnie przygotowuje się do mistrzostw Europy w Rzymie. „Bieg był bardzo fajny. Prowadzący zgubili mnie na 15km. Po Maratonie Londyńskim nadal nie jestem w optymalnej formie. Mam nadzieję wrócić na Półmaraton w Uście nad Łabą lepiej przygotowany” – powiedział Pfeiffer .

Najlepszym czeskim biegaczem był Ondřej Fejfar z czasem 1:07:20, drugie miejsce zajął Jiří Homoláč (1:09:37), a trzeci był Jan Kohut (1:10:13). „Wynik jest zaledwie kilka sekund gorszy od mojego rekordu życiowego. Nie spodziewałem się, że po maratonie w Pradze jestem tak dobrze dysponowany” – powiedział zadowolony Fejfar.

Najlepszą kobietą okazała się Tereza Hrochová. Druga na mecie Węgierka Nora Szabó straciła do zwyciężczyni 58 sekund. Obie przebiegły razem pierwsze sześć kilometrów. Następnie Hrochová wyszła na prowadzenie, które utrzymywała przez cały dystans. Trzecie miejsce zajęła Ukraina Natalia Lehonkova z czasem 1:14:57. „Podobało mi się, ale było naprawdę ciężko. Teresa uciekła na szóstym kilometrze i przez długi czas byłam sama. Tym razem była szybsza. Jestem bardzo szczęśliwa – powiedziała Nora Szabó.

EuroHeroes to projekt RunCzech tworzony we współpracy z European Athletics. Celem przedsięwzięcia  jest kreowanie lokalnych bohaterów, którzy mają szansę rywalizować wyłącznie z zawodnikami ze Starego Kontynentu. Projekt miał swoją wersję zerową w 2018 roku i zawierał dwa biegi RunCzech. W pełni rozpoczął się w 2019 kiedy cztery z biegów certyfikowanych znakiem  World Athletics Gold Label  weszły w skład cyklu – półmaratony Mattoni w Karlowych Warach, Czeskich Budziejowicach, Ołomuńcu i Uściu nad Łabą.

Nowo wprowadzony bieg na 10 km wygrał czeski junior Jiří Špiroch z czasem 33:37. Pomimo deszczowej pogody  w godzinach popołudniowych, w biegach rodzinnych wzięło udział 1850 biegaczy. Pogoda poprawiła się podczas wieczornego półmaratonu, podczas którego była doskonała atmosfera i tłumy kibiców.

Partnerem tytularnym półmaratonu jest firma Mattoni będąca największym producentem wód mineralnych i źródlanych w Republice Czeskiej.

Wyniki mężczyzn:

https://www.runczech.com/file/edee/2024/05/mattoni-karlovy-vary-half-marathon-ranking-list-male-20.pdf?vgo_ee=PAOkj8jajsANeVKfrsWwqdpaU85eOP%2B5n49O6TGaJdml1utiEU%2F5%3AGotovTh4ZIYHrt7ehsPyMeRaLeOiXuVT

Wyniki kobiet:

https://www.runczech.com/file/edee/2024/05/mattoni-karlovy-vary-half-marathon-ranking-list-female-20.pdf?vgo_ee=PAOkj8jajsANeVKfrsWwqdpaU85eOP%2B5n49O6TGaJdml1utiEU%2F5%3AGotovTh4ZIYHrt7ehsPyMeRaLeOiXuVT

 

Languages »