previous arrow
next arrow
Slider

Ravenna Marathon City of Art – weź udział w wyjątkowym wydarzeniu!

Maraton w Rawennie: podróż przez historię, sztukę i kulturę

Ravenna Marathon City of Art to znacznie więcej niż tylko wydarzenie sportowe. To podróż przez cuda historii, sztuki i kultury. To okazja, aby rzucić sobie wyzwanie na drogach naznaczonych echami historii i niezwykłymi zabytkami z nią związanymi.

Rawenna to klejnot, który jasno świeci w krainie Romanii. Skarbnica, w której przechowywane są cenne świadectwa chwalebnej przeszłości, w której Ravenna była trzykrotnie stolicą półwyspu. Najpierw na czele zachodniego imperium rzymskiego, następnie jako stolica Królestwa Ostrogotów, a wreszcie do 751 roku Egzarchatu Bizantyjskiego.

Dziś w całym rejonie Rawenny panuje duch gościnności i integracji dużych miast. Rawenna patrzy w przyszłość, jednocześnie mając świadomość swojej przeszłości. Startując w Rawennie uczestnik jest doceniony i czuje się jakby ten bieg był zorganizowany specjalnie dla niego, a warto dodać, że do ubiegłorocznej edycji zgłoszono 15 000 biegaczy.

Osiem obiektów uznanych za obiekty światowego dziedzictwa kulturowego

Bizantyjskie mozaiki są symbolem Rawenny, podobnie jak osiem obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od słynnej bazyliki San Vitale ze słynnym ośmiokątnym zarysem centralnym przykrytym zdobioną kopułą, po Mauzoleum Galli Placydii z błyszczącym sufitem, który urzekał wielkie postacie z przeszłości i teraźniejszości. Od imponującego i tajemniczego Mauzoleum Teodoryka po bazylikę Sant’Apollinare Nuovo z największym cyklem mozaik na świecie, przechodząc przez Kaplicę Arcybiskupią Sant’Andrea, Bazylikę Sant’Apollinare in Classe po baptysteria, Neoniano i ariańskie. Wszystkie te miejsca mają duże znaczenie historyczne i turystyczne. Stanowią integralną część trasy maratonu w Rawennie, takie jak grobowiec Dantego Alighieri, Darsena di Citta i starożytny port Classe.

Weekend pełen wrażeń i pasji

Istnieje wiele różnorodnych propozycji, które sprawią, że weekend z maratonem w Rawennie 8–10  listopada 2024, będzie niezapomniany.

Wyścig królowej będzie jak zawsze biegiem na dystansie 42 195 km, który przyciągnie uwagę wielu entuzjastów i tysiące widzów, którzy zgodnie z ugruntowaną już tradycją będą oklaskiwać kolorową rzekę biegaczy, wspierając ich na całej rozciągłości trasy. A dla tych, którzy nie czują się na siłach, aby stanąć na starcie pełnego maratonu, organizatorzy mają w ofercie półmaraton. Dodajmy – jeden z najszybszych rozgrywany we Włoszech z rekordem trasy na poziomie 01:00:03, który padł w roku 2023. Ci biegacze, którzy chcą wziąć udział w autentycznym święcie sportu i przyjaźni, mogą wystartować w Martini Good Morning Ravenna 10K. Wydarzenie jest skierowane dla całych rodzin, bez względu na wiek.

W programie jest również coś dla tych, którzy walczą z innymi przeciwnościami losu – Correndo Senza Frontiere, 3-kilometrowy bieg przeznaczony dla osób niepełnosprawnych z opiekunami. Bo bieganie w Rawennie jest naprawdę dla każdego!

Ponadto w sobotę odbędzie się Bieg Rodzinny na dystansie 2 km dla dzieci z lokalnych szkół i ich rodzin. Po nim wystartuje bieg Dog & Run z psami. Jest to wydarzenie, którego nie mogą przegapić miłośnicy zwierząt.

Medal Maratonu w Rawennie to prawdziwy klejnot


Czy jest jeszcze jakiś powód, dla którego warto wziąć udział w Ravenna Marathon City of Art ? Jest! Oto on: najpiękniejszy medal w całym biegowym wszechświecie. Autentyczne arcydzieło, prawdziwy, ręcznie robiony klejnot. Medal Maratonu w Rawennie jest składany w formie mozaiki w słynnym warsztacie rzemieślniczym Annafietta, rzut kamieniem od Bazyliki San Vitale, gdzie do dziś stosuje się starożytną technikę wczesnochrześcijańską i bizantyjską polegającą na ręcznym układaniu poszczególnych fragmentów mozaiki na zaprawie cementowej. W ten sposób każdy medal staje się wyjątkowy i niepowtarzalny.  Unikalne, małe dzieło sztuki. Tylko dla Ciebie.

