previous arrow
next arrow
Slider

PZLA Mistrzostwa Polski w Biegu na 10km – złote medale Karbowiaka i Lisowskiej

W rozegranych w ramach poznańskiego Biegu Niepodległości RunPoland, PZLA Mistrzostwach Polski na 10km triumfowali Kamil Karbowiak i Aleksandra Lisowska. Zorganizowanie imprezy nie było łatwe, wymagało od organizatorów znacznej zręczności, szybkich decyzji i ekspresowej atestacji trasy, która została przeniesiona na Tor Poznań.

Tak jak zapowiadali organizatorzy, trasa była szybka i płaska. Odzwierciedleniem tegoż były wyniki uzyskane zwłaszcza w rywalizacji pań. Mistrzynią Polski została Aleksandra Lisowska. Podopieczna Jacka Wośka uzyskała 33:03. Sześć sekund za nią finiszowała Szczecinianka Monika Jackiewicz, która poczyniła w bieżącym sezonie niebywałe postępy. Brąz przypadł aktualnej mistrzyni Polski w maratonie, Aleksandrze Brzezińskiej która straciła do złotej medalistki zaledwie 9 sekund.

W klasyfikacji mężczyzn złoty medal zdobył Kamil Karbowiak. 25-latek minął metę z czasem 29:13. Wicemistrzem Polski został Kamil Jastrzębski, dla którego jest to już drugi srebrny medal w mijającym roku. Wcześniejszy wywalczył podczas mistrzostw Polski we Włocławku w biegu na 5000m. Brązowym medalistą został najbardziej doświadczony w stawce, Arkadiusz Gardzielewski.

Mistrzyni Polski w biegu ulicznym na 10km, Aleksandra Lisowska (zdjęcie z facebookowego profilu Aleksandry Lisowskiej)

30-letnia Aleksandra Lisowska przed rokiem wywalczyła złoty medal mistrzostw kraju w półmaratonie. Kilka lat temu specjalizowała się w biegu na 3000m z przeszkodami występując w tej konkurencji na Mistrzostwach Europy U-23 w Ostrawie (2011). Przed rokiem w chińskim Wuhan uzyskała bardzo dobry wynik w maratonie, 2:31:40. Niespełna 2 miesiące temu w Karpaczu sięgnęła po brąz MP w biegu na 10000m. Reprezentowała kraj podczas tegorocznych mistrzostw świata w półmaratonie. Na Gdyńskiej trasie ustanowiła rekord życiowy, 1:12:16 i zajęła 51 miejsce.

Mistrz Polski Kamil Karbowiak znaczący postęp poczynił przed dwoma laty i od tej pory na stałe zagościł w krajowej czołówce. W roku 2018 sięgnął po brąz mistrzostw Polski w półmaratonie. W zeszłym sezonie debiutował na dystansie maratońskim w Poznaniu uzyskując 2:17:17.