Pakiety startowe

Istnieje wiele propozycji i pakietów, dzięki którym możesz skorzystać z okazji i wziąć udział w Maratonie w Rawennie. Być może trafisz dzięki temu na jedną z zaprzyjaźnionych imprez biegowych, z którymi Rawenna Runners Club od lat współpracuje. Wszystkie pakiety znajdziesz na platformie https://www.avaibooksports.com.

Jak dojechać do Rawenny

Rawenna położona jest w północno-wschodnich Włoszech, kilka kilometrów od wybrzeża i morza Riwiery Adriatyckiej. Miasto leży około 75 kilometrów od Bolonii. Dobra komunikacja zapewnia bezproblemowy dostęp do Rawenny, dzięki czemu zwiedzanie miasta i jego okolic jest proste.

Samochodem: Z Wenecji: Wybierz się na malowniczą przejażdżkę drogą SS 309 Romea; Z Bolonii: jedź wygodną autostradą A14 do autostrady i SS 253 S. Vitale; Z Rzymu: Jedź autostradą E45 Superstrada, aby zapewnić sobie płynną podróż.

Samolotem: Rawenna znajduje się w pobliżu trzech lotnisk: lotniska w Bolonii (BLQ), lotniska Forlì (FRL), lotniska w Rimini (RMI)

Promem: Prom łączy Rawennę z Katanią na Sycylii, zapewniając wyjątkową opcję podróży.

Pociągiem: Rawenna ma dobrze obsługiwane połączenia kolejowe z Bolonii, Ferrary i Rimini, oferując wygodny środek transportu.

Urzekające wybrzeże Rawenny, rozciągające się na długości 35 km wzdłuż wybrzeża Adriatyku, oferuje dziewięć uroczych kurortów nadmorskich: Casalborsetti, Marina Romea, Porto Corsini, Marina di Ravenna, Punta Marina Terme, Lido Adriano, Lido di Dante, Lido di Classe, Lido di Savio.

Niezapomniane trzy dni

Zaznacz w kalendarzu  8–10 listopada 2024 r! Organizatorzy maratonu w Rawennie czekają na Ciebie! Sercem uroczystości będzie Expo Marathon Village zlokalizowane w Palazzo Mauro de Andre w Rawennie, stanowiące punkt wyjścia wszystkich ekscytujących wydarzeń. Dołącz do tętniącej życiem atmosfery i zanurz się w duchu biegania i miasta Rawenna.

Trasa Maratonu
Certyfikowana przez World Athletics trasa Maratonu Sztuki w Rawennie opiera się na trzech kluczowych punktach:

– 42 km, które dotykają wszystkich ośmiu zabytków światowego dziedzictwa UNESCO
– 42 km w skarbnicy historii, w której znajdują się cenne świadectwa przeszłości Rawenny, która trzykrotnie byłastolicą zachodniego imperium rzymskiego.
– 42 km w mieście mozaik, którymi inspirowany jest medal finiszera.

Zbiór wczesnochrześcijańskich i bizantyjskich zabytków sakralnych w Rawennie ma niezwykłe znaczenie ze względu na najwyższe mistrzostwo artystyczne sztuki mozaikowej. Są także świadectwem powiązań i kontaktów artystycznych i religijnych ważnego okresu w historii kultury europejskiej.

Limit czasu: 6 godzin i 30 minut

Rejestracja do maratonu i półmaratonu: https://www.avaibooksports.com/inscripcion/maratona-di-ravenna-citta-d-arte-2024/inscripcion_descuento/

Rejestracja do biegu na 10km: https://iscrizioni.maratonadiravenna.com/it/EventoContenitore/23?_gl=1umuyi7_gaNTM1NDMxMzQzLjE2OTU4OTY1Nzc._ga_H8ZDKJQJWR*MTcxNzc1MTI1OS4zNi4xLjE3MTc3NTEzODkuMC4wLjA

Strona internetowa wydarzenia: https://maratonadiravenna.com/wp/

 

 

Languages »